A proč by vlastně nemohl podat Hašek výpověď? Fotbalista přece není nevolníkem

A proč by vlastně nemohl podat Hašek výpověď? Fotbalista přece není nevolníkem

Kauza tohoto fotbalisty a pražské Sparty se rozrostla o další podstatnou kapitolu. Martin Hašek podal jednostrannou výpověď z důvodu, že mu nebylo umožněno vrátit se do A týmu letenského klubu. Nelíbilo se mu jeho přeřazení, jak to vypadá nastálo, do rezervy pražské Sparty, kam ho vedení poslalo za jeho předchozí kroky, kdy odmítal a klub nastupovat.

 

Nepostavil se sice k situaci čelem sám, ale pomocí své právní zástupkyně Markéty Vochoska Haindlové, která podala hráčovu jednostrannou výpověď vůči svému stávajícímu klubu. Předtím se nedostavil bez omluvy na trénink B týmu, takže momentálně padlo definitivně to, že se fotbalista omluví a bude čekat, zda jej nevezme na milost.

Všechny trumfy v rukou má klub z Letné. Martin Hašek má podepsanou platnou smlouvu, ze které vyplývají závazky hráče vůči svému stávajícímu zaměstnavateli. Jestliže tyto závazky hráč poruší, tak může být vystaven řadě sankcí. Teď je úplně jasné, že už tento hráč nechce být součástí Sparty a definitivně za sebou na Letné zavřel dveře. Už od toho okamžiku, když se nedostavil k odjezdu na lednové soustředění do Španělska to tak vypadalo, ale až tato jeho výpověď udělala za tímto jeho angažmá závěrečnou tečku.

Vedení Sparty samozřejmě jednostrannou hráčovu výpověď odmítlo a označilo ji za neplatnou s tím, že to neumožňuje současná legislativa FAČR. Teď bude záležet na fotbalové asociaci, která tuto smlouvu automaticky odregistruje a předá sboru rozhodců, kteří se usnesou, zda podaná hráčova výpověď je legitimní, nebo ne. Pokud tento sbor uzná, že výpověď je nelegitimní, tak vyměří hráči pokutu dle tabulek UEFA. Každopádně už v žádném případě nedojde mezi Martinem Haškem a Spartou k obnovení smluvního vztahu.

Fotbalisté by měli s ohledem na tuto kauzu mít v nových smlouvách, které budou podepisovat, doložku o možnosti dát jednostrannou výpověď a FAČR by na to měla legislativně zareagovat. Především za jakých okolností by to mohl udělat. Ovšem přeřazení do B týmu z důvodu nepodepsání nové smlouvy nebo z výkonnostních důvodů, kdy současný trenér tím dá najevo, že takového hráče v kádru A týmu nechce, by v hráčově smlouvě s klubem mělo být zakotveno. Proč by v těchto dvou případech nemohl hráč takovou výpověď dát, když o něj současný klub už prakticky nestojí?

Martin Hašek