Zmanipulované dotace? Pelta jimi podle kriminalistů upevňoval svůj vliv a získával sponzory pro Jablonec

Zmanipulované dotace? Pelta jimi podle kriminalistů upevňoval svůj vliv a získával sponzory pro Jablonec

Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu v kauze rozdělování sportovních dotací. Čelí jí pět lidí a dvě právnické osoby. Tuto informaci dnes přinesla Česká televize a pro ČTK ji potvrdila mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Pelta a šéf České unie sportu Miroslav Jansta. Mezi obžalovanými jsou i Fotbalová asociace ČR i Česká unie sportu, které Pelta a Jansta v inkriminované době vedli.

Státní zástupci prozatím odmítli svoje kroky komentovat. "Budeme se moci vyjádřit až poté, kdy budou o našem rozhodnutí informovány subjekty řízení," napsala ČTK šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová.

FAČR informaci o podání žaloby obdržela v odpoledních hodinách. "Nejde o nijak překvapivou zprávu, tento krok byl poměrně předvídatelný. Další postup v celé věci je tak nyní na nezávislém soudu, kde se, věříme, prokáže nevina asociace," řekl pro ČTK Michal Jurman, který zastává pozici mluvčího asociace.

Kromě Jansty a Pelty jsou mezi obžalovanými také bývalý ředitel ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza, bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová a generální sekretář České unie sportu Jan Boháč.

Zmínění obžalování podle kriminalistů využívali svého vlivu a ovlivňovali rozdělování dotací na činnost sportovních organizací. Sám Pelta se měl údajně podílet na zneužití ministerských peněz, díky kterým měl být opětovně zvolen do funkce předsedy asociace. Kromě toho měl také získávat sponzory pro svůj Jablonec.

Všichni obžalování svorně svou vinu odmítají a trvají na své nevině.