Zatímco se v Česku lenoší, Angličané mají na Štěpána fotbalový Boxing Day a hrají o svátcích čtyři kola!

Zatímco se v Česku lenoší, Angličané mají na Štěpána fotbalový Boxing Day a hrají o svátcích čtyři kola!
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Česká nejvyšší soutěž se sice kvůli novému modelu soutěže s pěti koly navíc už podruhé protáhla až do 15. prosince, ale o Vánocích bude v Česku od fotbalu klid. Dokonce i oblíbený halový turnaj bývalých internacionálů na Štěpána byl letos z technických důvodů zrušen. Takže se musíme spokojit jen s tradičním silvestrovským derby starých gard Sparty a Slavie, které se hraje na malém hřišti s umělou trávou v Praze-Edenu 31. prosince dopoledne. Ovšem britské ostrovy, to je jiná. V Anglii se o vánočním a novoročním čase často rozhoduje o dalším směřování daného ročníku Premier League. Tradici zahájil Boxing Day, jak Angličané říkají svátku svatého Štěpána, tedy 26. prosince.

Když mají lidé volno, „baviči“ musejí pracovat

V Premier League totiž fotbalisté během necelých dvou týdnů kolem Vánoc a Nového roku odehrají tradičně čtyři ligová kola, tentokrát s oficiálními termíny 21. a 22., 26., 28. a 29. prosince a 1. a 2. ledna. Kolem toho jsou samozřejmě předehrávky či dohrávky, takže se prakticky každý den něco hraje. A nejde jen o Premier League. V plném proudu jsou totiž všechny čtyři anglické profesionální soutěže, které se jmenují Premier League (první liga), Championship (druhá liga), League One (třetí liga) a League Two (čtvrtá liga). Celá fotbalová Anglie – hráči, trenéři, diváci – jsou o Vánocích na nohou.

A kopírují to i ve skotské Premiership, ovšem jen v případě prvních tří kol, na Nový rok si dávají volno. Podobně se hraje v Severním Irsku, a to naopak včetně Nového roku.

Pokud jde o Premier League, sponzoři a televizní společnosti už totiž dávno pochopili, že když jsou lidé doma, chtějí se bavit. A profesionální „baviči“, hlavně ti fotbaloví, musejí logicky do práce. Ostatně návštěvnost stadionů během vánočních kol bývá pravidelně v Premier League nejvyšší v celé sezoně.

U nás to už před lety vzali za své lední hokejisté, o svátcích se hrává jak extraliga, tak i první liga. A zimní stadiony zpravidla bývají v Česku plné.

Vše začalo už v roce 1860

Angličané si potrpí na tradice, takže vznik svých fotbalových Vánoc vykládají mnohem ušlechtileji než jen byznysem a touhou po co největších ziscích. Vše začalo 26. prosince 1860, kdy se poprvé střetly dva nejstarší kluby na světě FC Sheffield a FC Hallam (zápas na sheffieldském Sandygate Road domácí vyhráli 2:0). Utkání těchto klubů dostalo název Rules derby (hrálo se podle tehdejších sheffieldských pravidel, první anglická asociační pravidla vznikla v roce 1863).

Mimochodem Boxing Day, čili Krabicový den, jak se druhému svátku vánočnímu v Anglii říká, dostal název z tradice, kdy chudí Londýňané chodili s krabicemi ke každému domu a dostávali zbytky vánoční večeře, ovoce nebo drobné peníze. Něco jako česká koleda na Štěpána. V tento den se rovněž Angličané navštěvují či hrají různé venkovní hry. A nejlepší takovou hrou je (nejen) v Anglii fotbal.

Proto i v historicky prvním ročníku anglické ligy se na počest zápasu FC Sheffield – FC Hallam hrálo i 26. prosince 1888. Pak se sice tradice přestala dodržovat, byla ovšem obnovena po první světové válce. A k tomu se váže další historka o důvodech, proč se v Anglii o Vánocích hraje fotbal.
Válečné fotbalové příměří v roce 1914

Britský voják Ernie Williams v dokumentu CNN vyprávěl o legendárním fotbalovém příměří mezi Brity a Němci o Vánocích v roce 1914, které nastalo u belgické vesnice Wulverghem

„Myslím, že někdo z Němců přinesl míč, vyrobili jsme si jednoduché branky a hráli jsme. Bez rozhodčího, ani jsme nepočítali góly. Do hry se postupně zapojilo snad dvě stě Britů a Němců. Hráli jsme v botách, ve kterých jsme předtím a potom válčili. Všichni jsme si to ale užili, během hry nebyla cítit ani z jedné strany žádná zášť,“ popisoval tento vzácný moment z průběhu jinak strašné války Williams.

V roce 2014, kdy uplynulo sto let od této události, zorganizovala Anglická fotbalová asociace vzpomínkový zápas mezi britskými a německými vojáky.

Petr Čech: „Musel jsem si zvyknout“

„Za tu dobu si na fotbalové Vánoce člověk zvykl. Hrávali jsme vždycky těsně před Štědrým dnem i hned po něm a stejně tak kolem Silvestra a Nového roku,“ odpovídal mockrát na otázku ohledně fotbalu o Vánocích a na Silvestra bývalý gólman Chelsea a Arsenalu Petr
Toto období mívá velký význam i pro další vývoj v Premier League. Čtyři kola, v nichž jde celkem o dvanáct bodů, se odehrají ve velmi rychlém sledu. Když je klub ve formě, může si v ligové tabulce výrazně polepšit. A samozřejmě i naopak.

„Rozhodující jsou v Premier League vždy Vánoce, protože se během nich hraje tolik utkání, že se díky nim může v tabulce všechno zcela změnit,“ tvrdil třeba již bývalý španělský kouč Newcastlu United Rafael Benítez, jenž v minulosti vedl v Anglii i Liverpool a Chelsea.

Ferguson to chtěl marně změnit

Kloppův Liverpool sice nyní Premier League suverénně kraluje, ale po nevítaném předvánočním výletu do Kataru na dva zápasy mistrovství světa klubů, mohou být jeho hráči unaveni.

Není proto divu, že ne všichni fotbal o Vánocích v Anglii milovali. „Fotbalisté si také potřebují odpočinout, aby si stihli vyléčit drobná zranění, a také si psychicky trochu orazit. Zimní přestávka by proto byla vhodná," tvrdil už v před lety legendární trenér Manchesteru United Alex Ferguson s tím, že televizní společnosti mají v Anglii až příliš velkou moc.

Anglické fotbalové Vánoce si naopak vzaly za vzor i jiné země. V Belgii budou fotbalisté stejně jako loni hrát Štěpána, v Itálii to loni zkusili dokonce se třemi tři koly – 22., 26. a 29. prosince – ovšem letos si zase po 22. prosinci dávají volno. Hrát Serii A zase začnou až po 5. ledna a v pondělí 6. ledna na svátek Tří králů. Ovšem zato italská Serie B se o Vánocích hraje!

Ostatní evropské top soutěže sice Vánoce ctí, ovšem většina z nich si své ligy protáhly až do posledního předvánočního víkendu.
V Česku na začátku lednu startují kluby s přípravou na jaro. Jarní část Fortuna:ligy začne 21. kolem až v pátek 14. února 2020, na přání klubů ještě o měsíc později než loni.

Do té doby si fotbalový fanoušek může užívat hlavně anglickou Premier League na nové, „spojené“ stanici Premier Sport (Digi Sport 4 + O2 TV Fotbal).

Britský sváteční televizní program

ČTVRTEK 26. PROSINCE 2019
13.25 (výkop 13.30): Tottenham Hotspur – FC Brighton & Hove Albion (utkání 19. kola anglické Premier League) – Premier Sport (Digi Sport 4 + O2 TV Fotbal).
15.55 (výkop 16.00): FC Chelsea – FC Southampton (utkání 19. kola anglické Premier League) – Premier Sport (Digi Sport 4 + O2 TV Fotbal).

18.15: FC Leeds United – FC Preston North End (utkání 24. kola druhé anglické ligy/Sky BET Championship) – Arena Sport 1. Záznam v pátek v 7.00 hodin.
18.25 (výkop 18.30): Manchester United – FC Newcastle United (utkání 19. kola anglické Premier League) – Premier Sport (Digi Sport 4 + O2 TV Fotbal).
20.55 (výkop 21.00): FC Leicester City – FC Liverpool (utkání 19. kola anglické Premier League) – Premier Sport (Digi Sport 4 + O2 TV Fotbal).
23.00 (záznam, výkop 16.00): AFC Bournemouth – FC Arsenal (utkání 19. kola anglické Premier League) – Premier Sport (Digi Sport 4 + O2 TV Fotbal).

PÁTEK 27. PROSINCE 2019
20.40 (výkop 20.45): FC Wolverhampton Wanderers – Manchester City (utkání 19. kola anglické Premier League) – Premier Sport (Digi Sport 4 + O2 TV Fotbal).

SOBOTA 28. PROSINCE 2019
13.25 (výkop 13.30): FC Brighton & Hove Albion – AFC Bournemouth (utkání 20. kola anglické Premier League) – Premier Sport (Digi Sport 4 + O2 TV Fotbal).
15.55 (výkop 13.30): FC Newcastle United – FC Everton (utkání 20. kola anglické Premier League) – Premier Sport (Digi Sport 4 + O2 TV Fotbal).
18.25 (výkop 18.30): FC Norwich City – Tottenham Hotspur (utkání 20. kola anglické Premier League) – Premier Sport (Digi Sport 4 + O2 TV Fotbal).
20.40 (výkop 20.45): FC Burnley – Manchester United (utkání 20. kola anglické Premier League) – Premier Sport (Digi Sport 4 + O2 TV Fotbal).
22.45 (záznam, výkop 16.00): FC Watford – FC Aston Villa (utkání 20. kola anglické Premier League) – Premier Sport (Digi Sport 4 + O2 TV Fotbal).

NEDĚLE 29. PROSINCE 2019
13.25 (výkop 13.30): Celtic Glasgow – FC Glasgow Rangers (utkání 21. kola skotské Premiership) – Premier Sport (Digi Sport 4 + O2 TV Fotbal). Záznam ve 20.00 hodin.
14.55 (výkop 15.00): FC Arsenal – FC Chelsea (utkání 20. kola anglické Premier League) – Premier Sport (Digi Sport 4 + O2 TV Fotbal). Záznam ve 21.55 hodin.
16.00: AFC Huddersfield Town – FC Blackburn Rovers (utkání 25. kola druhé anglické ligy/Sky BET Championship) – Arena Sport 1. Záznam ve 23.00 hodin.
17.25 (výkop 17.30): FC Liverpool – FC Wolverhampton Wanderers Chelsea (utkání 20. kola anglické Premier League) – Premier Sport (Digi Sport 4 + O2 TV Fotbal).
18.55 (výkop 19.00): Manchester City – FC Sheffield United (utkání 20. kola anglické Premier League) – Premier Sport (Digi Sport 4 + O2 TV Fotbal).

PONDĚLÍ 30. PROSINCE 2019
20.40 (výkop 20.45): FC Derby County – FC Charlton Athletic (utkání 25. kola druhé anglické ligy/Sky BET Championship) – Premier Sport (Digi Sport 4 + O2 TV Fotbal).

STŘEDA 1. LEDNA 2020
13.25 (výkop 13.30): FC Brighton & Hove Albion – FC Chelsea (utkání 21. kola anglické Premier League) – Premier Sport (Digi Sport 4 + O2 TV Fotbal).
15.55 (výkop 16.00): FC Southampton – Tottenham Hotspur (utkání 21. kola anglické Premier League) – Premier Sport (Digi Sport 4 + O2 TV Fotbal). Záznam ve 23.00 hodin.
18.25 (výkop 18.30): Manchester City – FC Everton (utkání 21. kola anglické Premier League) – Premier Sport (Digi Sport 4 + O2 TV Fotbal).
20.55 (výkop 21.00): FC Arsenal – Manchester United (utkání 21. kola anglické Premier League) – Premier Sport (Digi Sport 4 + O2 TV Fotbal).

ČTVRTEK 2. LEDNA 2020
20.55 (výkop 21.00): FC Liverpool – FC Sheffield United (utkání 21. kola anglické Premier League) – Premier Sport (Digi Sport 4 + O2 TV Fotbal).