Čupr: Prostředky na investice do kádru v řádu jednotek milionů eur k dispozici jsou

Čupr: Prostředky na investice do kádru v řádu jednotek milionů eur k dispozici jsou

Místopředseda představenstva a generální ředitel Sparty v jedné osobě František Čupr zodpovídá za chod celého klubu, s tím, že záležitosti spojené s působením áčka a béčka konzultuje se sportovním ředitelem Tomášem Rosickým. Z pohledu vyššího managementu je jeho zodpovědností také akademie, stadion, rozpočet i investice.

Zatímco ne až tak dávno se roční výdaje slavné letenské značky vyšplhaly k hodnotě 1,5 miliardy korun, aktuálně je sedmý celek Fortuna:ligy hluboce pod miliardou. Co na to říká sám funkcionář?

"Tou nejlepší zprávou je pro mě stav, kdy na Spartě fungují standardní procesy, mezilidské vztahy, porady vedení nebo sportovních komisí, do kterých se zapojují i trenéři. A Sparta funguje jako jeden velký živoucí organismus. Je ale samozřejmě potřeba být úspěšní ze sportovního hlediska. Pak budou fanoušky zajímat třeba i tyto procesy. Chápeme, že pro ně je odrazem práce klubu, převážně výkonnost A-týmu," uvedl v interview pro portál seznamzpravy.cz úzký spolupracovník Daniela Křetínského.

Z éry, ve které se klub nacházel po nastartování "italské cesty", už se Sparta podle jeho slov poučila. "S majitelem jsem o tom samozřejmě hovořil, chtěl vývoj klubu rychleji nastartovat, dostat ho rychleji na úroveň Ligy mistrů. Nepodařilo se to. Myslím, že se Sparta poučila, strategie se nyní drží. A do žádných šílených závodů v nákupech a přeplácení hráčů se s nikým pouštět nebudeme," pokračoval v rozhovoru pro seznamzpravy.cz Čupr.

Sparta už dlouho nefigurovala ani v základní skupině evropských pohárů. Příjmy z nich však pro ni absolutní prioritou nejsou a nejdůležitější je cesta, na níž by se rádi inspirovali Benfikou, Ajaxem či Salcburkem. "Vycházíme ze strategie, která na tom není přímo závislá. Naším cílem je budovat klub na principu klubů se silnými akademiemi, které jsou například v Portugalsku, nebo exportních klubů typu Ajaxu a Salcburku. Investovat maximum do výchovy mladých talentovaných hráčů, na těch nejlepších budovat vlastní A-tým. A následně pak klub financovat z jejich dalších transferů do velkých zahraničních klubů. To všechno lze samozřejmě realizovat snáz, pokud přitom ty hráče prezentujete i v Lize mistrů," doplnil sparťanský představitel, jehož slova vyšla na webu seznamzpravy.cz.

Není to až tak dávno, co chtěl Tomáš Rosický nynějšího slávistu Patrika Hellebranda, který nakonec odešel do metropole za 30 milionů korun, což je více než dvakrát vyšší suma, než nabízela Sparta. Znamená to, že se v Generali aréně šetří? Ne až tak úplně...

"Prostředky na investice do kádru v řádu jednotek milionů eur bezpochyby k dispozici jsou. Není to tak, že by nám někdo dal konkrétní sumu a řekl: Teď si s ní dělejte, co chcete. Zkoumáme každý jednotlivý případ, jestli za požadované odstupné námi vytipovaný hráč stojí, nebo jestli už nám přijde cena přemrštěná. A jak jsem řekl, s nikým nebudeme závodit. I proto se stalo, že někteří hráči, s nimiž jsme jednali, skončili nakonec ve Slavii. Jestli se červenobílým vrátí, co do těch hráčů dali, to ukáže čas," uzavřel stránkami seznamzpravy.cz citovaný špičkový ekonomický manažer.