Šmicer: V květnu už by se snad mohlo hrát. Jsem pro, aby před případným obnovením soutěže mohli kluci 14 dnů trénovat opět spolu

Šmicer: V květnu už by se snad mohlo hrát. Jsem pro, aby před případným obnovením soutěže mohli kluci 14 dnů trénovat opět spolu

Protože se stal trenérem roku Jindřich Trpišovský a cenu pro nejlepšího hráče za minulé kalendářní období připadla Tomáši Součkovi, šestačtyřicetiletý internacionál vzhledem ke svým sešívaným kořenům rozhodně neprotestoval.

Odešla "chobotnice" do Premier League v pravý čas?  Oproti současnému sparťanovi Martinu Graiciarovi, který se do Česka vrátil z Fiorentíny a stejně toho moc nenahrál, rozhodně ano. "Rozhodl se dobře. Se Slavií vyhrál tituly, pomohl jí do Ligy mistrů, s reprezentací postoupil na Euro. Tady už dokázal všechno. Tak by to mělo být, takový postup se mi líbí. Podle mě ideální vývoj. Někdy jdou kluci ven v devatenácti, a pak tam nehrají. Napadá mě třeba Graiciar do Itálie. Důvody a vlivy mohou být různé, ale fakta jsou jednoznačná. Myslím, že právě Slavia v poslední době dokazuje, že česká liga je často neprávem podceňovaná. Když hráči předvedou, že jsou doma nejlepší, pak ať jdou ven. Součkův timing je ideální. Když budou čtyři pět sezon zrát a prosazovat se doma, nic jim neuteče. Stejnou cestou šel přece Pavel Nedvěd i my další," pronesl na serveru aktualne.cz bývalý ofenzivní hráč Racinug Lens, Girondins Bordeaux či Liverpoolu, jehož trikot oblékal v letech 1999 - 2005.

Jak se mu "jeho" Slavia líbila v prvních jarních kolech, během nichž se jí podařilo prošustrovat polovinu svého náskoku na druhou Plzeň? "Samozřejmě jsem znervózněl. Nečekal jsem, že hned na začátku dvakrát prohraje, třetí porážku navíc odvrátila v derby se Spartou až v nastavení. Bylo mi však jasné, že se Součkem, Škodou a Hušbauerem odešla nejen spousta gólů, ale také tři vůdčí osobnosti. V zimě místo nich přišli mladí perspektivní kluci. Sám ale znám, že chvíli trvá, než zvládnou tlak ve Slavii a začnou podávat očekávané výkony. Kvalita v týmu je dál, v derby se už zase objevily prvky, které Slavii v poslední době přinášely úspěch. Těšil jsem se na zápasy s Plzní. Pro fotbal jen dobře, že liga zase začala být zajímavá i nahoře, nejen u dna tabulky. Myslím, že i všichni slávisté to tak brali. Náskok je pořád velmi slušný, na paniku ještě nedošlo. Panika vypadá jinak. Poznal jsem ji třeba, když jsme téměř celou sezonu vedli, a pak nás Sparta přece jen předstihla. S osmi body k dobru mohou být stále relativně klidní," pokračoval na webu aktualne.cz muž s osmdesáti mezinárodními starty a sedmadvaceti trefami.

Bude se podle něj letošní Fortuna:ligy vůbec dohrávat? "Věřím, že se stihne dohrát. Prvořadé je zvládnout mimořádnou situaci. Když budeme ohleduplní a zodpovědní, pak to dáme! Je předpoklad, že se život zase vrátí do starých kolejí. A pak dojde i na fotbal. V květnu už by se snad mohlo hrát. Jak už jsem zmínil, aspoň si zase začneme vážit, jaký život jsme mohli žít před tím, než přišel koronavirus. Pro hráče je to však nepříjemná situace, mají vlastně druhé individuální období. První měli v zimě. A po čtyřech kolech do toho spadli znovu. Proto jsem pro, aby před případným obnovením soutěže mohli kluci tak 14 dnů trénovat zase spolu. Pokud se to stihne. A pak to bude hop nebo trop! Ale nebál bych se, hráči si s dlouhou pauzou poradí. Po týdnu už zase budou moci hrát. Výhodu budou mít týmy s širšími kádry, což se týká hlavně předních klubů," uzavřel v rozhovoru pro aktualne.cz "Štístko", který v průběhu své profi kariéry vyhrál tři tituly a všech dosáhl v Edenu.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.