Trpišovský usnul na vavřínech. Zvládne se Slavia pod jeho vedením probudit včas?

Trpišovský usnul na vavřínech. Zvládne se Slavia pod jeho vedením probudit včas?

Mít luxusní náskok šestnácti bodů po podzimní části sezóny na čele tabulky, to je sen každého fotbalového trenéra na světě. Takový trenér propadne uspokojení a myslí si, že se už nic nemůže stát. Nechá odejít klíčové hráče a věří tomu, že s mladými, i když nadějnými fotbalisty, kteří do kádru přišli, ten ligový titul přece získá.

Jenže trenér červenobílých vidí, že se mu náskok po čtyřech odehraných jarních kolech ztenčil ze šestnácti bodů na bodů osm, a to sešívané ve 28. kole čeká sice domácí, ale i tak klíčový zápas s Viktorií Plzeň. No a v nástavbě přijdou další zápasy se Spartou a znovu s plzeňskou Viktorií, takže vidina ligového titulu se v současné době jeví sice pořád nadějná, ale už ne vůbec jistá.

Fotbalový trenér se učí celý fotbalový život. I trenér sešívaných si z letošní zimní ligové přestávky vezme určitě velké ponaučení. Mistr ligy je vždy znám až po posledním kole, nebo až tehdy, pokud má dostatečný náskok. Takový, že nemůže být předstižen žádným jiným týmem. To si bude kouč sešívaných pamatovat jistě velmi dlouho a svůj tým příště jistě v zimní přestávce připraví tak, jako by červenobílí žádný velký náskok v tabulce neměli.

Když už bylo hodně zle, tak se mu naštěstí uzdravili dvě opory týmu: Jan Bořil a Petr Ševčík. Lodivod sešívaných se tak mohl vrátit ke skoro stejné sestavě, jako na podzim, samozřejmě bez hráčů, kteří už v současném kádru nejsou. Takže žádné „mládí vpřed“. Naopak, mladí a nadějní hráči, kteří do Slavie přišli v poslední době, zůstali buď na lavičce, nebo na tribuně.

Jenže slávistický kouč se v jednom místě své sestavy spletl. Útočník Stanislav Tecl je velmi poctivý hráč, ale po svém zranění se pořád nemůže dostat do své dřívější formy. V základní sestavě měl být útočník Petar Musa, který Slavii zachránil bod v závěru utkání, když se dostal do zápasu jako střídající hráč.

Slavia není v žádné případě z nejhoršího venku, další zápasy teprve ukáží, jestli se hlavně postupné zapracování nových hráčů do stávající sestavy bude dařit. Ovšem největším problémem bude to, jestli se ten osmibodový náskok bude dále tenčit, tak se noví hráči na trávník asi nedostanou. Tím pádem veškerá zodpovědnost zůstane na hráčích, kteří v kádru zůstali po podzimních odchodech klíčových hráčů. To není ale dobrá zpráva pro celou fotbalovou Slavii. Vyhrát titul je určitě krásná věc, ale červenobílí musí myslet na podzimní kvalifikaci o Ligu mistrů, kde potřebují co nejvíce fotbalistů schopných naskočit do základní sestavy týmu, protože budou hrát na více frontách.

Co si trenér červenobílých navařil, to si musí i sníst. Teprve teď se ukáže, jak kvalitní trenér vlastně je. Pokud mužstvo vyhrává, tak to se každému kouči trénuje velmi dobře. Ovšem kvalita trenéra se ukáže, až když se mužstvu nedaří. To je přesně případ Jindřicha Trpišovského a jeho Slavie. Zatím to má Slavia všechno ve svých rukou. Bude z toho na konci sezóny titul, nebo obrovská blamáž? Uvidíme v dalších kolech fotbalové Fortuna ligy.