Chelsea neklapne, ale i tak směřuje trojnásobná nejlepší fotbalistka Česka do Anglie...

Chelsea neklapne, ale i tak směřuje trojnásobná nejlepší fotbalistka Česka do Anglie...

Trojnásobná nejlepší hráčka České republiky z let 2015, 2018 a 2019 Kateřina Svitková je v posledních pěti šesti letech výrazně podepsaná pod veškerými úspěchy ženského týmu Slavie, se kterou slavila pět titulů a dva pohárové triumfy.

V Edenu by však studentka VŠE nemusela být věčně a ve svých čerstvých čtyřiadvaceti letech by se mohla brzy vydat na svou premiérovou zahraniční štaci. Už loni se o ni zajímala například Chelsea...

"Chelsea asi nevyjde. Na mojí pozici podepsali od léta Melanie Leupolz, kapitánku Bayernu Mnichov a spekuluje se o přestupu století Pernille Harder z Wolfsburgu. Ale mám další nabídky z Anglie. Můj přesun tam navíc není výsledkem jednoho nebo dvou zápasů, ale dlouhodobého sledování. A všechno směřuje k realizaci přestupu. Nechci však být zatím konkrétní," informovala sešívaná útočníce, jejíž slova zazněla na sport.cz.

Transferem na ostrovy by si pomohla nejen sportovně, ale i finančně a kupříklady odchod na ostrovy by byl obrovský skok. "Doma nevím o hráčce, která si může dovolit bydlení jen ve vlastní režii, pokud k tomu nechodí do práce. Kdybych neměla spolubydlící, určitě bych s měsíčním rozpočtem nevystačila. V Anglii podobné starosti odpadnou. Hráčky dostávají od klubů byt. Když nemusí do práce a soustředí se jen na fotbal, logicky lépe regenerují, lépe trénují. Já se snažím dbát na zdravou výživu. Bylo by fajn, kdybych tuhle nesmírně důležitou součást nemusela řešit z ekonomického hlediska. Celkově tamní fotbalová kultura posouvá o několik kroků vpřed," pokračovala na sport.cz kanonýrka české reprezentace.

Je kolébka fotbalu prioritou, nebo by nepohrdla ani bundesligou nebo italskou soutěží, ve které působí Bartoňová (Inter) či Stašková (Juventus)? "Pro mě je Anglie jasnou jedničkou. Velmi vysokou kvalitu má soutěž rovněž ve Španělsku, kde mají hráčky rovněž skvělé podmínky. Ale Anglie je strop. Na ligové zápasy žen chodí přes čtyři tisíce lidí. Řada utkání se hraje na stadionech, které normálně hostí duely mužské Premier League. Vybraná střetnutí se pak hrají ve Wembley před návštěvami v řádech desítek tisíc. Prostě paráda. Přestup do Women's Super League či Premier League je neuvěřitelný úspěch. Pro české hráče, ať fotbalistku nebo fotbalistu, je nesmírně složité se do Anglie dostat. V případě žen pak mimořádně. Ostatní země nás pořád neberou vážně. Slavia se dobře ukázala v pohárové Evropě. Třikrát jsme byly ve čtvrtfinále Ligy mistrů, ale nejsem si vědoma, že bych byla extra na očích. Pořád jsme totiž nepostoupily s reprezentací na velký finálový turnaj, což je pro top týmy důležité," posteskla si Svitková, jejíž vyjádření si lze přečíst na serveru sport.cz.

Plzeňská rodačka tvrdí, že velmi důležité pro přesun za lepším je zářit na mezinárodních kolbištích. "Hodně mi pomohly zápasy v Lize mistrů, kde jsem měla hodně gólových asistencí a také několik branek, ale asi nejvíc jsem se ukázala díky loňskému gólu proti Bayernu Mnichov. Klíčové jsou zápasy na mezinárodní scéně. Naši ženskou ligu zahraniční manažeři nesledují. A také kvalitní manažer. Přestup v ženském fotbale bez agenta je prakticky nerealizovatelný. Hodně jsem se v tomhle směru poučila a nabrala velké zkušenosti. Přes sociální sítě mi často píšou různí zahraniční agenti. Slibují přestupy do Španělska nebo Německa. Když jsem byla mladší, vždy jsem nadšeně reagovala. Po nějakém čase jsem se ptala, jak se jednání pohnulo. A většinou se ukázalo, že chtějí podepsat dlouhodobou smlouvu a zaplatit dva tisíce eur, které mi vrátí při realizaci přestupu. Občas se ozvou tací, kteří nabízí třeba přestup do druhé italské ligy. Vůbec netuší, o čem mluví. Vždyť naše domácí soutěž má mnohem vyšší úroveň. Spojila jsem však síly se Sport Investem a už to neřeším," zakončila na sport.cz svěřenkyně kouče Michala Kolomazníka, jíž v současnosti nikterak nebrzdí ani individuální tréninky, protože je miluje a odstraňuje v nich své slabiny.