Liga se dá dohrát do 15. července, finále poháru pak do 18. července. Nabízíme kompletní termínovou listinu

Liga se dá dohrát do 15. července, finále poháru pak do 18. července. Nabízíme kompletní termínovou listinu
KOMENTÁŘ

Vláda v úterý po Velikonocích oznámila, že při příznivém vývoji koronavirové pandemie v Česku profesionální kluby smějí začít trénovat už v pondělí 20. dubna a od pondělka 8. června by se mohly rozběhnout ligové soutěže, samozřejmě bez diváků. eFotbal.cz se pokusil vytvořit novou termínovou listinu a došel k tomu, že při anglických týdnech neděle-středa-neděle by šest základních a pět nadstavbových prvoligových kol šlo dohrát již do 15. července, finále Českého poháru/MOL Cupu pak do 18. července. Jen baráž o ligovou účast by se musela uskutečnit o týden později – 22. a 25. července.

Přitom podle posledních verdiktů UEFA už není klíčovým termínem pro ukončení národní sezony 30. června, ale až 2. srpna 2020. O den později by pak národní svazy měly nahlásit své účastníky pro příští ročník evropských pohárů. Pokud se tedy budou moci na starém kontinentu vůbec rozběhnout.

Ligový výbor Ligové fotbalové asociace, která první a druhou ligu (té ještě zbývá 13 kol) řídí, se před Velikonocemi shodl na tom, že ideální plánovaný restart by byl 16. až 17. května, předpokládaný konec (včetně baráže) 7. července, nejzazší možný začátek pak 30. až 31. května, přepokládaný konec (včetně baráže) 21. července.

Svoboda: „Nic se nemění, chceme to dohrát na hřišti“

Podle našeho názoru lze i se startem 8. června první ligu dohrát do 15. července, Český pohár/MOL Cup a druhou ligu do 18. července a baráž do 25. července.

Ostatně i předseda Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušan Svoboda reagoval na úterní rozhodnutí vlády slovy: „V tuto chvíli se pro nás nic nemění. Nadále chceme udělat maximum pro to, aby se tato sezona mohla dohrát na hřišti. A budeme o tom i nadále jednat s patřičnými státními orgány. Rád bych tímto všem poděkoval za vstřícný postoj a podporu našemu záměru umožnit v této složité situaci profesionálním fotbalistům alespoň částečnou přípravu. Je to důležitý krok nejen pro profesionální fotbalisty, ale i všechny kluby, které díky tomu mohou částečně obnovit tréninkovou přípravu a věříme, že to je rovněž první krok k možnosti dohrát stávající sezonu.“

Ministr zdravotnictví: „Do 50 osob, ale s tolerancí technického zázemí“

Vládní nařízení mluví o akcích do padesáti osob. Fotbalisté i média sice začali unisono tvrdit, že takové omezení pořádání ligových utkáních takřka jistě vylučuje (těžko se při svých košatých počtech dostávali do stovky), ale fotbal podle všeho dostane výjimku.

„Vycházíme vstříc profesionálním sportovcům, aby mohli trénovat. Pokud všechno dobře půjde, myslíme si, že je reálné, aby následně začali hrát standardní zápasy od osmého června,“ řekl totiž na úterní vládní tiskovce ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

České kluby se mohou vrátit k tréninkům již za necelý týden. Kdy se povolí soutěžní boje?

„Samozřejmě i s nějakým technickým zázemím by tam byla tolerance určitého počtu osob v rámci těchto akcí, kde jsou kromě týmů trenéři a další lidé. Podle mě je reálné, aby se od osmého června bez diváků začalo hrát,“ doplnil Vojtěch.

Opakujeme, že všechno samozřejmě závisí na vývoji epidemie koronaviru. Existují hlasy optimistické. Třeba bývalý policejní ředitel, dnes senátor a náměstek královéhradeckého hejtmana Martin Červíček říká: „Tak jako vláda upozorňuje, že při nepříznivém vývoji se plánovaná data uvolnění odloží, tak by se mělo také říkat, že naopak při příznivém vývoji by mohlo k tomu uvolňování docházet i dříve.“

Skeptici (či spíše realisté?) však varují. „Pozor, stačí jeden nakažený hráč a liga se zase může zastavit,“ uvědomuje si komentátor O2 TV Sport Tomáš Radotínský.

Na stavbě stadionu mohou pracovat stovky lidi, fotbal jen do 50?

Mezi námi, ono by to šlo v české lize i s těmi padesáti osobami. Jen by v nouzovém stavu za mimořádných opatření musela být učiněna patřičně mimořádná opatření. Košaté realizační a technické týmy obou celků by se zúžily na minimum (ostatní by mohli sedět u televize v kancelářích uvnitř stadionu), všichni náhradníci by také nemuseli sedět u hřiště na lavičkách, místo dvou delegátů by byl jen jeden, funkce čtvrtého rozhodčího, považovaného i tak za největšího „darmožrouta“, by byla zrušena, zdravotníci by pracovali jako v normálním provozu policisté, tedy číhali by někde mimo stadion v sanitce atd.

Ale pokud se technické zázemí mužstev bude tolerovat, bude to samozřejmě jen ku prospěchu fotbalové věci.

Stejně je to celé poněkud zvláštní. I dnes, v nouzovém stavu a při omezeném pohybu osob mohou na stadionech při případné rekonstrukci či při úpravách těchto stánků teoreticky pracovat stovky lidí (ano, pravda, s rouškami). Těm pracovní povinnost zrušena nebyla, některé stavby jely po celém Česku naplno Velikonoce, Nevelikonoce.

Ministři a epidemiologové se nyní hrozí následků svátečního srocování se lidí před výdejními okénky a občasného odkládání roušek tamtéž. Na druhou stranu tady ale zase byly čtyři dny volna, kdy naopak většina lidí nemusela chodit do práce (v pondělí byly dokonce konečně zavřeny i potravinové supermarkety), kde je přece rovněž velké riziko nákazy. O tom se ovšem nemluví (jen asi třetina lidí může pracovat z domova).

Někdy mi v těchto věcech připadá, že nejen fotbal nemá logiku.

Ale zpět k české fotbalové termínovce. Tady je náš návrh:

NAVRŽENÁ TERMÍNOVÁ LISTINA

Pondělí 8. června: Semifinále Českého poháru/MOL Cupu (Sparta-Plzeň, Olomouc-Liberec) a 18. kolo FNL (druhé ligy).
Středa a čtvrtek 10. až 11. června: 25. kolo FL a 19. kolo FNL.
Neděle 14. června: 26. kolo FL a 20. kolo FNL.
Středa 17. června: 27. kolo FL a 21. kolo FNL.
Pátek 19. června: Dohrávka FL: Teplice – Liberec.
Neděle a pondělí 21. až 22. června: 28. kolo FL a 22. kolo FNL.
Středa a čtvrtek 24. června až 25. června: 29. kolo FL a 23. kolo FNL.
Neděle 28. června: 30. kolo FL a 24. kolo FNL.
Středa 1. července: 1. kolo nadstavby o titul a záchranu FL, první semifinálové zápasy skupiny o 7. až 10. místo a 25. kolo FNL.
Neděle 5. července: 2. kolo nadstavby FL, odvetné semifinálové zápasy skupiny o 7. až 10. místo a 26. kolo FNL.
Středa 8. července: 3. kolo nadstavby FL, první finálový zápas skupiny o 7. až 10. místo a 27. kolo FNL.
Neděle 12. července: 4. kolo nadstavby FL, odvetný zápas skupiny o 7. až 10. místo a 28. kolo FNL.
Středa 15. července: 5. kolo nadstavby FL a 29. kolo FNL.
Sobota 18. července: Finále Českého poháru/MOL Cupu, zápas o účast v předkole Evropské ligy a 30. kolo FNL.
Středa 22. července: První zápasy baráže (15. tým FL – 2. tým FNL, 3. tým FNL – 14. tým FL), případně finále Českého poháru/MOL Cupu (pokud by se tým/týmy bojující o účast v EL kryl/y s finalistou Českého poháru).
Sobota 25. července: Odvetné zápasy baráže (2. tým FNL – 15. tým FL, 14. tým FL – 3. tým FNL).

Covid-19: Slavia-Sparta 1:0. A jak slávisté koncem února posílali pomoc do Číny s heslem „Stay strong, Wuhan!“