FC Barcelona. Klub, který je pyšný má svou známou hymnu v duchu vlastenectví „Cant del Barça“

FC Barcelona. Klub, který je pyšný má svou známou hymnu v duchu vlastenectví „Cant del Barça“

FC Barcelona má fanoušky po celém světě, včetně Česka. Většina z nich jí drží palce a nevynechá jediný přenos z jejího zápasu. Najdou se ale i takoví, kteří mají doma typický barcelonský dres, nebo se dokonce s chutí přidají ke zpěvu klubové hymny. 

Slavný katalánský klub založil v roce 1899 dvaadvacetiletý švýcarský (!) podnikatel Joan (Hans) Gamper pouhý rok poté, kdy se sem přestěhoval. Za klubové barvy zvolil červenou a modrou, protože mu připomínaly jeho oblíbený švýcarský FC Basilej 1893. 
Dlouhá léta byla považována za první klubovou hymnu Barcelony píseň z roku 1923, jejímž autorem byl Enric Morera, textař Rafael Folch a interpretem populární pěvecký sbor Orfeó Gracienc. Teprve nedávno se přišlo na šokující zjištění: skutečná první hymna vznikla už o třináct let dříve a jejím autorem byl vojenský kapelník José Antonio Lodeiro Piñeiros. Problém je v tom, že její partitura se dodnes nenašla, takže nikdo neví, jak vlastně zněla.
Historicky premiérový zápas sehrála FC Barcelona proti skupině anglických přistěhovalců. Prohrála 0:1. Roku 1909 získal klub konečně oficiální hřiště s kapacitou šest tisíc diváků. Jen pro zajímavost, dnešní Camp Nou je čtyřicet osm metrů vysoká stavba, která pojme devadesát devět tisíc tři sta padesát čtyři fanoušků!
Ale zpět k hudbě. V roce 1949, k oslavám padesátého výročí vzniku klubu, složil Esteve Calzada se skladatelem Joanem Dotrasem novou hymnu. Tu nahradil už v roce 1957 – při příležitosti otevření zmíněného stadionu Camp Nou – další song, Himne a l´Estadi, v němž poprvé zaznělo slovo „Barça“. Jeho autory byli textař Josep Badia a hudebník Adolf Cabané. Hymna byla (stejně jako předešlá) napsána v katalánštině.
K pětasedmdesátému výročí vzniku FC Barcelony se zrodila současná hymna, Cant del Barça. Poprvé ji na Camp Nou zazpíval dvacátého sedmého listopadu 1974 tří a půl tisícový sbor, dirigovaný Oriolem Martorellou. Slova složili třiapadesátiletý herec Jaume Picas a sedmačtyřicetiletý spisovatel Josep Maria Espinàs, hudbu zkomponoval čtyřiapadesátiletý známý španělský operní a symfonický skladatel Manuel Valls i Gorina.
Popularita písně rychle stoupala. Fanoušci si zamilovali zejména okamžik, kdy mohou v úvodu slok jako jeden muž rytmicky tleskat. Text navíc vystihuje pravou podstatu Barçy - katalánské vlastenectví. Byť v nenápadné podobě. V současné době si žádný fanoušek nedokáže Barcelonu s jinou hymnou představit, přestože existuje ještě novější. Dvacátého druhého září 1998 zazněla píseň Cant del Centenari autorů Ramona Solsona a Antonia Rose Marba, která však byla určená pouze pro oslavy stého výročí založení klubu.

Jinak se hraje Cant del Barça.

 

Celý text hymny FC Barcelona Cant del Barca a spoustu dalšího zajímavého fotbalového čtení najdete v klasickém čísle magazínu HATTRICK s Lionelem Messim na obálce, které je stále na trhu!

 

Logo FC Barcelona