Ukradená trofej šampionů i první vyhřívaný trávník aneb Znáte premiéry, které ovlivnily fotbal?

Ukradená trofej šampionů i první vyhřívaný trávník aneb Znáte premiéry, které ovlivnily fotbal?

Tvrdit o fotbale něco jiného než to, že jde o nejpopulárnější týmovou hru na světě, by bylo hodně odvážné. Napříč všemi státy světa se hra, kdy se jedenáct hráčů ve stejných dresech na každé straně "honí" za kulatým nesmyslem a snaží se nastřílet co nejvíce branek, stala velmi populární. Na druhé straně ne v každé etapě svého vývoje se fotbalisté řídili stejnými pravidly. I proto jsme se rozhodli přiblížit hned několik zásadních milníků, které kopanou posunuly do současnosti.

Nejstarší historie

Naše povídání o fotbalových premiérách by nebylo úplné, pokud bychom nezabrousili do dávné historie. 

Kolébka fotbalu - Anglie

Napříč dějinami jsme se dostali až do 16. století, ve kterém anglické soukromé školy začaly tlačit na žáky, aby sportovali. Žáci se tak dostávali často na venkovní hřiště různých rozměrů, kde se odehrávala klání s míčem. V jedné z verzí se nosil míč více rukama a ve druhé bylo upřednostněno kopání do míče. Už v této době byla pro hráče důležitá stejná barva fotbalových dresů

⦁ - města, kde studenti přenášeli míč rukama
⦁ - hráči preferovali kopání do balónu

Prvním důležitým datem pro rozvoj fotbalu byl 26. říjen 1863, kdy byla založena The Football Association. Sdružení vytvořilo první oficiální pravidla, ze kterých úplně vypadla možnost běhat po hřišti s míčem v rukou a podrážení soupeře. Tím se fotbal začal odlišovat od Rugby, které si vytvořilo vlastní asociaci. 

⦁ První pravidla fotbalu neurčila velikost hřiště ani tvar míče. Obojí bylo na domluvě mezi soupeři.

V současnosti jsou pravidla odlišná a hrají podle nich fotbalisté po celém světě. Zajímavostí je údaj, že této hře se věnuje na profesionální nebo amatérské úrovni v pravidelných intervalech více než 250 milionů lidí. Na takto vysoké číslo působí především jednoduchá pravidla a nenáročnost na vybavení. 

Uruguay - 1. MS ve fotbale

První Mistrovství světa ve fotbale se odehrálo v Uruguayi mezi 13. a 30. červencem 1930. Účastnilo se ho celkem 13 týmů, jejichž hráči v průběhu šampionátu nastříleli celkem 70 branek. Celkem osm branek nastřílel nejlepší střelec turnaje Guillermo Stábile, který se stal nejlepším střelcem.

Zajímavosti MS

⦁ MS se odehrálo v jediném městě - Montevideu a každý zápas měl vítěze.
⦁ Bronzové medaile na něm dostali oba neúspěšní semifinalisté. 
⦁ Některá utkání pískali i sami trenéři, protože na turnaji chyběli rozhodčí. 
⦁ Finálové utkání pískal John Langenus, který vždy při utkání pískal s kravatou a čepicí s kšiltem.
⦁ MS vyhrála Uruguay, která vyhrála všechny zápasy (viz obrázek v týmových dresech)



Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mistrovstv%C3%AD_sv%C4%9Bta_ve_fotbale_1930#/media/Soubor:Uruguay1930.JPG

Trofej pro šampióny - Soška bohyně Niké

Už v roce 1930 zakoupil tehdejší šéf FIFA Jules Rimet sošku bohyně Niké pro vítěze. Hned od počátku bylo určeno, že trofej bude putovní do té doby než některý z týmů vyhraje MS třikrát. To se podařilo Brazílii v roce 1970, a proto soška putovala do Ria de Janeira. Bohužel roku 1983 byla odcizena a dodnes se ji nepodařilo najít, i proto se předpokládá, že byla roztavena.

Nová trofej = radost z vítězství

Poté co soška bohyně Niké skončila v Brazílii, vypsala FIFA soutěž na novou. Zvítězil návrh Silvia Gazzanigy, jehož soška symbolizuje radost dvou fotbalistů, mezi kterými je zeměkoule. Trofej váží více než 6 kilogramů a je zhotovena ze zlata a malachitu. Oproti původní Niké je nová soška trvale putovní, tedy vítěz šampionátu ji drží po dobu tří let, a pak ji předává opět do rukou FIFA, která sošku následně předává dalšímu vítězi. 

Zdroj: http://www.plejer.cz/?q=node/32578

Vyhřívané trávníky

21. století je ve znamení technologického vývoje, který zasáhl i fotbal. Zásadní novinkou se staly na jeho počátku vyhřívané trávníky, jejichž využití přišlo i do ČR. Dle dostupných informací jeden z prvních vyhřívaných trávníků instalovali v severočeském Jablonci, po kterém následovala slavná Sparta (rok 2003). Vyhřívaný trávník přinesl do fotbalu komfort a možnost hrát fotbal na zelených trávnících i v zimním období.

Zajímavé milníky ve nejen vyhřívání

⦁ Pravidla pro vybavenost stadionů upravuje UEFA každoročně - požadavek na vyhřívání do nich byl vtělen na počátku 21. století
⦁ 1958 - První vyhřívaný trávník v Anglii
⦁ 1972 - Olympijský stadion v Mnichově
⦁ sezóna 2009/2010 - nejvyšší česká fotbalová soutěž zavádí povinné vyhřívání trávníků pro všechny účastníky
⦁ 2020 - dle kategorizace stadionů UEFA ČR nemá stadion skupiny ELITE (některé stadiony sice plní požadavky na vyhřívání, bezpečnost a komfort, ale nemají dostatečnou kapacitu)

Počet rozhodčích ve fotbale

Fotbal zažívá v posledních letech velký boom. Jedním z témat, která se diskutují, jsou rozhodčí a jejich počet. Většinu zápasů rozhoduje jeden hlavní sudí a dva pomezní. To je standard, který by měl být dodržen při všech utkáních. Mimo to se v roce 2009 testovali dva další rozhodčí (tzv. brankoví rozhodčí). Ti se pohybují za brankovou čarou v místě pokutového území a mají hlavnímu sudímu poradit u nejasných soubojů v šestnáctce. Tito rozhodčí se však příliš neosvědčili a byli nahrazení tzv. video rozhodčím v posledním roce. 

Video rozhodčí

Video rozhodčí nebo také tzv. VAR budí v posledním roce velké rozpaky u mnoha fandů. Přesto se UEFA rozhodla do fotbalu video zavést. Postupně k posuzování odpískání pokutových kopů nebo ofsajdových postavení či uznání branky pomocí videa přistupuje většina fotbalových zemí. Fotbal tak začíná být přesnější, ale někdy nemá takový spád a čeká se na rozhodnutí i několik minut. I VAR bude mít svůj vývoj a až čas ukáže, zda u něho UEFA zůstane.

⦁ 2016 - záměr a první testování systému VAR (Americká fotbalová liga)Dále VAR testován na MS klubů v Japonsku (2016) a Pohár Konfederace (2017)
⦁ 2018 - VAR zapsán do pravidel fotbalu
⦁ 2018 - MS v Moskvě - první využití video rozhodčích
⦁ Dnes VAR využívá prakticky ve všech významných evropských klubových soutěžích

Fotbalové dresy - Markysport

Ze zmíněných fotbalových premiér nebo také milníků je patrné, že i fotbalové dresy se s časem měnily. Jejich vývoj zaznamenal největší skok v průběhu 90. let 20. století, kdy začaly více respektovat módní trendy a narůstal sponzoring. My v Markysport  jsme výrobci moderních sportovních dresů pro fotbalové týmy na míru. Zaměřujeme se i na týmu hobíků, hráče malé kopané apod.