Nového videoanalytika Sparty doporučil letenského realizačnímu týmu Krejčí...

Nového videoanalytika Sparty doporučil letenského realizačnímu týmu Krejčí...

Realizační tým letenského "S" z Generali arény je již několik týdnů bohatší o nového videoanalytka Ondřeje Jandy, jehož hlavními úkoly jsou analýza sparťanských výkonů a s tím spojená příprava na nadcházející soupeře.

Jak se do klubu svého srdce, jemuž fandí odmalička, vůbec dostal? "V mládežnické reprezentaci jsem se potkal s Láďou Krejčím, měli jsme ho dva roky v osmnáctce a devatenáctce. Nijak extra jsme se nebavili, takže mě hrozně překvapilo, když mi jednou přišla smska od Bena Ashwortha, že o mě Láďa skvěle mluvil a že by měli zájem se se mnou sejít. Dva měsíce jsme pak hledali cestu a jednali o mém příchodu a jsem moc rád, že to dopadlo a můžu ve Spartě být," uvedl na webu sparta.cz odborník, jenž pracoval necelých sedm let na Fotbalové asociaci ČR, kde prošel celou řadou funkcí a spolupracoval s lidmi jako Verner Lička, Jan Suchopárek či Luboš Kozel.

Současnost si tedy užívá. "Je to splněný sen, pro mě dreamjob. Každé ráno chodit na Letnou do práce, to si užívám. Dřív jsem snil o tom, že tu budu hráč, ale jsem šťastný, že teď jsem tady v této roli a doufám, že alespoň trošku Spartě pomůžu, aby byla zase opět úspěšná. Moc bych u toho chtěl být," zasnil Janda, jehož slova vyšla na sparta.cz

Je pro něj důležité, aby měl na fotbal stejný pohled jako hlavní trenér? "To je zásadní. S panem Jílkem jsme se moc neznali, takže se postupně slaďujeme a snažím se co nejvíce vnímat jeho pohled na fotbal. Musíme fotbal vnímat podobně, ale zároveň je důležité trenérům říkat i můj pohled, další oči," ozřejmil.

Jak vypadá jeho hlavní pracovní náplň v současném působišti na Praze 7? "Hlavní je příprava na soupeře, snažím se o něm, jeho hře a hráčích nabídnout realizačnímu týmu co nejvíce informací. Dále točím i většinu tréninků, které máme tedy zmonitorované jak z pohledu fitness dat díky GPS systému, tak i vizuálního. Vrcholem týdne je utkání, které natáčím a zpětně s trenéry analyzujeme. Dále připravuji individuální rozbory pro hráče, natáčím utkání soupeře, atd. Analýzu dělám vždy s jedním z asistentů, Jirka Saňák a Míša Horňák, kteří se střídají. Dopředu si vybereme nějaká utkání soupeře, která nám typologicky sedí a ve spolupráci s trenérem hledám silné a slabé stránky soupeře. Ty postupně dáváme do videa, snažíme se odhadnout pravděpodobnou sestavu. Po následném prodiskutování s hlavním trenérem jeden z asistentů naši analýzu prezentuje na taktické přípravě hráčům," pokračovala na stránkách sparta.cz součástka trenérského štábu.

A co vše ke své práci potřebuje? "Co se týče natáčení tréninku, tak na spučasném soustředění jsme jeli jen s kamerou a stativem. Teď ale máme zájem o kamerový systém, který by pokryl tréninkové centrum na Strahově a Generali Arenu. To už bude automatický systém, který bude nainstalován u hřiště respektive na stadionu a pak ho živě ovládám od počítače. Můžu různě pracovat se záznamem, posílat ho hned trenérům na střídačku, připravit nějaké kritické situace do poločasu. Teď tady ve Španělsku na soustředění zkoušíme mobilní automatický kamerový systém, se kterým jsem zatím také spokojen," uzavřel Janda na sparta.cz.