Součka pro Premier League zachránil Horník: Neblbněte, máme ho zadarmo, přemlouval Trpišovského

Součka pro Premier League zachránil Horník: Neblbněte, máme ho zadarmo, přemlouval Trpišovského
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Souhlasím s kolegou Janem Malým z deníku Sport, který tvrdí, že odchod Tomáše Součka ze Slavie do West Hamu United je dobrá volba. Ano, nabídkou z Anglie by bylo troufalé pohrdat. A souhlasím si i s tím, že čeští hráči v poli se sice v náročné anglické lize dlouhá léta neprosazují, ovšem Souček by měl být na ostrovní jízdu připraven. „Má vytrvalost, sílu v soubojích, skvělé čtení hry a předvídavost, vhodnou figuru. Na podzim obstál na nejvyšším levelu – v Lize mistrů proti Barceloně, Dortmundu a Interu Milán. To vše jsou dobré předpoklady. Ty vylepšuje i tím, že se v poslední době opřel do studia angličtiny,“ konstatoval Malý a já to podepisuji v plném rozsahu. 

Přitom před pěti lety, na jaře roku 2015, zachránil Tomáše Součka pro velký fotbal, a tedy i pro Premier League, žižkovský boss Ivan Horník, proslavený policejními odposlechy a známou divadelní hrou Petra Čtvrtníčka.

Samozřejmě, že to nemusí vyjít, v Premier League už pohořeli slavnější fotbalisté. Ale současný West Ham není Liverpool, kde by asi český reprezentant seděl na lavičce. A Tomáš Souček není ani v roli Karla Poborského, který musel v Manchesteru United po stříbrném EURO 1996 v Anglii bojovat o místo v sestavě s hvězdným Davidem Beckhamem. Naopak, v klubu „Kladivářů“ Součkovi coby Čechovi udělali dobré jméno brankáři Mikloško a Srníček a koneckonců i Tomáš Řepka. Ten sice v internetové diskusi se svými fanoušky potvrdil jejich mínění, že „je Souček přeceňovaným hráčem a veze se na vlně Slavie“, ale na druhou stranu vzkázal, že mu přeje v Premier League úspěch. 

Měl počkat až po EURO 2020?

Ano, bylo by lepší, aby Souček přišel do West Hamu v období letní přestávky, a ne v rozehrané soutěži, v níž jeho klub horkotěžko bojuje o záchranu. Ale taková nabídka se neodmítá. A že by bylo lepší počkat až po EURO 2020? Ano, Souček se nemusí v náročné Premier League prosadit, což by pro národní tým Jaroslava Šilhavého ani pro hráče samotného nebylo nejlepší. Ale kde je psáno, že po EURO se nabídky českým fotbalistům budou hrnout? Pokud vím, tak po minulém ME 2016 ve Francii se žádný český přestupový boom nekonal.

 Myslím si, že Anglie je pro Součka, o němž i trenér Trpišovský mluvil jako o „atypu“, vhodnější fotbalovou zemí než technické Španělsko či superrychlé Německo. Tam by se nemusel na první pohled líbit. Zato v Anglii se dokázal před časem prosadit i klátivý superdlouhán Peter Crouch. 

Asi se sluší připomenout, že Tomáš Souček ještě před pěti lety kopal druhou ligu na Žižkově. Sfotbalem začínal v Havlíčkově Brodě. Jako útočník sbíral týmové i individuální trofeje. „V pokoji u rodičů, který slouží jako takové moje muzeum, je spousta sošek pro nejlepšího střelce turnajů. Stál jsem před brankou, chtěl každý balon a střílel góly. Ještě do Slavie jsem přišel jako útočník. Až v dorostu mě přendali do obrany na pozici stopera. A při hostování na Žižkově ze mě udělal trenér Trpišovský záložníka. A jde o místo, kde se cítím nejlépe," vyprávěl před časem médiím Souček. 

Köstl: „Ani my jsme na Žižkově Tomášovi nevěřili“

Jindřich Trpišovský s Ivanem Horníkem se pro Součka stali osudovými muži. Stalo se to v druholigovém Žižkově na jaře 2015, kdy tehdejší tým vedl právě Trpišovský.

Tomáš nám tehdy byl nadělený na hostování. Začínal v zimní přípravě. Měl za sebou dvě neúspěšné zkoušky v druholigových klubech, které ho vrátily jako slepého koně, s tím, že nikdy nemůže hrát fotbal na vrcholové úrovni,“ prozradil Jaroslav Köstl, asistent trenéra Trpišovského, ve slávistickém dokumentu Totální sezona. „Upřímně, po týdnu tréninku jsme měli stejný názor,“přiznal Köstl, že ani současnému realizačnímu týmu Slavie se Tomáš Souček a jeho fotbalový projev nezamlouval. „Zachránil ho vlastně Ivan Horník,“ zmínil Köstl zásadní roli kontroverzního funkcionáře.  „Říkal, ať neblbneme, že je zadarmo, ať to s ním zkusíme,“ dodal Köstl.

Šilhavý ho v roce 2017 poslal na hostování do Liberce

„Hostování v druholigových klubech se mi nedařila. Ale paradoxně šlo o největší zkušenosti. Když jsem se pak vrátil do Slavie, ohromně jsem si místa vážil,“ komentoval Souček tuto strastiplnou část své kariéry.

Mimochodem i současný trenér českého národního týmu Jaroslav Šilhavý, který dnes v reprezentaci na Tomášovi staví, na jaře roku 2017, kdy červenobílé přivedl k nečekanému titulu, poslal Součka na jarní hostování do Liberce. Porč, Protože na jeho místo měl v té době k dispozici Ngadeua.

Kdo může Součka ve Slavii nahradit? Stanciu?

A diskuse o tom, zda Slavie dokáže za Tomáše Součka najít adekvátní náhradu?

I já jsem ve svých podzimních komentářích psal o tom, že Slavia se Součkem a Slavia bez Součka, to jsou dvě různá mužstva. A že postavou menší Hovorka byl po odchodu Ngadeua a Deliho tak dobrý i proto, že obraně pomáhal vysoký Tomáš Souček jako jakýsi třetí stoper. 

„Pan Tvrdík se ptá, jestli už máme za Suka vyhlédnutou náhradu. Já vždycky říkám, že náhradu za něj nikdy nenajdeme. On je fotbalový atyp a pro nás stěžejní hráč. Kapitán. Na svém postu patří mezi nejlepší hráče v Evropě. I podle dat, které sledujeme. Hráč s jeho atributy se rodí jednou za čas. Když si sečtete góly, vyhrané souboje, naběhané metry a odebrané míče, je to fotbalový robot, kterého si doba žádá. Musíme podobných hráčů vychovávat víc,“ nechal se v průběhu podzimní sezony slyšet Jindřich Trpišovský. 

Začal jsem tento komentář tím, že souhlasím s názorem kolegy Jana Malého ze Sportu. A souhlasím s ním i v tom, že by nyní měl v Edenu Součka nahradit rumunský záložník Nicolae Stanciu. Po Součkově, ale i Hušbauerově, odchodu, k tomu bude mít konečně náležitý prostor.

Výsledek obrázku pro nicolae stanciu