Damková radí jak na video: Nezasahujte moc do zápasů a neřešte hlouposti

Damková radí jak na video: Nezasahujte moc do zápasů a neřešte hlouposti

Bývalá šéfová komise rozhodčích FAČR a bývalá rozhodčí Dagmar Damková vyzývá videorozhodčí, aby v jarní části sezóny nezasahovali moc do utkání a zbytečně tak neřešili nesmysly.

VAR u nás začal špatně, zbytečně zatěžoval rozhodčího. „Rve mi srdce, když vidím, že VAR zasahuje do blbostí. Říkala jsem si: panebože, to jsou věci. Laťka byla nastavená strašně nízko, na rozdíl od UEFA a FIFA, kde je nastavena vysoko. Protože chtějí jen zjevné věci,“ sdělila novinářům Damková po semináři ohledně VAR.

Laťka se musí zvednout, nelze přezkoumávat u videorozhodčího nějaké vrážení či strčení. To by UEFA moc neřešila. „Tohle je v rámci subjektivního názoru rozhodčího na hřišti, necháme to hrát,“ řekla přesvědčivě Damková. Video nemá sloužit k tomu, aby hledalo lepší řešení. Stačí si vzpomenout na moment z loňského března, kdy Bohemians dali gól, ale kvůli předchozímu zákroku na opačné straně nařídil rozhodčí za pomoci VAR penaltu pro Slavii.

Rozhodčí musí být prvním pánem na hřišti. „Rozhodčí na hřišti musí vždy vydat první a ve finále také poslední rozhodnutí. Rozhodně to není o nějakém čekání na to, co řekne VAR. To je cesta do pekel. Rozhodčí je ten, který rozhoduje a VAR je ten, který jej zachrání v případě zjevného pochybení. Rozhodně nesmí nikdy dojít k tomu, že VAR vodí rozhodčího na hřišti jako nějakou loutku,“ zdůraznila bývalá rozhodčí.

Důležité je také říct, že u nás čeští rozhodčí nemají tak dobré technologické podmínky jako v zahraničí. „Ono je to vše o penězích, není to jednoduché. Ten trénink tu chybí, takže musíme udělat aspoň takhle přednášku, aby věděli, co mají, nemají. Aby se věci sjednotily,“ ukončila rozhovor Damková.

Rozhodčí