Polemika se šéfredaktorem deníku Sport: Ano, Nezmar prosazuje zájmy Slavie. Jako Svoboda hájí zájmy Sparty

Polemika se šéfredaktorem deníku Sport: Ano, Nezmar prosazuje zájmy Slavie. Jako Svoboda hájí zájmy Sparty
KOMENTÁŘ

„Mimořádná doba, kterou nyní prožívá i profesionální sport, vede logicky k hledání mimořádných cest. Některé jsou nezbytné k tomu přežít, jiné však jen zbrklými, rychlými a manipulativními nápady. Tak z větší části vypadá i návrh slávistického sportovního manažera Jana Nezmara, který v rozhovoru pro iDnes.cz vyslovil myšlenku dohrát sezonu Fortuna:ligy bez nadstavbové části, která je podle něj paskvil,“ napsal ve svém komentáři Lukáš Tomek, šéfredaktor deníku Sport, vlastněném majitelem Sparty Danielem Křetínským. Tomek Nezmarovi vyčítá, že jen hájí zájmy na jaře klopýtající Slavie a snaží se manipulovat. K tomu je ovšem dobré dodat, že sparťanský místopředseda a šéf Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušan Svoboda, jenž je tak navíc ve střetu zájmů, zase hájí zájmy nyní až deváté Sparty.

Každý brání svůj klub, už jsem tady o tom ostatně psal v úterý. I šéf poslední Příbrami Jaroslav Starka logicky hájí zájmy svého celku, když chce současný průběh ligové soutěže anulovat a novou sezonou hrát se čtyřmi druholigovými mužstvy navíc, tedy dohromady s dvaceti týmy.

Ano, ale jak bylo řečeno, v mimořádné době je třeba hledat mimořádné cesty. A uvažovat o tom, zda v návrzích, které kluboví zástupci, byť v zájmu svých barev, předkládají, není něco racionálního.

Svoboda jako Nezmar či Starka

Lukáš Tomek píše o tom, že Nezmarův nápad má za cíl bezprecedentně zasáhnout ještě do této rozehrané sezony a změnit uprostřed ní nastavená pravidla soutěže.

„A právě to ze strany Slavie prostě a jednoduše zavání obavami i manipulací. Nezmar to sice v rozhovoru vehementně odmítá, nicméně věřit mu jde jen těžko. Slavia do jarní části ligy vstoupila špatně. Během čtyř kol poztrácela osm bodů a její náskok na rozjetou Plzeň se rázem smrsknul na „hratelných“ osm bodů. Mít před sebou do konce sezony šest místo jedenácti zápasů s nadstavbou je pro ni tudíž rozhodně výhodnější. Upřímně – kdyby šlo Nezmarovi opravdu jen o princip a přesvědčení, že nadstavba v této podobě lize sportovně neprospívá a je s ní třeba do budoucna něco udělat, nemohl by takový názor vypustit na světlo boží v těchto souvislostech. A nemůže se proto divit, že nyní bude na jeho vyjádření pohlíženo podobně, jako když příbramský majitel Jaroslav Starka před pár dny z pozice posledního týmu soutěže prosazoval anulování sezony,“ píše Lukáš Tomek.

Ano, a ještě je k tomu třeba dodat, že i na Svobodovy výroky o tom, že „bez dohrání nadstavby je bezpodmínečně nutné celou soutěž anulovat“ lze pohlížet podobně jako na zmíněná Nezmarova a Starkova vyjádření. Protože Sparta, po 24. kole až devátá, nutně potřebuje nadstavbu k vylepšení své současné bídné pozice. A když to nepůjde, tak raději celý ročník 2019/2020 anulovat a při zařazení do evropských pohárů vycházet z postavení po minulé sezoně nebo z koeficientů UEFA.

Svobodova pozice je navíc ještě o něco manipulovatelnější, protože ze své funkce předsedy LFA a člena výkonného výboru FAČR může věci, zvlášť v čase nouzového stavu, ovlivňovat snadněji než Nezmar se Starkou.

Tohle není bouřka, ale záludný soupeř

„Nedohrát nadstavbu a vyhlásit mistra po třiceti kolech jde zcela proti regulérnosti soutěže. Je to podobné jako kdyby se v 60. minutě rozehraného zápasu za stavu 2:1 rozhodlo o tom, že utkání nebude trvat 90, ale tentokrát jen 77 minut, protože se blíží bouřka. Absurdní a těžko představitelné. Stejně jako tento návrh. Sezonu prostě musíte buď podle regulí (tedy i s nadstavbou) dohrát, nebo ji zrušit,“ píše Tomek zcela ve shodě s názory Dušana Svobody.

Rád bych zdůraznil, že:

Na rozdíl od Jana Nezmara jsem byl a stále jsem příznivcem nadstavby coby snahy o atraktivnější vrchol ligové soutěže. Byť si dovedu představit lepší a regulérnější model, než je ten současný, který tak trochu připomíná kočkopsa, aby se televizní vlk nažral a většinově konzervativní klubové kozy zůstaly celé.

Přeju si velmi, aby se i letos, pokud to jen trochu půjde, stihla liga odehrát v původní a kompletní podobě, tedy i s nadstavbou.

S Lukášem Tomkem jsem ve zcela kolegiálním vztahu, seděli jsme před patnácti a více lety spolu v jedné kanceláři jako zástupci šéfredaktora Sportu (tenkrát ještě nepatřil žádnému klubovému majiteli) a nedávno jsem mu přátelsky popřál všechno nejlepší k jeho čerstvým padesátinám.

V posledním čase jsem byl na rozdíl od několika kolegů z médií přísným kritikem některých Nezmarových (ale i Tvrdíkových a Trpišovského) postojů, názorů a schůzek s jistými osobami.

Ovšem pokud to nepůjde a bude možné s přerušenou ligou zase začít až někdy koncem června nebo až v červenci, nechápu, proč by se po dohodě klubů nemohla soutěž dohrát bez nadstavby? Proč by se mělo třicet kol (z celkových pětatřiceti) jen tak zahodit? Pokud tedy není něčím zájmem soutěž, ve které se mi nedařilo, anulovat?

Co je a není v nouzovém stavu regulérní?

Že se mění pravidla hry během zápasu? Jasně, ale nemění je žádná běžná a očekávaná bouřka, ovšem velmi záludný neviditelný soupeř, který se nedá porazit ze dne na den a v čase, který bychom si určili a přáli. Ostatně i deník Sport se nyní musel tvořit na dálku, protože jeho redakce byla v karanténě, což by jindy bylo nemyslitelné až neuskutečnitelné.

Basketbalisté coby zástupci momentálně nejúspěšnějšího a nejprogresívnějšího kolektivního sportu v Česku i v nedohrané lize již vyhlásili ženským mistrem USK Praha. A teď to udělají i v mužské soutěži v případě Nymburka.

Rovněž vedení UEFA uvažuje „v průběhu zápasu“ o tom, že by se Liga mistrů a Evropská liga mohly dohrát na jednom místě formou Final Four. Zástupci anglické Premier League dokonce nově navrhují svou nejvyšší soutěž dohrát bez diváků jen v několika tréninkových centrech v Londýně a střední Anglii. To za běžných okolností také není regulérní. Stejně jako není „normálně“ regulérní mít ve Fortuna:lize systém VAR jen na polovině vybraných utkání a na ostatních ne, což mj. Dušan Svoboda jaksi stále nemůže pochopit.

Samozřejmě, že je hlavním cílem zachránit co nejvíc peněz z televizních práv. A v Česku to snad neplatí? Má pro televizní společnosti větší cenu řádně dohraný ročník s mistrem atd., nebo anulovaná soutěž? A pokud bude čas jen na dohrání šesti ligových kol, tak je vůbec televizním společnostem nenabídneme, i kdyby se dalo alespoň měsíc hrát? Protože bez nadstavby to přece nejde…

Zachovat hodnotu sportovní soutěže

V úterý jsem tady citoval předsedu Italského fotbalového svazu Daniele Gravinu, který před pár dny prohlásil: „Chceme Serii A dohrát, ale pokud bychom ji hrát nemohli, stále bychom chtěli zachovat hodnotu sportovní soutěže, která se odehrála na hřišti. To znamená, že se bavíme o tom, komu by připadlo Scudetto (titul). Chceme i v takovém případě vyhlásit mistra.“

Znovu opakuji: „Zachovat hodnotu sportovní soutěže, která se odehrála na hřišti.“ I proto třeba v Anglii uznávají i hráči z konkurenčních týmů jasně vedoucímu Liverpoolu, že by měl být vyhlášen vítězem Premier League, i kdyby nakonec nešlo kvůli pandemii koronaviru tuto soutěž dohrát. Bez ohledu na to, že v posledních týdnech svěřenci trenéra Jürgena Kloppa také zcela ztratili formu.

Když tvrdíme, že mimořádná doba vyžaduje hledání mimořádných cest, tak hned vzápětí neargumentujme věcmi, které lze akceptovat jen v časech normálních. Takže bychom si mohli připustit, že když to nepůjde jinak, tak dohrajeme alespoň tu základní část.

Nebo když o mimořádných řešeních začne mluvit trenér Ludogorce Razgrad Pavel Vrba, tak by nemusel vzápětí říkat, že nejde jen tak najednou začít hrát, že je třeba po vynucené pauze alespoň dva týdny nebo deset dní společné přípravy.

Ale kdeže. Pravdu má Ladislav Vízek, který to ve středečním Sportu trefně komentoval slovy: „Že by se nerozehraní fotbalisté kopali za uši? Tak ať, to přece čeští kopáči dělali i v půlce sezony. V technických nedostatcích bych problém nehledal. Ať se hraje hned a klidně systémem středa – sobota.“ V Bulharsku bych to viděl stejně.

I Křetínský hájil své zájmy – a měl pravdu

Jak už bylo řečeno, všichni budou vždy hájit své zájmy, na tom nevidím nic špatného (i když by nemuseli být ve střetu zájmů). Jen je třeba posoudit, zda na jejich názorech není něco racionálního a rozumného a podle toho je i posuzovat.

Mimochodem i Daniel Křetínský, jenž stejně jako Vízek prodělal nemoc COVID-19, ve svém výborném pondělním interview pro Blesk a Echo 15 s velmi trefným titulkem „Matematika koronaviru je mimo“ hájil své zájmy. To ovšem neznamená, že by neměl pravdu.

P. S. Belgická fotbalová liga byla právě kolo před koncem základní části kvůli koronaviru ukončena. Titul získaly Bruggy, kde působí i explzeňský útočník Michael Krmenčík a bývalý slávistický stoper Simon Deli.