Kdyby šel Hašek do Slavie k Trpišovskému, byl by teď možná v reprezentaci, a ne v béčku Sparty

Kdyby šel Hašek do Slavie k Trpišovskému, byl by teď možná v reprezentaci, a ne v béčku Sparty
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Třeba se Sparta s uzdraveným navrátilcem Bořkem Dočkalem na jaře konečně chytí, skončí v lize na druhém místě, a dostane se tak do kvalifikace o Ligu mistrů. Možná to půjde i s mladíky v čele s Adamem Hložkem. I když výsledky ze soustředění ve Španělsku to zatím moc nepotvrzovaly. Dovolím si ale tvrdit, že kdyby si Daniel Křetínský ponechal v roce 2017 trenéra Petra Radu, který opakovaně dělá divy ve vybrakovaném Jablonci, byla by dnes Sparta alespoň druhá už nyní. A případ „trucující Martin Hašek mladší“? Podle mě to je jeden z nejlepších českých ligových hráčů. Domnívám se, že kdyby byl ve Slavii pod vedením Jindřicha Trpišovského, netrénoval by dnes se sparťanským třetiligovým béčkem, ale byl by v kádru národního mužstva připravujícího se na letní ME 2020.  

Deník Sport připravuje pravidelně několikastránkové analýzy ohledně situace ve Spartě. Vzhledem ke svému majiteli, jemuž patří od roku 2004 i Sparta, se však někdy logicky nemůže dobrat „jádra pudla“ nebo se vyjádřit k jistým věcem kriticky.

Třeba ještě Sparta někoho do ligového startu (14. února) koupí, zatím získala jen dvacetiletého příbramského záložníka Matěje Polidara a po prvním soustředění ho poslala zpátky do Příbrami…

A jsou tu další záležitosti, které dříve, ještě v dobách silné železné Sparty, nebyly možné ani představitelné.

Případ první: Kaya

V sobotním Sportu se například psalo: „Jak během podzimní části nejvyšší fotbalové soutěže deník Sport informoval, se Semihem Kayou se ve Spartě pro příští roky spíše nepočítá. I proto s tureckým obráncem tým z Letné nepodepsal nový kontrakt, ten současný vyprší na konci června letošního roku. Dle našich informací proběhlo jednání mezi vedením Sparty, Kayou a jeho zástupci o tom, že by s ním klub ukončil spolupráci již nyní, aby si mohl osmadvacetiletý stoper hledat nové angažmá. Konkrétně se jednalo o jeho návratu do Galatasaray Istanbul, ale k ani jednomu nakonec nedojde. Hlavním, racionálním důvodem bylo to, že by turecká strana nestihla vyřídit náležitosti, které by zajistily Kayovi angažmá v istanbulském celku. V řadě lig totiž již 31. ledna 2020 končí zimní přestupní termín a nejinak tomu je i v Turecku.“

A to na Letné nevěděli, že 31. ledna 2020 končí v Turecku zimní přestupní termín? Proč to nezačali řešit dřív, aby se to řádně stihlo? Exslávista Milan Škoda už přece dávno do Rizesporu odešel a stihl tam již vstřelit tři ligové góly. Exostravský Diop už také dávno zamířil do druhé turecké ligy…

Vysvětlovat Kayovo setrvání na Letné, že v zahraničí končí přestupní termín na naše poměry moc brzy, vypadá poněkud amatérsky. Takže drahý turecký stoper možná za Spartu odehraje ještě několik zápasů a pak bude jako dosud vždy včas posazen na lavičku či tribunu, aby nedosáhl požadovaného počtu startů, které mu zajišťují další tučný bonus. A v létě zadarmo Letnou opustí.

Případ druhý: Kanga

„Co se týká Kangy, nejsme blízko ani prodloužení, ani prodeji. Bude s námi do léta. Všechno může mít svůj vývoj,“ prohlásil sparťanský sportovní ředitel Tomáš Rosický už začátkem ledna. Rosický tak vyvrátil spekulace médií, která odchod gabonského záložníka líčila koncem roku 2019 jako téměř stoprocentní.

„Současný kontrakt Guélora Kangy se Spartou vyprší po sezoně. V momentě, kdy vyšlo najevo, že k prodloužení spolupráce s největší pravděpodobností nedojde, je kolem výstředního fotbalisty pořádně rušno. Už dřív byl spojován s možným odchodem do Trabzonsporu, nejčerstvěji se začalo hovořit o zájmu CD Leganés. Nejpravděpodobnější variantou ovšem v tuhle chvíli je, že Kanga ve Spartě dohraje sezonu,“ napsal páteční deník Sport.

„Kanga by měl v klubu dodržet současný kontrakt. Je to konsenzus, na kterém se obě strany shodly,“ potvrdil Sportu zdroj blízký pražskému klubu. To se píše v článku s názvem „Sparta a Kanga: Sňatek z rozumu“.

Rosický by musel mít na stole jasnou, a hlavně finančně, zajímavou nabídku. A tu v minulých dnech, kdy se ve většině zemí zavírala přestupová okna, neměl.

Takže to bude asi stejné jako v případě Kayi: v létě může Guélor Kanga odejít z Letné zadarmo. Na druhou stranu podle Sportu prý Kanga „v zimní přípravě příkladně pracuje, je výborně fyzicky připraven a chce Spartě pomoci v boji o kvalifikaci o Ligu mistrů.“

Tak fajn, alespoň po sportovní stránce to může být pro Spartu dobrá zpráva, když ne po té ekonomické. To se samozřejmě netýká věčného fotbalového invalidy Ben Chaima, kterého Sparta nadále musí ještě živit.

Případ třetí: Hašek mladší

„Je to incident, který nemá v českém fotbale obdoby. Čtyřiadvacetiletý záložník Martin Hašek si chce mermomocí vydupat přestup z letenského velkoklubu do izraelské Haify. V pondělí 27. ledna se proto nedostavil na letiště a neodletěl s týmem na španělské soustředění,“ psala česká média.

Martin Hašek, který má za sebou velice vydařený podzim, skončil prozatím v třetiligovém sparťanském béčku. Bývalý hráč Bohemians, jehož ještě nedávno vedl v Ďolíčku jeho otec Martin Hašek starší, během první poloviny sezony nastřílel pět branek, k tomu přidal čtyři asistence. V produktivitě ho v letenském mužstvu předčil pouze Guélor Kanga.

„Martinovu situaci řešíme, víc bych se ale k tomu v tuhle chvíli nechtěl vyjadřovat,“ prohlásil hráčův zástupce Orhan Dumanjič ze společnosti Orhan Sport.

Sparta sice Haška, jenž údajně pobírá 400 000 korun měsíčně, získala před rokem prakticky zadarmo, takže by na něm nic netratila. Zároveň ovšem chtěla za jednoho ze svých nejproduktivnějších hráčů dostat adekvátně zaplaceno. Maccabi Haifa nabízel 800 000 eur, tedy něco přes 20 milionů korun, Spartě by se líbilo téměř dvakrát tolik.

„Zatímco ze Slavie kluci odcházejí, tak ze Sparty utíkají. Jak jinak si vysvětlit, že mladý Hašek přijde bez dokladů na odjezd do Španělska. Vedení Sparty ho pošle pro pas a on se neobtěžuje vrátit. Vůbec takové jednání nechápu, stejně tak nikdo v mém okolí. Nikomu nechci ubližovat, ale mám pocit, že celá tahle situace nastala za tiché podpory táty Martina. Býval profesionálním fotbalistou, donedávna ligovým trenérem. Tak mu přece měl vysvětlit, že takové chování je neakceptovatelné. Copak by si Hašek senior dovolil provést podobnou bláznovinu? Myslím, že ne. Nerad bych šlápl vedle, ale dle mého museli postup konzultovat. Nevěřím, že by se synátor pustil do takové rebelie sám od sebe. Respektive bez dobrozdání od táty,“ komentoval případ pro deník Sport ve svém pravidelném středečním komentáři internacionál Ladislav Vízek.

„Kladu si otázku, proč Hašek preferuje Maccabi Haifa? Moc tomu nerozumím, napadá mě jen výrazně vyšší gáže. Jenže fotbalově si nepolepší. O tom mě nikdo nepřesvědčí. Spíš tomu bude přesně naopak. Sparta vykazuje jisté známky zlepšení, Hašan dostal na podzim slušnou minutáž. Být Spartou, okamžitě ho vyrazím, samozřejmě s následky vyplývajícími ze smlouvy. Takhle se nikdo chovat nemůže!“ dodal Vízek ve Sportu 29. ledna.

Být šéfem Slavie, znovu bych o Haška usiloval

O tom, že mladý Hašek celou věc musel konzultovat se svým otcem, asi není sporu. Myslím si však, že jde částečně i o věc sportovní. Třeba má Hašek pocit, že si ho na Letné dostatečně neváží.

Jeden z mých kolegů viděl na letenské hlavní tribuně v prosinci při utkání Sparty s Mladou Boleslaví (5:2) následující scénu. „Přede mnou seděl Martin Hašek starší. Jeho syn hrál velmi dobře, v první půli dal jeden ze dvou sparťanských gólů, těsně před přestávkou přidal i další, nádhernou branku, která, bohužel, pro předchozí spoluhráčův ofsajd neplatila. Martin běhal, patřil k nejviditelnějším hráčům Sparty. Přesto jej trenér Václav Jílek už v 60. minutě stáhl ze hřiště a poslal místo něj Trávníka. Hašek starší jen máchl rukou a opustil půl hodiny před koncem hlediště,“ dodal svědek jednoho z posledních ligových zápasů minulého roku.

Ano, možná je Hašek junior, stejně jako jeho otec, poněkud „zvláštní případ“. Ovšem je to výborný fotbalista. Kocem roku 2018 o něj projevovala zájem i mistrovská Slavia, hráč se však po vzoru svého otce rozhodl pro Spartu. Opakuji svou domněnku, že kdyby tenkrát Hašek skončil v Edenu pod Trpišovským, byl by dnes možná v úzkém kádru národního týmu. Jsou to jen „kdyby“, ale tento hráč si zasluhuje extra péči.

A tu mu na Spartě možná nedávají. Také jsem nabyl dojmu, že Haškových služeb na Letné nedovedou patřičně využít. Být šéfem ve Slavii, tak spíš než 25 milionů za Hellebranda a 30 milionů za Zimu, dám tyhle prostředky za Haška. Pokud by ho tedy z Letné ke konkurenci do Edenu vůbec pustili. Mohl by se vyplatit jako před časem Josef Hušbauer či jiný exsparťan Simon Deli. Ve svém věku čtyřiadvaceti let možná ještě víc.