Sparta by mě lákala, přiznává matador Sivok. Skončí spolu s ním i parťák Drobný?

Sparta by mě lákala, přiznává matador Sivok. Skončí spolu s ním i parťák Drobný?
ROZHOVOR

Každý den tvrdě dře, aby byl nachystaný na zbytek sezony. Zároveň je ale dobře možné, že ho v nejvyšší soutěži na hřišti již neuvidíme. Ať už to totiž s tímto ročníkem FORTUNA:LIGY dopadne jakkoliv, jisté je, že v tom příštím matador Tomáš Sivok figurovat nebude. Aspoň určitě ne v roli hráče. Jak vidí svou další budoucnost? Mrzí ho, že se nestane novým majitelem Dynama? A vyslyšel by volání Sparty? O tom všem promluvil šestatřicetiletý stoper Českých Budějovic v obsáhlém rozhovoru pro eFotbal.cz.

Jak vy osobně nesete tuto nelehkou dobu, kdy je tématem číslo jedna koronavirus?
Je to zlý sen. Že to tímhle způsobem zasáhne i nás v Česku, asi nikdo nečekal. Co se ale děje třeba v Itálii, Španělsku nebo USA, to už je hotová tragédie... Celá ta situace je fakt hrozná. Hlavně tedy pro lidi, co nemají nejlepší zdraví. Každý z nás se asi bojí o své nejbližší. Radši teď nejezdím ani za babičkou s dědou, abych jim tam tu nemoc náhodou nepřivezl. Sice mi nic není, ale nikdy nevíte, jestli jste tu nemoc už třeba nechytil. Navíc i ekonomická stránka věci je pro svět samozřejmě drtivá. Pro lidi, co pracují v pohostinství nebo cestovním ruchu, to musí být šílené. Spousta lidí už přišla o práci a jejich situace začíná být kritická. Já jen věřím, že díky těm všem opatřením se náš život vrátí za měsíc či dva zase do normálu. Že budeme fungovat tak, jak jsme byli všichni zvyklí.

Sledujete teď ještě důsledněji zprávy, nebo už televizi radši ani příliš nezapínáte?
Sleduji to pozorně. A myslím, že informace by měl hledat každý z nás. Aby věděl, co se děje, a dodržoval tak veškerá pravidla. Ta opatření vlády se mohou zdát dost tvrdá, ale asi mají význam. Hlavně mladí lidé to podle mě berou na lehkou váhu. Myslí si, že jim se nic stát nemůže, že oni mají silnou imunitu. O to víc by ale měli myslet na ty, kteří na tom tak dobře nejsou a ta nemoc by je mohla zabít. Já i celá naše rodina jsme v tomhle směru zodpovědní. Snažíme se být co nejvíc doma. Ven chodíme jen ve chvíli, kdy je to nezbytně nutné.

Máte tak aspoň více času na své koníčky?
Ani moc ne. S kamarády jsem si rád chodil zahrát hokej nebo tenis, ale to teď samozřejmě nejde. Člověk je však aspoň doma a opravdu se věnuje své rodině. To je asi tak jediné pozitivum na tom všem.

Co individuální tréninkové plány? Byli na vás trenéři mírní?
Zrovna my v Dynamu máme trenéra, který na tohle mírný určitě není (směje se). Tyhle tréninky nám ale připravoval Aleš Kaplan, který je podle mě nejlepší kondiční trenér v celé republice. Spolupracuji s ním už nějakých 15 let. Dělal nám i celou zimní přípravu a ty věci od něj zkrátka mají hlavu a patu. Po intenzivním týdnu následoval týden trochu volnější a je jasné proč. Jestli se totiž liga zase rozjede, tak nejdříve v červnu. Teď tedy není nutné do toho začít nějak hodně šlapat. Musí se to rozložit tak, aby měl člověk nejvíc síly ve chvíli, kdy se zase začne hrát. Je to i na bázi určité důvěry. Aby si každý plnil to, co jeho tělo potřebuje. Nejhorší je to však po mentální stránce. Každý vám řekne, že trénovat pořád sám začne být po čase ubíjející. Společný trénink prostě chybí ze všeho nejvíc.

Myslíte si, že se tento ročník skutečně podaří dohrát?
To je hrozně těžká otázka. Všichni by si přáli, aby tomu tak bylo. Já samozřejmě taky. Na druhou stranu, pokud by tu pořád hrozilo riziko, že by se tím ten virus mohl zase rozšířit, tak jsem pro anulování sezony. Pro mě je nejdůležitější, aby svět byl zase stejný jako dřív. Ale co se týče vaší otázky, tak si myslím, že dřív jak v červnu se soutěž určitě nerozjede. Pokud pak ano, tak by asi bylo lepší ji jednou dohrát bez nadstavby. Aby si kluci stihli odpočinout před příští sezonou a nevznikl zbytečný chaos. Ale uvidíme, jak to dopadne. Zdraví každopádně musí být na prvním místě.

Konkrétně Dynamo přitom prožívá velmi dobrý ročník a jeho anulování by byla těžká rána pro celý klub…
To určitě ano. Sice jsme teď osmí, ale na první šestku ztrácíme jen bod. Navíc všichni věříme, že tenhle rok máme hodně silný tým, se kterým můžeme něco dokázat. A samozřejmě ani pro mě osobně by končit kariéru tímhle způsobem nebylo nic moc. Ale zdraví je přednější. Pokud by se situace kolem koronaviru zásadně nelepšila, tohle všechno včetně našich pocitů by prostě muselo jít stranou.

Dopředu jste oznámil, že tahle sezona je pro vás ta poslední. Platí to tedy i v případě, že bude skutečně anulována? Nestálo by potom za to si kariéru ještě o rok prodloužit?
To určitě ne. V hlavě to mám nastavené tak, že bych už rád skončil. A platí to i pro mé tělo, byť si myslím, že kondičně bych se ještě na příští ročník dokázal připravit. Už bych se ale chtěl začít pohybovat v manažerské roli. Pokračovat v roli hráče a absolvovat další letní přípravu, to už by nebylo nic pro mě. Zvlášť pod naším trenérem Davidem Horejšem, který je na kondici hodně přísný. Ale to je samozřejmě správně!

Není pro vás psychicky extrémně těžké, že nyní sám trénujete, ale vlastně nevíte, zda to ještě bude mít smysl?
Přesně tak. Už jsem říkal i trenérovi, že kdyby se vyhlásil konec sezony, tak už se můžu připravovat jen sám pro sebe. Takhle ale musím dřít a některé ty tréninky byly dost na krev. Navíc jak jsem říkal, trénovat sám je pro mě mnohem náročnější než v partě. Hlavně mentálně to fakt není ideální. Zase to ale beru jako takový poslední test, abych si ještě užil roli hráče. Pořád to mám totiž nastavené tak, že se bude pokračovat. Kdybych věděl, že ne, už jsem dávno skončil. Takhle ale udělám vše, abych ligu dohrál s hlavou vzhůru.

Jak na vaše rozhodnutí skončit reaguje rodina? Už se těší, že vás trvale bude mít víc doma?
S tím manželka asi příliš nepočítá (usmívá se). I kdybych totiž nepokračoval v manažerské roli, tak se budu chtít jezdit vzdělávat. Letěl bych za Méďou do Juventusu, podíval se na tréninky v Nizozemsku… Malému zase slibuju, že se půjdeme podívat na Barcelonu. Určitě bych tak dělal věci, na které jsem zatím neměl příliš čas. Každopádně ale platí, že fotbal mám rád a chtěl bych u něj zůstat. Má nová funkce mi však musí dávat smysl. Určitě nebudu jen někde dělat loutku. 

Zatímco vy jste svůj hráčský konec oznámil dlouho dopředu, váš kamarád a brankář Dynama Jaroslav Drobný tak zatím neučinil. Víte o tom, jaké má dál plány?
Vím skoro určitě, že Jarda by ještě rád chytal. V tom jsme trochu rozdílní. Sám říká, že až někdo mladší bude lepší než on, tak ať jde chytat místo něj, ale do té doby... On tu chuť v sobě pořád má. Je to obrovský profík a nesmírně ambiciózní kluk. Je ale otázka, jak se domluví s vedením klubu. Neumím si totiž úplně představit, že by ještě chytal někde jinde. Ale to je spíš otázka pro Jardu. Nechci mluvit za něj.

Mimochodem, vedení vám kvůli koronavirové pandemii snížilo platy o 20 %. Jak to kabina přijala?
Domlouval to trenér s vedením a podle mě je to zcela rozumné. Navíc nám to nesnížili fixně, ale po dobu nějakých tří měsíců. Pokud by se pak liga zase rozeběhla, vrátily by se platy na původní výši. Já jsem hlavně rád, že to snížení teď není o víc než těch 20 %. Kluci tady neberou zas tak velké platy, a kdyby to snížení bylo vyšší, mohli by mít problém splácet svoje hypotéky. Ale takhle to vnímám jako rozumný ústupek pro obě strany.

Vy sám jste měl plány odkoupit Dynamo a spolu se společností KOH-I-NOOR z něj vybudovat opravdu silný český celek. Převládá ve vás ještě zklamání z toho, že vaše nabídka nebyla vedením vyslyšena?
Vůbec ne. A rád bych to upravil na pravou míru. Loni v létě jsem se dozvěděl, že by majitelé rádi klub prodali. Věřil jsem, že tady jdou dělat velké věci, tak jsem nezávazně začal shánět investora. Sehnal jsem právě KOH-I-NOOR, což je opravdu silná firma, navíc pan Bříza (majitel KOH-I-NOORU) tu má velké jméno. Sedli jsme si obchodně i lidsky. Chtěli jsme z Dynama udělat nadstandardní český klub, pan Bříza byl připraven do toho investovat hodně svých peněz. Dali jsme si za cíl hrát evropské poháry a mít tu jednu z nejlepších mládežnických akademií. Ale bohužel to nevyšlo. Majitelé Dynama mi sdělili, že dostali ještě lepší nabídku. Já to respektuji, protože takový je byznys. Mohl jsem nabídnout určitou částku, která podle mě byla dostačující. Jestli dal někdo víc, to se nedá nic dělat. Nejsem uražený. Jen doufám, že ten nový investor skutečně dorazí a bude mít s klubem stejné plány, jako jsme měli my.

Zmínil jste, že byste v příští sezoně rád figuroval v manažerské roli. Lákal by vás v tomto směru návrat do Sparty?
Samozřejmě, Sparta je pro mě pořád srdcovka. Kdyby ta nabídka přišla, určitě bych se jí nebál. Musela by ale být taková, abych měl nějaké jasně dané pravomoci. Chci být totiž v nové funkci prospěšný, a ne jen někde dělat maskota. Je to věc budoucnosti. Tak vidíme, co se bude v létě na Letné dít.