Jak covid-19 vystavil fotbal do ofsajdu aneb Lidi, proberte se, nejsme pokusní králíci

Jak covid-19 vystavil fotbal do ofsajdu aneb Lidi, proberte se, nejsme pokusní králíci

Ještě začátkem března si to nikdo na světě nechce připustit, Česko nevyjímaje. V neděli 8. března se hraje před vyprodaným Edenem velké ligové derby Slavia – Sparta (1:1). Už ve čtvrtek 12. března ale česká vláda vyhlašuje kvůli pandemii koronaviru a nemoci covid-19, která se z Číny lavinovitě šíří do Evropy, nouzový stav a ruší akce nad třicet lidí. Tedy prakticky i všechna fotbalová utkání v zemi. Podobně přerušují své soutěže ve většině zemí v Evropě i na světě, zastavuje se Liga mistrů a Evropská liga. 

V úterý 17. března UEFA za souhlasu pětapadesáti národních asociací odsouvá EURO 2020 o rok na 11. června až 11. července 2021. To samé ve stejný den čeká za mořem jihoamerickou Copa América. Podle serveru The Athletic má ovšem odložení ME 2020 stát 275 milionů liber, tedy asi 8,2 miliardy korun. Podle webu bude UEFA tuto částku požadovat po jednotlivých ligových soutěžích a klubech jako kompenzaci. V úterý 24. března jsou po delším váhání na rok 2021 odloženy i letní olympijské hry v Tokiu, samozřejmě včetně fotbalových turnajů mužů a žen.

Nová nemoc, podobná zákeřnější chřipce, zvaná covid-19 vystavuje fotbal, ale vlastně celý světový sport, nemilosrdně do ofsajdu. Jak dlouho tam bude, záleží hlavně na lidech, jak se budou chovat a dodržovat preventivní opatření.

Jak se situace vyvíjela v jednotlivých zemích?

Česko: Nejdřív bez diváků, pak stop

V úterý 10. března česká vláda zavírá školy a zakazuje akce nad sto lidí. Ve středu 11. března Ligová fotbalová asociace (LFA) rozhoduje, že se tedy dvě březnová kola odehrají bez diváků a po reprezentační pauze vyplněné zápasy s Mexikem a Hondurasem v USA se uvidí, co dál. Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík se bouří, apeluje na zdraví hráčů a říká, to, co my, ovšem v souvislosti s disciplinárními tresty, už léta. Totiž že profifotbal bez diváků je nesmysl.

Jenže ve čtvrtek 12. března vláda opatření zpřísňuje – na akci může být jen do třiceti lidí. To už nejde, fotbal se hrát nemůže stejně jako lední hokej. Některé profesionální kluby, jako třeba Sparta, ještě spolu trénují, třeba i v počtu vyšším, než je třicet lidí. „Jsou to profesionálové, je to normální pracovní činnost,“ vysvětluje sparťanský tiskový mluvčí Ondřej Kasík. Ovšem v neděli 15. března hodinu před půlnocí vyhlašuje omezení pohybu osob na celém území Česka, v podstatě celorepublikovou karanténu.

Fotbalisté mají trénovat individuálně. Někteří, jako třeba kapitáni Sparty a Slavie, Bořek Dočkal a Jan Bořil, se připojují k celonárodní výzvě a apelují na internetu a sociálních sítích, aby se lidé nestyděli, zodpovědně nosili roušky a zůstávali doma. Činí tak třeba i zlínský Tomáš Poznar. Jenže pak jde spolu s týmovými parťáky Róbertem Matejovem, Lukášem Bartošákem a Antonínem Fantišem do tělocvičny, kde hrají nohejbal a stolní tenis, a ještě se tím veřejně chlubí na Instagramu s rádoby vtipným hashtagem „treninkvirus“. Zlínský klub se od jejich chování vzápětí distancuje.

Jiní moravští hráči mají zcela jiné starosti. Na Olomoucku uzavírají v pondělí 16. března hygienici jedenadvacet obcí, kde je potenciálně ohroženo koronavirem tisíc lidí. V Litovli má rodinu například opavský brankář Vojtěch Šrom, z Uničova zase pochází olomoucký stoper Václav Jemelka. Nejstarší hráč ligy, již téměř dvaačtyřicetiletý záložník SFC Opava Pavel Zavadil (narozen 30. 4. 1978) pro deník Právo říká: „Přiznám se, že mě za této situace napadly myšlenky na ukončení kariéry. Doufám, že liga bude pokračovat, takhle bych kariéru ukončit nechtěl. Kdyby se liga nakonec nedohrála a nový ročník začal v létě, mohlo by to být už beze mě, protože smlouvu v Opavě mám do konce června. Cítím se ale dobře, pokud bude v Opavě zájem, chtěl bych pokračovat. Fotbal miluju.“

„Odložení mistrovství Evropy 2020 o rok vítáme, znamená to pro nás větší manévrovací prostor pro dohrání tohoto ročníku. Vnímám to jako silný signál směrem k ligovým soutěžím, aby mohly být dohrány na hřišti, a ne u zeleného stolu,“ komentuje situaci v úterý 17. března předseda LFA Dušan Svoboda.
„Nicméně ve chvíli, kdy se Česko nachází stále v nouzovém stavu, je hodně předčasné spekulovat o variantách, jak půjde tuto sezonu dokončit. V nejbližších týdnech se jistě hrát nezačne,“ dodává šéf na začátku druhé poloviny března šéf LFA.

Anglie: Jako pokusní králíci

Až v pátek 13. března jsou z důvodu pandemie koronaviru pozastaveny fotbalové soutěže také v Anglii. Ten den je rozhodnuto, že v Premier League i nižších soutěžích se nebude hrát, přestože se původně o třetím březnovém víkendu hrát mělo, tedy kromě zápasů Arsenalu a Chelsea. Anglie sahá k tak razantnímu kroku poté, co je nákaza objevena u trenéra Arsenalu Mikela Artety a útočníka Calluma Hudsona-Odoie z Chelsea.

„Funkcionáři se chovali, jako kdyby pro ně hráči byli pokusní králíci. Jen nám říkali, že máme pokračovat. Proč jsme čekali tak dlouho? Proč musela Anglie udělat správné rozhodnutí až poté, co onemocněl Mikel Arteta?“ píše bývalý anglický internacionál Wayne Rooney, nyní hrající trenér druholigového Derby County ve svém sloupku pro deník The Times. „Pro kluby, hráče a jejich rodiny to byl nepříjemný týden, ve kterém se ukázala neschopnost vedení ligy i vlády, zlobí se naštvaný Rooney.

„Nebylo to lehké rozhodnutí, ale zdraví hráčů, členů realizačních týmů a fanoušků musí být na prvním místě. Rozhodli jsme na základě toho, že se v karanténě začalo objevovat čím dál víc hráčů a členů realizačních týmů. Rozhodli jsme na základě toho, že se v karanténě začalo objevovat čím dál víc hráčů a členů realizačních týmů,“ vysvětlují zástupci Fotbalové asociace a vedení soutěží ve společném prohlášení.

Bývalý předseda anglické Fotbalové asociace Greg Dyke je ovšem přesvědčen o tom, že se kvůli pandemii koronaviru přerušený ročník Premier League dohraje. Zrušení by totiž pro vedení soutěže i kluby znamenalo obrovskou finanční ztrátu. „Bude se hrát za zavřenými dveřmi, protože kluby musí dodržet smlouvy. Televizní společnosti by jim jinak nezaplatily, a to by znamenalo ztrátu stovek milionů liber. Klidně se budou hrát tři kola týdně, aby to splnili. Je mi jasné, že fanouškům Norwiche nebo West Hamu (s exslávistou Tomášem Součkem – pozn. aut.) by se zrušení sezony líbilo,“ poukazuje Dyke na kluby bojující v anglické lize o záchranu.

„Na druhé straně fanoušci Leedsu by pukli vzteky, zatímco vedení klubu by nejspíš dalo celou věc k soudu,“ uvádí Greg Dyke na adresu lídra druhé ligy. Rozhodnutí o osudu sezony s napětím očekává především Liverpool, který suverénně vede Premier League s velikým náskokem pětadvaceti bodů a jen dvě výhry ho dělí od zisku prvního titulu po dlouhých třiceti letech.

Německo: Lidi, proberte se

První případ nákazy koronavirem v německém fotbalu se týká už 11. března hráče druholigového Hannoveru Tima Hüberse. Mladý stoper patřil předtím minulý týden ke klíčovým postavám zápasu proti Norimberku, který jeho tým vyhrál 3:0 a třiadvacetiletý fotbalista k triumfu přispěl jednou brankou.

Prvoligový Paderborn pak na svých stránkách zveřejňuje, že pozitivním testem na koronavirus prošel teprve dvacetiletý obránce Luca Kilian, který je tak prvním oficiálně nakaženým hráčem v německé elitní soutěži.

Až v pátek 13. března se ale rozhoduje o přerušení první a druhé bundesligy. Původní plán hrát ještě o víkendu 13. až 15. března totiž vyvolává v Německu velkou kritiku.

„To je šílené. Lidi, přestaňte bláznit a proberte se. Jsou přece mnohem důležitější věci než jakýkoliv sport,“ vyzývá ovšem na Twitteru záložník Thiago Alcantara z Bayernu Mnichov poté, co smaže o poznání tvrdší tweet na adresu bundesligového vedení.

„Naším cílem je dohrát ligu do léta. Jde nám hlavně o sportovní stránku, nicméně musíme brát v potaz i to, že kdybychom soutěž předčasně ukončili, mohlo by to pro některé kluby mít likvidační následky,“ uvádí vedení německých soutěží v prohlášení.

Celou obsáhlou analýzu o tom, jako nemoc covid-19 postupně celosvětově zastavila fotbal (i v Itálii a Španělsku) a jak na to mj. reagoval například Cristiano Ronaldo, si přečtěte v novém, dubnovém čísle magazínu HATTRICK, které je na trhu od čtvrtka 2. dubna 2020.