Zatímco v Itálii vyhlásí mistra, i kdyby Serii A nedohráli, Svoboda sveřepě trvá na nadstavbě, jinak hrozí anulací…

Zatímco v Itálii vyhlásí mistra, i kdyby Serii A nedohráli, Svoboda sveřepě trvá na nadstavbě, jinak hrozí anulací…
KOMENTÁŘ

„Musíme zkusit ligu dohrát, jinak budou ztráty ve stamilionech korun,“ pravil ve svém sobotním rozhovoru pro deník Sport předseda Ligové fotbalové asociace (LFA) a místopředseda Sparty v jedné osobě Dušan Svoboda. S tím lze souhlasit, ovšem další Svobodův výrok o tom, že „nejzazší termín, kdy bychom potřebovali spustit soutěžní zápasy, je 13. května“, se zdá být v dnešní době světové pandemie z kategorie science-fiction.

Luděk Mádl to na serveru Seznam Zprávy okomentoval větou, že Dušan Svoboda je asi jediným člověkem na této planetě, který si myslí, že by ligová soutěž mohla začít už v půlce května (byť bez diváků). Naštěstí krátce po jeho výroku poslala Evropská fotbalová unie (UEFA) národním svazům manuál, v němž počítá s tím, že by se ročník 2019/2020 mohl za příznivých okolností dokončit v červnu a v červenci a nové národní soutěže sezony 2020/2021°by poté jednotně v celé Evropě začaly 12. září 2020.

Ale i tak to může být jen o prsa a kdoví, jestli vůbec.

Šéf LFA připomíná malé děcko před zavřeným hračkářstvím

Ovšem Dušan Svoboda, stojící - ať chce, nebo nechce - v těžkém zájmu sparťanských zájmů (Sparta je po 24 kolech až devátá), sveřepě a tvrdošíjně trvá na tom, že se česká liga musí stůj co stůj dohrát i s nadstavbou, jinak je prý nutné celý ročník anulovat. Připomíná tak malé rozmazlené děcko, které v době nouzového stavu stojí před zavřeným hračkářstvím, vztekle podupává nožkou a odmítá odejít, dokud mu maminka nekoupí to nové autíčko…

Zatímco nezávislý šéf Italského fotbalového svazu Daniele Gravina ve stejné době koncem minulého týdne vyhlašuje, že v přerušené italské Serii A vyhlásí mistra, i kdyby se v sezoně 2019/2020 neodehrálo už ani jedno utkání.

„Dohrát jen třicet kol a pro jednou vynechat nadstavbu? Tato varianta pro mě neexistuje, protože tím bychom fatálně narušili regulérnost soutěže. Nemůžeme měnit uprostřed hry schválená pravidla. Tedy buď sezonu řádně dohrajeme kompletně, nebo ji nedohrajeme vůbec. Jinou variantu nevidím. A vyhlásit mistra v neukončené sezoně? Tak to si vůbec nedovedu představit. Tohle nejde, to je nesmysl. Ročník by se musel anulovat. Nikdo by nebyl mistr, nikdo by nesestupoval, nepostupoval, prostě nic. Je to strašná představa a já věřím, že k ní nedojde,“ vysvětluje své postoje Dušan Svoboda ve Sportu.

Chápu, že Svoboda chce soutěže dohrát stůj co stůj, už kvůli příjmům z televizních práv. Ale proč by se, když to jinak nepůjde, nemohla odehrát alespoň základní část? Nebo proč by v případě nutného ukončení sezony nešlo vyhlásit mistra už pod čtyřiadvaceti kolech? Zvlášť když to jsou čtyři pětiny základní části a vedoucí Slavia stále vede ligu s poměrně značným náskokem osmi bodů?

Jak se dostat do Evropy?

Ohledně postupu klubů do evropských pohárů uvažuje Dušan Svoboda o několika možnostech. Buď vycházet z posledního uzavřeného soutěžního ročníku, nebo použít klubový koeficient za posledních pět let, jak ho používá UEFA.

„I na tom vidíte, co by to způsobilo za problémy a rozepře, pokud bychom ročník nedohráli. Třetí varianta, že si to určí UEFA podle sebe, protože jsou to její soutěže, mi přijde nejsprávnější. UEFA by tak pro všechny ligy hledala stejný klíč, jak kluby do pohárů přímo nominovat. Bylo by to dobré i proto, aby v jednotlivých zemích nezačaly boje a soudní pře o to, jak ten klíč má vypadat. Dovedu si totiž živě představit, že by tu každý tvrdě razil tu cestu, která by pro něj byla v té chvíli nejvýhodnější,“ říká Svoboda ve Sportu.

Ovšem i on logicky razí cestu, která je pro jeho nyní devátou Spartu nejvýhodnější. Vyhlášení výsledků po 24. kole je ta nejhorší, ligová soutěž dohraná bez nadstavby druhá nejhorší. S vylepšenou pozicí v nadstavbě (a dohraným MOL Cupem) by Sparta mohla do Evropy poskočit snáze. Anulování výsledků a vyjití z loňského pořadí nebo z koeficientů by Letenské také do evropských pohárů posunulo.

Horší by bylo, kdyby UEFA rozhodla, že se vyjde z nedokončených národních soutěží ročníku 2019/2020. To by pak možná šéf LFA své dnešní stanovisko přehodnotil, ovšem nejspíš tomuto řešení nevěří.

Nic proti tomu, každý si hájí své pozice. Ale pak by neměl být předsedou LFA. Opakuji už poněkolikáté, že v čele této organizace musí – v zájmu všech profesionálních klubů –stát nezávislý funkcionář typu komisaře NHL nebo NBA. Pokud to tak do budoucna nebude, tak to ať raději nejvyšší soutěž opětovně řídí FAČR.

Starka opakuje starou Šeterleho myšlenku

Šéf v lize poslední Příbrami Jaroslav Starka zase ze svého pohledu logicky a otevřeně říká: „Rozšiřme ligu na dvacet týmů. Podle mě se totiž letos na jaře určitě nedohraje.“ Jasně že mu jde hlavně o jeho klub, který opět stojí nad sestupovou propastí.

Jenže tahle jeho myšlenka v době koronavirové není zase tak úplně od věci. Mistra po 24. kole lze určit celkem snadno a bez větších řečí. Ovšem sestupující týmy? To už je těžší. Navíc to opravdu vypadá, že v Česku bude po krizi místo jen na jednu profesionální soutěž, zatímco druhá liga se může proměnit v poloprofesionální klání.

Ostatně myšlenka rozšířit ligu, a zajistit tak víc zápasů v sezoně, není nová. Přišel s ní už v březnovém rozhovoru pro magazín HATTRICK, ještě dávno před pandemií, bývalý manažer národního týmu, Slavie, Plzně či Mladé Boleslavi Jaromír Šeterle.

„Pokud by někdo chtěl zvyšovat počet zápasů, tak bych rozšířil počet ligových klubů ze šestnácti na osmnáct. Podívejte se, která města dnes působí ve druhé nejvyšší soutěži. Ztratilo by se v první lize Brno? Nebo Hradec Králové? Podívejte se, jak dnes válí mezi elitou nováček z Českých Budějovic. To by bylo o čtyři utkání víc, celkem čtyřiatřicet zápasů, a hlavně, bylo by to naprosto regulérní. Návštěvy se v lize zvyšují, když mužstvo hraje dobře, a ne na základě změny systému. Podívejte se na loňskou Slavii, osmdesát procent tkví v kvalitě a jen dvacet procent v nějakých nadstavbových věcech,“ uvedl pro HATTRICK Jaromír Šeterle a příbramský boss Jaroslav Starka jen vzal jeho teorii za svou.

Serie A: „Zachovejme hodnotu sportovní soutěže“

Vraťme se však ke srovnání postojů předních funkcionářů k situaci v české Fortuna:lize a v italské Serii A.

„I kdyby současná pandemie nového koronaviru neumožnila dohrát zbytek sezony italské ligy, bude stoprocentně vyhlášen nový mistr. Všichni bychom rádi dokončili sezonu na hřišti. Pokud bychom ale nemohli hrát, stále bychom chtěli zachovat hodnotu sportovní soutěže, která se odehrála na hřišti. To znamená, že se bavíme o tom, komu by připadlo Scudetto (titul). A také musíme dospět k závěru, jak sestavit týmy pro příští sezonu. Od toho, kdo půjde do evropských pohárů, až po to, kdo postoupí a sestoupí,“ prohlásil předseda Italského fotbalového svazu Daniele Gravina pro Sky Sport Italia.

Poněkud jiný přístup. „Chtěli bychom zachovat hodnotu sportovní soutěže, která se odehrála na hřišti.“ To chápou všichni sportovci, kteří se kdy závodně či dokonce vrcholově věnovali nějakému sportovnímu odvětví.

Chápe to ovšem i Dušan Svoboda?

Ten zatím prezentuje jen své vlastní názory, ligové grémium může být většinově jiného mínění. Je dobře, že, jak tvrdí Svoboda, většina ligových klubů chce sezonu 2019/2020 dohrát. Ovšem když to kvůli COVID-19 nepůjde s nadstavbou, proč by to nemohlo jít alespoň ve zkráceném formátu bez ní?