Zlámal o sáhnutí na plat: Nebudu se stavět na hlavu a dělat problémy, jsem rád, že mám smlouvu ještě na další rok

Zlámal o sáhnutí na plat: Nebudu se stavět na hlavu a dělat problémy, jsem rád, že mám smlouvu ještě na další rok

I když zůstala drtivá většina českých krajánků v evropských městech, kde sídlí její kluby, čtyřiatřicetiletý brankář Heart of Midlothian Zdeněk Zlámal tráví karanténu v rodném Hulíně ve Zlínském kraji.

S rodinou stihl vůbec poslední let Edinburgh - Praha. "Vedení nám povolilo odjet. Dlouho se asi hrát nebude. Rozhodli jsme se, že se vrátíme. V Česku se cítím bezpečněji. Ve Skotsku byla ještě před pár dny otevřená kina. Roušku nosí jeden člověk ze sta. Ještě předminulou středu jsme hráli zápas, normálně před diváky. Až v pátek nám řekli, že se přerušuje soutěž. Tak jsme se vrátili domů a jsme čtrnáct dní v karanténě," pronesl v interview pro iSport.cz ostřílený brannkář, jenž v zahraničí prošel i Udinese, Cádizem, Bari nebo Alanyasporem.

Skotská Premiership by se podle něj ještě mohla rozjet a dohrát. "Je velký tlak, aby se dohrála. Klidně v červnu, v červenci nebo v srpnu. Celtic chce samozřejmě titul, my se potřebujeme zachránit. Zbývají dvě kola před rozdělením tabulky na dvě části. Jedna bude hrát o titul, druhá o udržení. Celkem se má odehrát ještě osm zápasů. Ale nemyslím, že se to stihne. Doufám, že bychom v případě ukončení soutěže automaticky nesestoupili. To by nebylo fér. Myslím, že máme pořád velkou šanci na záchranu, ve hře je 24 bodů. Už v minulosti byly spekulace, že by se liga měla rozšířit na čtrnáct týmů. Tím pádem by nikdo nešel dolů. Teď by k tomu mohlo dojít. Jak se říká, vlk se nažral a koza zůstala celá. Osobně v tuhle variantu doufám," přednesl na stránkách Deníku Sport bývalý brankář Sparty, Zlína, Liberce, Slavie, Olomouce i Bohemians 1905.

Jak vůbec došlo k tomu, že jsou Hearts úplně poslední a reálně jim hrozí padák? "Není nic příjemného hrát s klubem jako je Hearts o záchranu. Cítíme tlak, je to trošku začarovaný kruh. Názor na to mám, ale nechci ho ventilovat přes média. Hearts určitě nepatří na poslední příčku. Fanoušci to samozřejmě nesou těžce, jsou nespokojení. Přesto jich přijde na zápas sedmnáct osmnáct tisíc. To je neuvěřitelné. Neumím si představit, že by se to stalo v Česku, kdyby byl tým, který má ambice hrát nahoře, poslední," přednesl Zlámal, jehož slova vyšla ve Sportu.

A co jeho pozice? Byť poslední duely chytal on, v průběhu ročníku byl dvojkou i trojkou, která všemi přihlížela z tribuny. "Jsme tu tři gólmani, kteří můžeme chytat. Colin Doyle je irský reprezentant, ještě předloni nastoupil v přáteláku proti Francii. Klub k nám dvěma přivedl během sezony na hostování Pereiru z Manchesteru United. To byl šok, nebudu lhát. Vychytal jsem čisté konto a v dalším utkání jsem nechytal. Do branky šel Pereira. Přečkal jsem to v pohodě a odměna byla, že jsem zase začal chytat. Bylo to rozhodnutí trenéra, s tím nic nenaděláte. Kousal jsem to těžce, ale začal jsem ještě víc trénovat. Vzal jsem to nakonec pozitivně, choval jsem se jako profík. Když v srpnu dorazil Pereira, asi za tři dny jsem si vykloubil malíček. Po uzdravení jsem nebyl ani dvojka. Pak mě tam dal kouč na jeden zápas, další chytal zase on. Byl v tom trošku chaos.," přiznal na portálu isport.blesk.cz hráč klubu, kterým v minulosti prošli také Rudolf Skácel, Roman Bednář či David Vaněček.

Ten aktuálně musí na žádost majitelky přistoupit na snížení platu o padesát procent. Pakliže by na to hráči nepřistoupili, klub z Edinburghu jim hrozí výpovědí. "Pro nikoho to není nic příjemného. Chápu, že klub vynakládá nemalé prostředky na platy hráčů. Žije ze vstupného a televizních práv. Já se určitě nebudu stavět na hlavu a dělat problémy. Věřím, že se domluvíme. Jsem rád, že mám smlouvu ještě na další rok. Teď je situace nepřehledná, mění se ze dne na den. Neumím nyní říct, jak to budu řešit. Nebudu dělat ukvapené závěry. Je zřejmé, že budeme muset všichni přistoupit na nějakou redukci platu," uzavřel ve Sportu majitel jednoho reprezentačního startu z roku 2009.