Měly by Slavia a Liverpool získat titul? Předseda LFA a místopředseda Sparty Svoboda se dostává do střetu zájmů

Měly by Slavia a Liverpool získat titul? Předseda LFA a místopředseda Sparty Svoboda se dostává do střetu zájmů
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Očekávané odložení letního EURO 2020 kvůli celoevropskému šíření koronaviru by mohlo pomoci dohrání či alespoň částečnému dokončení národních ligových soutěží, tedy i české Fortuna:ligy. Třeba i v červnu nebo začátkem července. Nejdůležitější samozřejmě je, zda to vůbec pandemie dovolí, tedy jak dlouho nás ještě bude na starém kontinentu trápit. Možné je i ukončení soutěží po vzoru ledního hokeje, volejbalu či florbalu. Otázkou ovšem, jakým způsobem. Každý klub má v tomto ohledu zcela jiné zájmy. 

Hlavně předseda Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušan Svoboda se coby místopředseda Sparty dostává do poměrně značného střetu zájmů. Zrušení nadstavby by podle současného stavu po 24. kole až devátému celku Letenských podle všeho uškodilo, neboť by už neměla žádnou šanci v pětikolovém dodatku své manko dohnat. Naopak anulování celé soutěže s tím, že by se evropských pohárů v sezoně 2020/2021 zúčastnily stejné české kluby jako loni, by Svobodově Spartě, která byla a stále je motorem činnosti LFA, za daného nepříznivého stavu velmi pomohlo.

Normy a data lze snadno upravit

Konec jarní sezony je podle řádů nyní limitován 30. červnem. „V případě nutnosti si dokážu představit, že i tohle datum může výkonný výbor FAČR svým rozhodnutím posunout,“ řekl pro Seznam Zprávy Jan Pauly, generální sekretář FAČR. I nižší soutěže by pak šlo dohrát v létě.

U nejvyšší soutěže je ovšem nutné brát v potaz i začátek dalšího ročníku, předkola evropských pohárů 2020/2021, tedy pokud se i ty nebudou nějak posouvat.

Jak zdůrazňuje šéfkomentátor serveru Seznam Zprávy Luděk Mádl, soutěžní řád FAČR v tomto ohledu žádné řešení nepředepisuje, na tom se v konzultaci s ním shodli jak Jan Pauly, tak samotný autor tohoto řádu Martin Galáž, který dodal: „Pardon, s variantou pandemie jsem tedy opravdu nepočítal.“

V normě se píše i o tom, že Fortuna:liga končí nadstavbou částí, ale i to se dá v tak nenadále situaci, která nás začátkem roku 2020 postihla, logicky operativně upravit.

Luděk Mádl ve svém komentáři uvádí hned pět variant možných alternativních dohrání či ukončení nejvyšší fotbalové soutěže v Česku. Analyzujme si je postupně.

Varianta 1: odehrát alespoň třicet kol

Což znamená dohrát šest kol základní části a zrušit pět nadstavbových kol. To za dané situace při operativní změně řádů vypadá nejrozumněji a docela reálně. Jenže předseda LFA a místopředseda Sparty v jedné osobě Dušan Svoboda už v pátek 13. března v deníku Sport, který patří jeho majiteli sparťanského klubu Danielu Křetínskému, pravil:

„Tohle není úplně o nadstavbě. My máme nějak nastavený hrací model a z mého pohledu není možné z něj uhýbat. Že nebude nadstavba, protože teď neodehrajeme několik kol… To je irelevantní. Buď se ta soutěž odehraje tak, jak má, nebo ne, a pak se budou řešit varianty, co s tím.“

Ano, jistě jsou ty ekonomické zájmy, marketingová a televizní práva, ale finanční propad dopadne na nás všechny, nejen na fotbal.

Jinak z toho Svobodova vyjádření můžeme jen těžko vyjmout nevyřčené partikulární klubové zájmy. V tomto případě zájmy Sparty, která kvůli současnému 9. místu při zrušení nadstavby přijde o reálnou možnost dohnat své manko na umístění zajišťující evropské poháry (alespoň z ligy, když nepočítáme šanci, kterou ještě má coby semifinalista MOL Cupu). Naopak administrativní zrušení soutěže by Spartě z hlediska velmi pomohlo (viz níže).

Varianta 2: anulovat ročník 2019/2020

„Nejdiskutabilnějším v této variantě je totiž určit zástupce pro evropské poháry. To by se zase řešilo nějak ad hoc. Nicméně by se asi nabízelo nasadit je při užití této varianty podle zatím posledního odehraného ročníku, tedy podle sezony 2018/2019. Slavia by tedy šla do kvalifikace Ligy mistrů, Plzeň také, ale do větve pro vicemistry. A Evropská liga by zbyla na Spartu, Jablonec a Mladou Boleslav. Což by byla pro Spartu, která je v této sezoně hluboce za očekáváním a aktuálně tápe na průběžně 9. ligové příčce, pochopitelně nečekaná výhra v loterii,“ uvedl Luděk Mádl na Seznamu Zprávy.

A jsme u jádra pudla. Už několik let píšu o tom, že by měl Ligovou fotbalovou asociaci (LFA) řídit nezávislý orgán či funkcionář typu komisaře NBA či NHL. Dušan Svoboda se poté, co se mu záslužně povedlo dostat dvě nejvyšší fotbalové soutěže v Česku pod řízení klubové LFA, měl vzdát své funkce ve Spartě, nebo opustit pozici šéfa Ligové fotbalové asociace. Teď bude jen těžko vysvětlovat, že verdikt o dohrání/ukončení ligy nebude tlačit dle notiček svého letenského chlebodárce.

Varianta 3: vystačit si s odehraným

Tohle je prekérní situace, i kvůli tomu, že by se všechny týmy spolu nestřetly dvakrát doma a venku. Ani sudý počet celkově odehraných zápasů není výhodou, protože Plzeň, Baník Ostrava a Zlín hrály třináctkrát doma a jen jedenáctkrát venku, zatímco Bohemians, Slovácko a Opava naopak.

A pak je tu velký problém dvakrát odloženému zápasu Teplice–Liberec (kvůli opakovaně špatnému terénu na teplických Stínadlech).

„Pokud by tyhle dva kluby měly v tabulce třiadvacet zápasů a ostatní čtyřiadvacet, bylo by to asi naprosto neudržitelné. Ano, nabízí se možnost, že v rámci disciplinárního řízení může být klub FK Teplice potrestán hypoteticky i kontumací za to, že hřiště nepřipravil. Ale to by se mu muselo prokázat, že tak učinil úmyslně. A Liberec by se tak díky kontumaci dostal před Baník a z pohárové soupisky by vytlačil Slovácko. Což už vypadá hodně, hodně divoce,“ píše Mádl.

„Řekněme si otevřeně, že nedohraje-li se v lize alespoň třicet kol, bude cokoli jiného paskvil. V tomto ohledu je tedy varianta anulovat takový paskvil asi ze všeho nejčistší,“ dodává Luděk Mádl.

Co je větší paskvil?

Tady si dovolím jemně nesouhlasit. Mně tedy jako největší paskvil připadá zrušit vše, co se odehrálo. A čtyřiadvacet kol ze třiceti je docela dost. Slavia by podle mého názoru měla, i když na jaře docela ztrácela, svůj jubilejní titul i v případě anulování zbytku soutěže získat. Osm bodů po čtyřiadvaceti kolech, což jsou přesně čtyři pětiny základní části, je stále dostatečně legitimní náskok. Dolů by šla poslední Příbram.

A má snad podle téhož prosazovaného scénáře FC Liverpool, který spěje po dlouhých třiceti letech k triumfu v Premier League, přijít o svůj vytoužený a už dnes nad slunce jasný titul? Přesto, že je v Anglii odehráno již devětadvacet kol, tedy více než dvě třetiny soutěže, a Kloppův tým má obří náskok pětadvaceti bodů? To bych považoval za paskvil všech paskvilů.

Kdyby Babiš poslechl Hamáčka, Jágrovo Kladno by nespadlo

Moudře to udělali čeští basketbalisté, když vyhlásili mistrem nedohrané ligové soutěže žen v základní části suverénní USK Praha.

Naopak nechápu, proč se mistrem hokejové extraligy nemohli stát Bílí tygři z Liberce, když základní část vyhráli s velikým náskokem devíti bodů? To je podle mě neúcta k tomuto klubu, k vlastní soutěži a další šlápnutí do už tak velkého hokejového lejna. Přitom poslední Kladno sestupuje a České Budějovice jako suverénní vítěz nedohrané první ligy postupují. Nic proti tomu, ale proč tedy podle tohoto vzoru není Liberec vyhlášen mistrem? Ne fotbal, ale hokej nemá logiku.

Mimochodem, kdyby premiér Andrej Babiš a jeho vláda poslechli vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka, který chtěl nouzový stav se zrušením sportovních utkání vyhlásit v Česku už v pondělí 2. března (okamžitě po prvním výskytu koronaviru v Česku), tedy dvě kola před koncem základní části extraligy, Jágrovo Kladno by se v nejvyšší soutěži zachránilo. Protože ta by se už nestihla dohrát. Ironii osudu je, že Jaromír Jágr v poslední době s Andrejem Babišem spolupracoval a účinkoval mu třeba v jeho reklamních spotech…

Varianta 4: vystačit si s patnácti koly

Vystačit si z patnácti koly jako třeba na podzim roku 1948, kdy se přecházelo na sovětský model „jaro-podzim“? Ovšem tenkrát se mistr nevyhlašoval.

Tabulka by vypadala (ta po 15. kole) takto: 1. Slavia, 2. Plzeň, 3. Jablonec, 4. Mladá Boleslav, 5. Slovácko, … 14. Příbram, 15. Karviná, 16. Opava.

Dlužno připomenout, že v roce komunistického puče o tento „půltitul“ přišla právě Slavia.

Varianta 5: přejít na jaro–podzim

Jak píše Luděk Mádl, přechod na starý sovětský model řízení soutěže by předpokládal, že by se všechny výsledky zápasů sehraných v tomto kalendářním roce nepřipočítávaly k těm z podzimu 2019. Ale daly by možnost vzniku nové soutěže vypsané pro rok 2020. Od léta by se pak mohly dohrát zápasy, které by ke kompletaci scházely.

Tady nějak nevím, proč by se podzim 2019 měl rušit. Ať se tedy na podzim roku 2020, lépe řečeno někdy v červenci a srpnu, nejprve dohraje ligový ročník 2019/2020 a teprve pak se začne s novou sezonou 2020/2021.

Potíž by totiž zase nastala, až bychom se ze sovětského modelu chtěli vracet na původní model podzim/jaro.

Sportovní hledisko je nejčistší

A jak do evropských pohárů, kdyby začínaly stejně jako vždy, tedy už začátkem července, a jarní liga zůstala nedohrána? Byl bych pro zohlednění ligového stavu po 24., byť neúplném, kole. Třeba v kombinaci s MOL Cupem, který dospěl až do semifinále (Sparta-Plzeň a Olomouc-Liberec).

To znamená, že do kvalifikace Ligy mistrů by šly: první Slavia a druhá Plzeň a do kvalifikace o Evropskou ligu: třetí Jablonec, čtvrtý Baník Ostrava a zatím sedmý Slovan Liberec, který by ovšem v případě výhry (třeba i kontumační) v Teplicích postoupil na čtvrté místo a zároveň se (na rozdíl od páté Mladé Boleslavi a šestého Slovácka) probojoval i do semifinále Českého poháru (a ve čtvrtfinále vyhrál na penalty právě na půdě Slovácka).

To mi přijde ze sportovního hlediska jako nejlepší řešení než zopakovaní nominace do pohárů ze sezony 2018/2019, která ovšem nikterak nezohledňuje sportovní formu na podzim roku 2019 a na začátku jara 2020 (teoreticky by do Evropy mohl jít i nejhorší ligový tým). I když i takový přístup, jak už bylo zmíněno, se nabízí.

Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby pandemie co nejdřív skončila a fotbal by se začal hrát co nejdřív. Alespoň tak, aby se mohla dohrát základní ligová část. A nejlépe (třeba jen částečně) před diváky. To by byla, myslím, v současné době ta největší výhra pro všechny.

„Odložení Mistrovství Evropy o rok vítáme, znamená to pro nás větší manévrovací prostor pro dohrání letošního ročníku­. Vnímám to jako silný signál směrem k ligovým soutěžím, aby mohly být dohrány na hřišti, a ne u zeleného stolu. Nicméně ve chvíli, kdy se Česko nachází stále v nouzovém stavu, je hodně předčasné spekulovat o variantách, jak půjde tuto sezónu dokončit. V nejbližších týdnech se jistě hrát nezačne," zaznělo z úst předsedy LFA Dušana Svobody v reakci na rozhodnutí UEFA odložit konání EURO na příští rok 2021.