Seriál Stadiony Euro 2020: Budapešť a Amsterdam aneb U Dunaje a u Cruijffa

Seriál Stadiony Euro 2020: Budapešť a Amsterdam aneb U Dunaje a u Cruijffa

Seriál v představování stadionů odloženého EURO 2020, které se odehraje o rok později, tedy v roce 2021, pokračuje už čtvrtým dílem. Tentokrát v režii Jiřího Vojkovského, který je autorem tematických knih o fotbalových stadionech, zamíříme do dalších dvou evropských zemí a měst – do Budapešti a Amsterdamu.

Nejdříve se vydáme k našim bývalým sousedům, do maďarské metropole Budapešti. Tady v loňském roce vyrostla obrovská národní fotbalová aréna pro 68 tisíc diváků. Poté zamíříme o 1400 kilometrů na západ do Amsterdamu do vyhlášené 54titisícové Johan Cruijff Areny, dříve známé pod názvem Amsterdam ArenA, kde je od roku 1996 doma slavný Ajax.

Puskás Aréna (Budapešť)
Kapacita: 68 000.
Otevření: 2019.

„Aréna“ - to je trend dnešní doby označovat tímto názvoslovím fotbalové stadiony. Neušel mu ani nový národní multifunkční stadion v Budapešti, který spatřil světlo světa koncem roku 2019. Řeč je o nové Puskás Aréně. Ta se jmenuje po slavném maďarském fotbalistovi Ferenci Puskásovi, jenž svůj fotbalový život nemálo propojil i se Španělskem.

Nový stadion v Budapešti, chcete-li Puskás Aréna, vyrostla na místě bývalého atletického stadionu, který zde stál od doku 1953. V roce 2016 byl starý stadion uzavřen a o rok později zbourán, aby se mohlo Maďarsko díky nově postavenému stánku stát v roce 2020 poprvé v historii spolupořadatelem slavné fotbalové události jménem mistrovství Evropy.

V červnu 2021 se do Budapešti sjedou především fanoušci Portugalska a Francie, které zde čekají dva zápasy v základní skupině F. O třetím týmu, který si na stadionu poblíž Dunaje odehraje také dva zápasy, zatím není známo. Je však možné, že to bude i samotné Maďarsko, což by pro místní fanoušky byla opravdová senzace. Mimo tyto tři skupinové duely se v Budapešti odehraje také jeden osmifinálový zápas .

Když se podíváme na samotný stadion, zvenčí působí moderně i docela útulně. Vůči okolní zástavbě, oproti některým novodobým stadionům, připomínající například kosmické lodě, vypadá Puskás Aréna opravdu jako stadion.

Johan Cruijff ArenA (Amsterdam)
Kapacita: 54 000.
Otevření: 1996.

Největší nizozemský stadion od poloviny roku 2018 nese jméno po místní fotbalové legendě Johanu Cruijffovi, který se v březnu 2016 odebral do fotbalového nebe. Od svého otevření v roce 1996 až do svého přejmenování byl domov Ajaxu znám také pod stylovým a výstižným názvem – Amsterdam ArenA.

Jak se můžete dočíst v knize Fotbalové stadiony, popisující historii, fakta a příběhy evropských stadionů, Amsterdam ArenA byla po svém otevření považována za nejmodernější stadion na světě.

Hlavním z faktorů, proč byl nový chrám Ajaxu považován za nejmodernější, bylo to, že jako jediný v Evropě měl kompletně zatahovací střechu. Dnes už se touto vymožeností pyšní povícero stadionů. Na starém kontinentě vzpomeňme například stánek Schalke 04, Lille nebo Zenitu Petrohrad, ale o úplně běžnou záležitost se stále nejedná. Ovšem pro fotbalové arény budoucnosti bude asi zatahovací střecha samozřejmostí.

Co se týče interiéru, uvnitř po čase tribuny změnily svou tvář. Z původně různobarevných sestav sedadel, která mimo jiná zobrazovala klubové logo, jsou dnes tribuny pokryty čistě červenými sedadly. Tedy kromě bílých, které rovněž tvoří klubový znak a název klubu „AJAX“.

Bývalý reprezentant Tomáš Galásek pod těmito barevnými tribunami Amsterdam Areny prožil šest dlouhých let a získal tu s Ajaxem dva tituly (2002 a 2004) a dva Nizozemské poháry (2002 a 2006).

V srpnu roku 2020 uplyne už čtyřiadvacet let od otevření této amsterdamské arény, z čehož vyplývá, že stále jde o mladíka mezi fotbalovými stadiony. Zajímavých zápasů se zde už ovšem odehrála celá řada.

Co se týče mezinárodní scény, jeden velký turnaj už má Amsterdam ArenA také za sebou. V roce 2000 bylo totiž Nizozemsko společně s Belgií spolupořadatelem mistrovství Evropy a v Amsterdamu se uskutečnilo hned několik zápasů. Konkrétně tři v základní skupině a potom i čtvrtfinále a semifinále. Hořkost kruté porážky v Amsterdam Areně mj. ochutnali i Češi po utkání s domácími Nizozemci, když po známé Collinově penaltě v 89. minutě prohráli 0:1 svůj úvodní zápas na ME 2000.

Nyní se zhostí stadion v Amsterdamu spolupořadatelství EURO 2020 už pod názvem John Cruiff ArenA – hrají se tu také tři zápasy v základní skupině a jedno osmifinále. Mimo domácí Nizozemsko se v Amsterdamu představí Ukrajina, Rakousko a jeden z týmů z březnové baráže.

Když se vrátíme do doby před otevřením tohoto fotbalového chrámu, tedy do roku 1996, hrával Ajax dříve na stadionu De Meer. Ten měl kvůli zpřísnění bezpečnostních podmínek dlouhá léta kapacitu pro 19 tisíc diváků, což bylo vzhledem popularitě Ajaxu opravdu málo. Po otevření nové arény nabraly domácí zápasy, především s rivaly Feyenoordem a PS, zcela jiný ráz. Přece jen přes padesát tisíc fanoušků udělá své.

Celý článek o stadionech v Budapešti a v Amsterdamu si přečtěte v březnovém čísle magazínu HATTRICK, které je až do středy stále na trhu.