Někteří lidé jsou bezohledná prasata, čertí se do dresu Českého červeného kříže oděný Fenin

Někteří lidé jsou bezohledná prasata, čertí se do dresu Českého červeného kříže oděný Fenin

Dvaatřicetiletý fotbalový "penzista" se šestnácti mezinárodními starty za Česko Martin Fenin měl sice po většinu své profesionální kariéru nálepku potížisty a problémového hráče, ovšem v rámci současného nouzového svavu se snaží jít příkladem.

To, že bývá tu a tam svědkem, že někteří nedodržují státem stanovená bezpečností opatření, považuje za šílené. "Byl bych nejradši, kdyby pravidla byla přísnější. A to říkám já, který taky občas na něco kašlu. Jenže někteří lidi jsou bezohlední. Pořád se shlukují, chodí k hospodám a stojí tam. Jsou to prasata," pronesl v interview pro idnes.cz bývalý hráč Teplic či Slavie, jemuž zhruba dva roky zpět věnoval zdejší rapper Cashanova Bulhar song "Swagn Martin Fenin".

Člověk si podle něj až při současném stavu uvědomí, v jakém blahobytu žijeme. "Všechno nám připadá normální, ale pak už se nemůžete ani projít, nemůžete na kafe, na jídlo. Zvláštní. Jsem zvyklý trávit dost času sám, ale pořád v jedné místnosti je to těžké. Koukat se dokola na televizi je pro sportovce nuda. Snažím se cvičit. Když má přítelkyně volno, jdeme do lesa a zaběhám si. Ale nechci chodit mezi lidi, chci být příkladem," doplnil na stránkách idnes.cz někdejší útočník Eintrachtu Frankfurt, Cottbusu či Istres.

Aktuálně je z něj dobrovolník ve službách Českého červeného kříže, do jehož služeb se přihlásil tento týden. Zatím však na svou první pomoc čeká. "Motivuje mě, když vidím, jak lidi pomáhají. Bylo mi trapné, že nic nedělám, proto jsem se k tomu odhodlal. Není to dělané na sílu, abych si vylepšil obraz, ale mám maminku doktorku, přítelkyni policistku, takže bych asi měl pomáhat. Cítím to tak. Jsem zdravý a bezprizorní, a když vidím, jak se celá republika semkla, přidal jsem se. Přihlásil jsem se přes strukturu Českého červeného kříže. Přišel jsem do stanu, dostal jsem kartu, zběžně mě prolustrovali. Zaregistroval jsem se do aplikace a zjistil jsem, že pomáhá strašně moc lidí. Jsem na špičkách, nastartovaný. Jsem přihlášený, ale těch dobrovolníků je tolik, že musíte čekat a rychle čapnout, když nějaký senior něco potřebuje. Na každou zprávu je hned pět šest reakcí. Člověk si v systému navolí, co umí, jestli má auto, jak může pomoct. Já nabídl nákup nebo vyzvednutí léků. Dostal jsem startovací balíček, rukavice, roušky, desinfekci. A instrukce, jak bych se měl chovat, jaké si držet odstupy, jak seniorům nákup předávat, jaké dodržovat zásady," uzavřel vicemistr světa do dvaceti let, jehož březnové vyjádření publikoval portál idnes.cz.