Aura je pryč. Z Manchesteru United je už jenom průměrný tým, shodli se experti

Aura je pryč. Z Manchesteru United je už jenom průměrný tým, shodli se experti
LIGOVÝ SPECIÁL

Ostudná prohra na půdě posledního Watfordu jenom podtrhla bídu, která svěřence Oleho Gunnara Solskjaera provází. Rudí ďáblové ztratili body v dvanácti z osmnácti případů, čímž pouze oddalují své šance v letošní sezoně něco dokázat. Dlouho přetrvávajícího problému si všiml i tradiční nedělní fotbalový blok na stanici Sky Sports, kde se novináři, analytici a bývalí hráči shodli na tom, že jedna kdysi slavná éra nyní už definitivně pominula.

„Mají mužstva z Manchesteru United respekt? Ne! Vidíte je přijíždět na Old Trafford s ambicí něco dokázat, urvat dobrý výsledek. Nebál se jich Colchester (v poháru) a nebál se jich ani Watford (v lize),“  uvedl Steve Bates, který věří, že za prolomení této aury mohou dlouhá léta neúspěchu. „Od chvíle, kdy v roce 2013 Ferguson odešel, celá aura záhadně vymizela. Už je to strašně dlouhá doba, aby si soupeři uvědomili, že tady jim žádné nebezpečí nehrozí. Manchester United bude vždy speciálním klubem s ohromnou historií, ale jeho kouzlo, kdy se proti němu týmy bály hrát, už pominulo,“ doplňoval známý britský novinář.

Rudí ďáblové se během nedělního odpoledne vydali na hřiště posledního Watfordu, jenž měl tehdy na kontě po sedmnácti kolech pouhých devět bodů. Sebevědomí hráčů bylo do té doby zlomené, přesto se proti klubu z Manchesteru dokázalo nabudit a ještě s ním i hrát více než vyrovnanou partii, která k velkému údivu celého fotbalového světa nakonec slavila úspěch v podobě výhry 2:0. Jednalo se o vůbec první domácí výhru Sršní v této sezoně, druhou celkově.

Zmíněné výkony Manchesteru United se prý nakonec projeví i na podepisování hráčů, jež touží po trofejích a účasti v Lize mistrů.

„Jak postupně plyne čas, tak se zde objevuje spousta nových hráčů, kteří pomalu už ani nebudou vědět, že tu kdysi byl nějaký Fergusonův tým, který vyhrával tituly a otáčel výsledky z 0:3 na 5:3,“ přidával svůj názor šéf sportovního oddělení deníku Daily Mail Martin Samuel. „Někteří mladíci se narodili až po době, kdy se Manchesteru podařilo triumfovat v Lize mistrů na Camp Nou v roce 1999. Někteří fotbalisté se podívají a vidí jen sedm let neúspěchu a nyní pomalu ani žádnou účast v Evropě. Nemusí tedy cítit žádný důvod se k takovému mužstvu připojit,“ reagoval v otázce na případné posily.  

Výsledek je takový, že se kdysi hrdý klub ze severu Anglie teď v tabulce Premier League pere o samotný lístek do Evropy. Po sázce na stamilionové „jistoty“, které Rudým ďáblům prakticky nic nepřinesly, přišel nyní v čele s norským manažerem Ole Gunnar Solskjaerem čas na sázku na mladé perspektivní hráče. Bylo to však správně? Takoví jedinci jako Lingard, Pereira či Lindelof stále nepodávají optimální výkony. Velkou kritiku sklízí také „nekomplexní“ levý bek Shaw a častokrát „líný“ útočník Martial.

„Na současné situaci je jasně vidět, že United potřebují alespoň pět hotových hráčů přímo do základu,“ pravil legendární záložník a aktuální trenér waleské reprezentace Ryan Giggs. „Solskjaer přivedl v létě tři posily, ovšem bylo to málo, potřebují jich aspoň osm. Bohužel je něco takového nemožné v rámci jedné sezony. Kultura na Old Trafford se možná změnila, ale to ještě neznamená, že za pár let nemůžeme stát u zrodu nové úspěšné éry,“ pokoušel se neztrácet naději, ačkoliv okamžitě přiznával, že s touhle sestavou to určitě nepůjde.