Pelta či Šádek do Sparty? Šílenství. To by Křetínský musel zapomenout na „cinklý jaro“ i na bombu ve své tašce…

Pelta či Šádek do Sparty? Šílenství. To by Křetínský musel zapomenout na „cinklý jaro“ i na bombu ve své tašce…
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

V době koronavirové, kdy se fotbal nehraje, se člověk tedy dozví věci. Třeba, že by se na Spartu mohl vrátit jablonecký boss a bývalý předseda FAČR Miroslav Pelta. A to přesto, že je v současné době obžalován z trestných činů kvůli aféře se státními dotacemi, pročež přišel o funkci šéfa českého fotbalu. Bývalý letenský manažer Jakub Otava se zase ve Sportu nechal slyšet, že pravým šéfem pro Spartu by byl ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek. To pak člověk neví, na čem to lidé, uvěznění nyní ve svých domovech, „ujíždějí“. Otava už zapomněl, co mělo být obsahem pověstné Křetínského tašky, s níž sparťanský majitel přišel po podivném utkání s Plzní v září roku 2011 na Strahov? Nebo to naopak ví, a proto plzeňského bosse na Letnou doporučuje?

„Nabídku od pana Křetínského na stole nemám, ale je pravda, že na téma já a Sparta jsme spolu mluvili. Jsem majitelem klubu v Jablonci, ale jediná výzva, kterou bych přijal, je, že bych se chtěl vrátit do vedení Sparty. Umím si představit, že bychom pracovali na tom, abychom Spartu vrátili na vrchol,“ nechal se nedávno slyšet Miroslav Pelta.

O Danielu Křetínském pak Pelta v rozhovoru pro O2 TV prohlásil: „Drží slovo, drží dohody, má fantastické chování. My všichni z fotbalové branže si ho musíme vážit. Díky němu se zvýšil respekt u ostatních subjektů, které se ve fotbale angažují. Máme velmi dobrý vztah. Jediné, co mu vyčítám, je, že chce řídit Spartu sám a prostřednictvím svých lidí, kteří v životě fotbal nehráli. Měl by někomu dát mandát, aby Sparta byla jeho radost, a ne noční můra. Sparta je národní klenot a lidé ho nehodnotí podle toho, kolik má elektráren, ale jak je úspěšný se Spartou.“

Křetínský před měsícem: „Pelta určitě ne“

Redakce serveru Seznam Zpráv v této souvislosti připomíná, že se už 27. února 2020 spojila s Danielem Křetínským, kterému položila dotaz na Peltův možný návrat. „Víte, že běžně takové věci nekomentuji, ale v tomto případě můžu: Určitě ne. S panem Peltou máme z mého pohledu velmi dobrý vztah a mám respekt k jeho znalosti fotbalu, ale taková úvaha absolutně není aktuální,“ odpověděl Daniel Křetínský Seznamu Zprávy na konci února. Na dotaz položený zhruba o čtyři týdny později, zda toto stanovisko stále trvá, prezident Sparty dosud neodpověděl. „Ale původní vyjádření je stále navýsost pravděpodobné,“ dodává Seznam Zprávy.

Křetínský si ještě musí dobře pamatovat, co dalo v roce 2005 práci, aby se Pelta, tenkrát jeho „zděděný“ podřízený ve Spartě v roli sportovního ředitele, vysekal ze svého policejně odposlechnutého výroku o tom, že „celý jaro bylo v roce 2003 cinklý.“

A pak záhy Miroslav Pelta přestal na Letné u Křetínského pracovat a vrátil se rychle do Jablonce.

A co ta kabela?

Rozhovor s Jakubem Otavou, výrazně poutaný na první straně titulkem „Otava: Ten pravý pro Spartu? Šádek“ vyšel v deníku Sport v sobotu 21. března 2020.

Dlužno připomenout, že Jakub Otava býval nadějným televizním komentátorem. V roce 2007 však přišel do Sparty dělat tiskového mluvčího, poté v klubu během deseti let povýšil do manažerských pozic. V roce 2017 odešel do agentury Sport-Invest a nyní se stal spolumajitelem a výkonným ředitelem společnosti 11Hacks, která se zabývá fotbalovou datovou analytikou.

„Je ze mě fotbalový hacker,“ pravil Otava v sobotním Sportu. Jen aby si ale dával ta získaná data správně dohromady.

„Adolfa Šádka hodně uznávám, je to nejlepší klubový boss. Tím, jak svou práci dělá, jak se fotbalu obětuje, jak vším žije, jak je v klubu dominantní, nic mu neunikne. Je to přirozený lídr. To se mi vždycky líbilo. Vždycky jsem říkal, že by to byl pravý šéf pro Spartu,“ pěl ve Sportu Otava svou „Ódu na Adolfa Šádka“.

Pomiňme akademickou debatu o tom, zda by manažer s vystupováním vyhazovače z provinční diskotéky se svými zvyky v největších českých velkoklubech typu Sparty či Slavie uspěl. I o tom, zda by pak Spartě pomáhal i jistý Martin „Chřestýš“ Svoboda.

Nevím, jaká data měl současný fotbalový hacker Jakub Otava před devíti lety k dispozici, ale pochybuji o tom, že by v září roku 2011 jako přední letenský manažer nevěděl, s jakými údaji v kabele šel jeho šéf Daniel Křetínský na Strahov. Sám letenský majitel je nazval atomovou bombu, která by totálně na dlouhý čas zničila celý český fotbal.

Co slouží Křetínskému ke cti?

Pokud to Otava nevěděl, nedivím se, že Sparta, v níž dělal špičkového manažera, v těch letech odevzdala většinu svých titulů Plzni. A pokud to věděl, což si myslím, pak jde o ukázku klasikovy cynické věty z legendárních policejních odposlechů ze známé „ivánkovské kauzy“: „Důležitý jsou body a je jedno jak.“

Když už jsme u Ivana Horníka, Danielu Křetínskému lze ve sparťanské personální politice vyčítat leccos, ale skutečnost, že se odstřihl od machovské, horníkovské a peltovské letenské doby přelomu 20. a 21. století, mu naopak slouží ke cti. Byť tím nejspíš přišel o několik titulů, a tím i o přízeň fanoušků.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.