Brexit začíná být pomalu strašákem pro anglickou Premier league

Brexit začíná být pomalu strašákem pro anglickou Premier league

Odchodem Velké Británie z Evropské unie se může výrazně ovlivnit postavení nejvyšší anglické soutěže jako nejlepší ligy na světě. Odhad vychází z toho, že by se měl uzavřít pracovní trh pro všechny, tedy i pro fotbalisty. Což by určitě uvítala anglická fotbalová asociace, ale určitě by narazila na tuhý odpor vedení Premier league.

Tato situace by se týkala samozřejmě také našich hráčů z České republiky, a to nejenom hráčů, kteří působí v Premier league, ale i těch, kteří působí ve Skotsku nebo v nižších fotbalových soutěžích.  Začínají se vracet obavy, aby se nevrátil čas pracovních povolení, která dostal hráč až po určitém počtu zápasů odehraných v národním mužstvu své země.

To by se určitě líbilo anglické fotbalové asociaci, protože by dostalo šanci hrát Premier league mnohem více anglických hráčů, ale atraktivita a hlavně zisky z prodeje televizních práv a reklam by byly rozhodně nižší, než doposud. Proti tomu bude vedení této soutěže protestovat a bude se snažit zachovat současný stav.

Dle článku webu sportu české televize by většina potencionálních hráčů, kteří chtějí hrát v budoucnu nejvyšší anglickou soutěž, hlasovala pro brexit. Ono je to pochopitelné, neboť by se snížil počet hráčů na jejich potencionální místo v sestavě, jak konstatuje Kieran Maguire z liverpoolské univerzity v již zmíněném článku.

Na další případný negativní jev upozorňuje v tom samém článku předseda anglického klubu Burnley Mike Garklick, který se obává toho, že by případné omezení příchodu hráčů z Evropské unie mělo za následek to, že by bohatší kluby skoupily nejlepší hráče z menších klubů a potom by o vyrovnanosti nemohla být ani řeč.

Každopádně nejistota není dobrá věc a Premier league by se už před začátkem další sezóny měla dozvědět, jak to s příchody hráčů z Evropské unie bude dále. Její vedení bude chtít určitě současný stav zachovat, ale pokud to nebude mít potvrzeno, tak případné další přestupy fotbalových hvězd z Evropy do Velké Británie budou ve velkém ohrožení.

Premier League - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.