Rooneyho štve tlak vlády na snižování platů fotbalistů: Pro nás hráče je to neřešitelná situace

Rooneyho štve tlak vlády na snižování platů fotbalistů: Pro nás hráče je to neřešitelná situace

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock ve čtvrtek vyzval vedení Premier League aby tlačilo na fotbalisty, co se týče snižování platů během doby, kdy se nejvyšší anglická soutěž nehraje. Na to vedení Premier League zareagovalo hned v pátek, kdy vyzvalo vedení prvoligových anglických klubů ke snížení platů svých hráčů o 30 procent. To namíchlo legendu anglického fotbalu Wayna Rooneyho, který působí jako hrající asistent trenéra ve druholigovém Derby County, kterého se zamýšlené snižování platů týká také.

„Já rád jakkoliv pomůžu a vím, že rozhodně nejsem jediný. Ale proč se teď ze všech fotbalistů dělají obětní beránci? Nechtěl třeba pan ministr odvrátit pozornost od toho, jak jeho vláda zvládá tuto pandemii? Ať se na to díváte jakkoliv, jsme snadné terče. Co nezaznívá, je fakt, že polovinu platu nám spolknou daně. To jsou peníze, které jdou vládě, peníze, které pomáhají ve zdravotnictví. Pro nás hráče je to neřešitelná situace, kterou nemůžeme vyhrát,“ napsal Rooney mimo jiné ve svém tradičním nedělním sloupku v The Times.

Podle hráčské unie by krácení mezd po dobu dvanácti měsíců připravilo stát o více než 6,3 miliardy korun na daních a tyto peníze by údajně mohly chybět právě ve zdravotnictví. „Je mi jasné, že fotbalisté jsou velmi dobře placení a mohli by se vzdát části peněz. Ale mělo by to jít hráč od hráče. Lidé ve vedení by měli jednotlivcům vysvětlil, kolik potřebují ušetřit, aby klub krizi přežil. Hráči by to pochopili,“ pokračoval Rooney.

Na závěr svého tradičního sloupku si Rooney postěžoval na fakt, že se vláda nezaměřuje na Angličany, věnující se jiným sportům, kteří nemají trvalé bydliště na území Spojeného království, ale v daňových rájích typu Monaka. Tito sportovci totiž odvádí daně právě v těchto daňových rájích a nikoliv ve Spojeném království.