Trucující Bucha utekl navzdory protestu Slavie do Plzně, jak to bude s Haškem ve Spartě? A co Sbor rozhodců?

Trucující Bucha utekl navzdory protestu Slavie do Plzně, jak to bude s Haškem ve Spartě? A co Sbor rozhodců?
KOMENTÁŘ

Slávisté si lebedí, že se jim v posledním duelu s Opavou (2:0) konečně rozstříleli útočníci Musa s Teclem, ale pravý kanonýr řádil v Plzní v utkání s Příbramí (4:0). Pavel Bucha, jenž předloni opustil Eden za nesouhlasu červenobílých, zaznamenal v dresu Viktorie svůj první ligový hattrick. Přitom Slavia ho v létě 2018 na západ Čech nepustila, nesouhlasila s důvody jeho výpovědi a předala v srpnu 2018 věc Sboru rozhodců FAČR, což je bývalá arbitrážní komise. Ovšem ani po roce a půl jsme se žádného výstupu ze Strahova v kauze Bucha nedočkali, rychlost práce tohoto orgánu nebude nejspíš příliš závratná. 

Co se stalo v létě 2018?

Zopakujme si zprávy ČTK z léta roku 2018:

Fotbalový talent Pavel Bucha, který se rozkmotřil se Slavií, zamířil do konkurenční Plzně. Přestup už je registrován i v informačním systému FAČR. Viktoria potvrdila, že s Buchou podepsala smlouvu na čtyři roky. Dvacetiletý záložník totiž smlouvu se Slavií vypověděl. S tím ale pražský celek nesouhlasí a bude se bránit právní cestou. ‚Pavel Bucha se po podpisu smlouvy ihned přesunul za týmem na rakouské soustředění, kde se zapojí do tréninkového procesu. Celá záležitost se urodila velmi rychle, nicméně shoda s trenérským týmem Viktorie byla jednoznačná,‘ řekl pro klubový web generální manažer Viktorie Adolf Šádek.

Bucha v sezoně 2017/2018 dostal šanci v áčku Slavie, jejíž dres oblékal od svých deseti let po přestupu z Neratovic. Hned v prvním jarním zápase nastoupil v základní sestavě, celkem si připsal pět ligových startů. Probojoval se i do národního týmu do 20 let. Jenže pak se Bucha a jeho zastupující agentura Sport Invest nedohodli se Slavií na prodloužení smlouvy, jelikož klub z Edenu nechtěl přistoupit na výstupní klauzuli.

Slavia talentovanému odchovanci Buchovi totiž nedovolila zanést do smlouvy výstupní klauzuli ve výši 1,5 milionu eur (asi 39 milionů korun). Poté, co dvacetiletý hráč odmítl prodloužit kontrakt, byl přeřazen do juniorky. S A-týmem poté odmítl odcestovat na soustředění.

Ztratil prý důvěru v Trpišovského a spol.

Slávistický šéf Jaroslav Tvrdík se na společném jednání dozvěděl, že Bucha ztratil důvěru v trenérský štáb Slavie v čele s hlavním koučem Jindřichem Trpišovským, především kvůli nedostatečné komunikaci a nedostatku příležitostí v zápasech minulé sezony.

‚Všichni relevantní představitelé sportovního úseku klubu hráčovy důvody chápou jako zcela nepravdivé a zástupné,‘ napsal Tvrdík v létě roku 2018 v dopise zveřejněném na slávistickém webu. ‚Kromě plně standardní komunikace mezi hráčem a trenérským týmem Jindřich Trpišovský hráče také v řadě případů vozil osobně domů, protože mají bydliště v blízkém sousedství,‘ dodal před rokem a půl Tvrdík.

Jaroslav Tvrdík také uvedl, že Slavia u hráčů A-mužstva nebude akceptovat výstupní doložky a zopakoval, že klub nebude s agenturou Sport Invest spolupracovat na nových případech. „Její jednání opakovaně klub poškodilo,“ uvedl Tvrdík.

Bucha byl následně přeřazen do juniorky. Ovšem nemožnost trénovat s prvním týmem a další kroky vedení Slavie byly údajně podle nových předpisů FIFA porušením smlouvy, kterou tak Bucha vypověděl.
‚Slavia obdržela výpověď smlouvy Pavla Buchy. Hráč následně přestal plnit smluvní povinnosti, respektovat pokyny nadřízených a neúčastnil se tréninků. Klub s výpovědí smlouvy ani bezprecedentním postupem hráče a jeho agentů nesouhlasí. Záležitost je v rukou právních zástupců a klub se k ní již dále nemůže vyjadřovat,“ uvedla Slavia v roce 2018 v prohlášení na svém webu.

Výpověď smlouvy FAČR zaregistrovala a z Buchy byl volný hráč. Toho využila Plzeň a podepsala s hráčem smlouvu. Slavia pak v srpnu 2018 předala případ Sboru rozhodců. Pokud ta určí, že Bucha vypověděl smlouvu neprávem, bude muset Slavii uhradit kompenzaci.

‚Je potřeba zdůraznit, že úloha aparátu FAČR je v celé této věci čistě administrativní. FAČR neměla ani jinou možnost, než provést kroky spojené se zrušením registrace původní smlouvy a následně kroky spojené s registrací smlouvy nové. Samotnou oprávněnost či platnost výpovědi smlouvy vůči Slavii zkoumá až Sbor rozhodců zřízený právě pro posuzování sporů z profesionálních smluv mezi kluby a hráči,‘ řekl v létě 2018 ČTK tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.“

Je to už půldruhého roku a žádný další výstup ze Strahova v kauze Pavla Buchy média nedostala.

Co (ne)spojuje Haška s Buchovým případem?

Letos v zimě se objevil ve Spartě podobný, i když ne zcela totožný, případ „Martin Hašek junior“. Ten sice neměl problémy s novou smlouvou, ale se svým vytížením v A-týmu. Také jako Bucha neodcestoval s týmem na soustředění, bylo mu sice umožněno přestoupit do izraelské Haify, tam se ale nedohodl na podmínkách svého přestupu.

Podobně jako Bucha ve Slavii byl Hašek ve Spartě přeřazen do B-týmu. Podá podle předpisů FIFA výpověď, jako to udělal Pavel Bucha? Předloni ve Spartě řešil své vyřazení z áčka právní cestou přes Mezinárodní federaci profesionálních fotbalistů (FIFPro) a Českou asociaci profesionálních hráčů (ČAFH) Francouz Jonathan Biabiany a uspěl, vrátil se k A-týmu.

V deníku Sport se ve středu zatím ozval Haškův otec – bývalý trenér Bohemians a Sparty Martin Hašek starší. „Je velkou chybou Sparty, že to nechala dojít až sem. Můj syn Martin čeká na správný čas, sám pak vysvětlí, proč necestoval s týmem na soustředění. Sparta se svou neschopností komunikovat s hráčem dostala do stavu, kdy byla podle jejího názoru nucena přeřadit jej do béčka a následně bez něj prohrávat jeden zápas za druhý,“ řekl Martin Hašek starší ve středečním Sportu.

Jeho syn se podle něj možná chová moudřeji než klub, když čeká na správný čas.

Až přijde, co udělá? To samé, co Bucha? Použije nové normy FIFA a podá na Letné také výpověď? A pak přestoupí do Slavie nebo do Plzně či jinam? FAČR to zaregistruje a pak se bude několik sezon čekat, co na to Sbor rozhodců?

Nebo to bude celé nějak jinak?