Nejistota v Brně. Nejhorší je, že se neví, co bude dál, říká Machálek. Baráž se Zlínem?

Nejistota v Brně. Nejhorší je, že se neví, co bude dál, říká Machálek. Baráž se Zlínem?
ROZHOVOR

Fotbalisté Zbrojovky Brno měli v sobotu potvrdit roli jasných favoritů na hřišti Ústí nad Labem. Místo toho jsou však doma a čekají, co se v pondělí dozví na srazu týmu. Že je kvůli šíření koronaviru situace velice nešťastná, dobře ví i trenér Moravanů Miloslav Machálek. V rozhovoru pro klubový web uvedl, co soudí o nouzovém stavu Česka či možné baráži se Zlínem.

LFA musela odložit všechna utkání první i druhé ligy po dobu minimálně 30 dní. Jak tedy vypadá váš nynější program?
Předně musím říct, že zdraví je vždy nejvíc. Samozřejmě nás to moc nepotěšilo, ale plně respektujeme nařízení vlády. Pozorně sledujeme každé další kroky, podle kterých se rozhodneme, co budeme dělat dál. Nic jihého teď dělat ani nemůžeme.

Co je pro vás v nastalé situaci vůbec nejhorší?
Velice nepříjemné je pro nás samozřejmě to, že nám skončilo dlouhé přípravné období a prakticky vzápětí začalo to další. První jarní kolo jsme nějakým způsobem uválčili. Nebyli jsme lepším týmem, ale získali tři body, což bylo to hlavní. Teď jsme chtěli v Ústí nad Labem pozvednout i naši hru, k utkání však nedojde. Snad vůbec nejhorší zprávou je však to, že nikdo neví, co bude dál.  Ta situace se může každým dnem zhoršit. Pak by došlo k ukončení soutěží, což nikdo z nás nechce. Je kolem toho pořád spoustu otazníků.

Jak v současnosti probíhají tréninkové jednotky mužstva?
Společně jsme se rozhodli, že hráči mají do neděle volno. Do té doby situaci pečlivě načteme s tím, že se v pondělí všichni sejdeme a rozhodneme, jak pokračovat dál. Budeme postupovat přesně podle toho, co nám umožní zákon. To znamená, že možná budeme hráče dělit do dvou skupin, které by trénovaly v jiný čas. Možné je všechno.

Může se stát i to, že liga bude předčasně ukončena. To by pro vás znamenalo konečné třetí místo a baráž se Zlínem.
Netěší mě to. Naším cílem bylo umístění na prvním místě, abychom se vyhli právě oné baráži, která byla loni pro Zbrojovku osudná. Měli jsme na to 13 kol, což ale nemohl nikdo dopředu vědět. Ovšem pořád je to jenom kdyby...

Máte ale tuto variantu v hlavě?
Těch možností je spoustu. Navíc já se nikdy nezabývám tím, co nemohu ovlivnit. Budu o tom přemýšlet až ve chvíli, kdy někdo definitivně rozhodne. Protože teď jsou to jen spekulace.

A jak odložení zápasů už po prvním jarním kole nesete vy osobně?
Pro všechny je to hodně nepříjemné. Na soutěž jsme se moc těšili. Chtěli jsme potvrdit to, co se od nás očekává. Znovu ale říkám, že zdraví je nejdůležitější. Jsou to úplně jiné hodnoty než nějaký fotbal. Plně tak respektujeme nařízení vlády.

(zdroj: FC Zbrojovka Brno)