Hvězda Brna Vaněk: Pevně věřím, že se soutěž dohraje. Patříme do první ligy

Hvězda Brna Vaněk: Pevně věřím, že se soutěž dohraje. Patříme do první ligy
ROZHOVOR

Své vojsko měl na jaře dovést zpět do nejvyšší soutěže, místo toho ale musí sedět doma a vyčkávat jako všichni ostatní. Jak lídr Zbrojovky Ondřej Vaněk nese koronavirovou krizi a zůstal by v týmu, i kdyby se v Brně hrála na podzim opět jen druhá liga?

Jak moc je pro vás psychicky náročné se už čtvrtý týden připravovat doma bez trenéra a spoluhráčů?

Je to těžké, už to zkrátka trvá moc dlouho. Já si přípravu zpříjemňuji jízdou na kole a už se aspoň otevřely tenisové kurty. I tak ale většinu času pouze běháte. Začíná to už být fakt na hlavu.

Zvažoval váš trenér Miloslav Machálek, že by dal týmu na týden úplné volno?

O ničem takovém nevím. Každý z kluků vyfasoval tréninkový plán, který musí plnit. Ale už je to dost nezáživný. Chybí nám hřiště a balón. Proto doufám, že se co nejdřív začne trénovat aspoň v malých skupinkách. Všechno bude lepší než tohle.

Navíc jsou zavřené i posilovny…

Každý teď musí cvičit doma, s vlastní vahou a tak. Trenéři nám poslali seznam cviků, kterým se musíme věnovat. Ale dělat je takhle sám a nebýt u toho v partě, to prostě není ono.

Vy sám máte z nákazy koronavirem strach?

O sebe se nebojím. Jsem poměrně mladý a sportuju, takže já bych tu nemoc asi překonal. Ale o ty starší strach mám. Proto teď ani nejezdím za babičkou, abych ji náhodou ještě něčím nenakazil. Radši nechci nikoho ohrozit.

V zimě se probíral váš možný návrat do Ruska. Jste rád, že vás ta pandemie zastihla aspoň tady a ne tam, kde byste nejspíš zůstal odříznutý od rodiny?

Zrovna o tomhle jsem mluvil s tátou. Určitě je dobře, že když už to muselo přijít, že mě to zastihlo aspoň tady v Česku. Na druhou stranu v Rusku je celkem obvyklé, že dopoledne trénujete a pak jste celý den zavřený doma. Takže tam by ten režim s karanténou nebo bez ní zase tak rozdílný nebyl. Zvlášť v menším městě, kde stejně není moc co dělat.

Každý fotbalový fanoušek teď řeší především to, zda se první a druhou ligu vůbec podaří dohrát. Jaký názor máte vy?

Určitě v to věřím. Na prvním místě je zdraví, ale pokud má každý vůli sezonu dokončit, tak se i dokončí. Určitě by to bylo nejlepší řešení pro všechny. Kdyby totiž sezona skončila jakýmkoli jiným způsobem, vždycky by to jedné půlce vyhovovalo a ta druhá byla naštvaná. A to snad nikdo nechce.

Pro Zbrojovku je celá situace o to složitější, že se na jaře měla prát o postup. Místo toho hrozí, že bude i v příštím ročníku jen druholigová…

Naštěstí ale převažují zprávy, že se soutěž dohraje. Já v to pevně věřím. Pokud to jen trochu půjde, musíme se o to pokusit. Ať se o všem rozhodne jen na hřišti.

Kdyby se však tato sezona už nerozjela, co by to znamenalo pro vás osobně? Zůstal byste v kádru Zbrojovky i pro příští ročník?

Mám tu normálně smlouvu a žádný jiný klub teď neřeším. Navíc si tenhle černý scénář ani nechci vůbec připouštět. Pevně doufám, že sezonu dohrajeme. Jestli bude postupová, tak jen dobře. Do první ligy totiž patříme.