„Že prezident Zeman odmítl návštěvu Číny, je pro české firmy velký problém,“ říká Tvrdík. Jak to bude se Slavií?
Slávističtí fanoušci sice v lednu řeší hlavně odchody svých
oblíbenců (Škoda do Rizesporu), Hušbauer (hostování v Drážďanech), Van
Buren (hostování v Haagu), Hromada (hostování v Liberci) či možný
příchod boleslavského kanonýra Komličenka (přestup údajně za 70 až 80
milionů, jarní hostování v Edenu za deset milionů korun). Ovšem
závažnější z dlouhodobého hlediska může pro červenobílé být dění na
politické scéně, hlavně ochlazení vztahů na lince prezident Miloš Zeman –
Čína. Se svým šestnáctibodovým náskokem v čele ligy po dvaceti kolech
získá Slavia dvacátý titul, i kdyby jaro musela dohrát s kádrem Bohemky,
ale co bude dál - před kvalifikací o Ligu mistrů atd.? Tak zní hlavní
otázka.
Panika na česko-čínské lince
„Na česko-čínské lince propukla panika. Poté co loni na podzim pražská radnice vypověděla smlouvu o spolupráci s Pekingem, byl jediným garantem na konsolidaci vztahů mezi Českem a Čínou prezident Miloš Zeman. Jenže ten v neděli překvapil, když zkritizoval čínské investory za nenaplněné sliby o přísunu peněz do Česka a především odmítl navštívit Čínu,“ napsal server Seznam Zprávy.
Miloš Zeman totiž ve svém nedělním dopoledním rozhovoru pro deník Blesk prohlásil: „Nemyslím si, že čínská strana splnila to, co slibovala. Mluvím o investicích. A z toho vyplývá, že to, že na nejbližší summit pojede sice významná politická osobnost (ministr vnitra Jan Hamáček – pozn. red.), ale přece jen ne prezident, je jakýsi signál.” Jak zdůrazňuje Seznam Zprávy, tak diplomaticky tvrdé vyjádření nikdo nečekal.
Tvrdík: „Zemanův ochranný deštník schází“
„Prezident Si Ťin-pching pozval Miloše Zemana na státní návštěvu jako hlavního hosta celého summitu. Chápu prezidentovo zklamání z nenaplnění jeho očekávání. Když ale z česko-čínského vztahu zmizí jeho ochranný deštník, reálně hrozí, že žádné česko-čínské vztahy mnoho let již opravdu nebudou. A to pak je pro české firmy v Číně obří problém,” řekl pro Seznam Zprávy šéf fotbalové Slavie a prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík, který byl mj. v pátek 10. ledna 2020 hostem Zemanova tradičního plesu na pražském Hradě.
„Zájmy českých firem to výrazně poškozuje. Status quo, tedy zachování alespoň stávající komunikace a spolupráce mezi oběma zeměmi, jakkoliv nenaplňuje všechna původní očekávání, je nyní již jen na jménu prezidenta. V současné době to celé stojí výhradně na osobním přátelství mezi prezidentem Zemanem a prezidentem Si Ťin-pchingem,“ dodal Tvrdík.
Končí také spolupráce Prahy se Šanghají
Jak známo, po loňské rozmíšce Prahy s Pekingem vypustil Miloš Zeman v TV Barrandov do světa zprávu, že podle jeho informací Číňané v reakci na to hodlají opustit fotbalovou Slavii. Pak sice slávisty přijal po jejich listopadové remíze 0:0 v Lize mistrů v Barceloně a navštívil v Edenu jejich další zápas v LM s Interem Milán (1:3), ale své původní prohlášení veřejně nerevidoval.
V úterý 14. ledna 2020 se navíc, jak připomíná Seznam Zprávy, objevila informace o konci spolupráce mezi Prahou a Šanghají. Čínská megapole Šanghaj oznámila, že pozastavuje veškeré oficiální styky s českou metropolí poté, co pražská radnice podepsala partnerskou smlouvu s tchajwanskou Tchaj-pejí. Partnerský pakt o ekonomické, obchodní a kulturní spolupráci podepsali primátor Hřib a starosta tchajwanského hlavního města Tchaj-peje Kche Wen-če v pondělí 13. ledna 2020.
„Ochlazení vztahů mezi českými a čínskými politiky se samozřejmě dotýká i čínských firem působících v Česku. Tím, komu Zemanův výpad vůči Pekingu přidělal největší starosti, je šéf Smíšené česko-čínské obchodní komory, tedy opět Jaroslav Tvrdík. Pro čínské finančníky tu od roku 2015 představuje styčného důstojníka. Jeho síla ale mimo jiné pramenila z jeho kontaktu na Pražský hrad reprezentovaný Milošem Zemanem,“ dodává Seznam Zprávy.
V prosinci navíc došlo k tomu, že Jaroslav Tvrdík přišel o funkci místopředsedy představenstva jednoho z čínských majitelů Slavie, evropské odnože státní firmy Citic Group. Mluvilo se o tom, že byl zbaven firemního auta s řidičem a hlavně některých podpisových práv. Tvrdík na to ovšem reagoval na Twitteru optimistickým prohlášením s tím, že zůstal členem představenstva, a že je stále zcela zodpovědný za chod Slavie. A že pozice Citic Group v klubu se naopak posílila.
Nezmarovi běží výpověď?
Do toho před Vánocemi pohrozil odchodem z Edenu sportovní ředitel Jan Nezmar, který údajně nesouhlasil s některými záležitostmi kolem řízení klubu. Podle některých zpráv sice v novém roce 2020 na Slavii stále pracuje, zařizuje i příchody a odchody hráčů, ovšem údajně mu běží měsíční výpovědní lhůta ze smlouvy. Hlavně trenér Jindřich Trpišovský Nezmara přemlouvá, aby v Edenu zůstal, v rozhovoru pro Právo se nechal slyšet, že bez něj si to hlavní kouč ve Slavii nedovede vůbec představit.
Do médií pronikly zprávy, že v novém roce 2020 budou čínští majitelé na Slavii šetřit, a že si klub nyní už musí poradit sám. Podle dobře informovaných zdrojů efotbalu.cz mají ovšem opory typu Tomáše Součka splaceno vše řádně podle termínů do koruny.
Návštěvy na Barrandově Zeman také omezil
Jestli se prezidentovo změněné chování k Číně projeví i na chodu Slavie, se teprve uvidí. Pravdou je, že Miloš Zeman omezil i své pravidelné čtvrteční rozhovory na TV Barrandov, která byla rovněž spojována s čínskými investory. A prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček měl na Barrandově svou talk show naposledy týden před Vánocemi.
Přitom to není tak dávno, kdy Jaroslav Tvrdík navrhoval přesunout přímé přenosy z české ligy na TV Barrandov s tím, že by si kluby za prodej svých televizních práv přišly na lepší peníze.
Jak už bylo řečeno, Slavia svůj obří náskok na jaře na 99 procent promění ve svůj jubilejní dvacátý titul. O tom, jak s ním dále náloží a zda na její další fungování bude mít vliv i velká politika, lze v této chvíli jen spekulovat.
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení a registrovaní uživatelé. Přihlašte se zde