Kterému klubu fandí Andrej Babiš? Schillerová urazila fotbalisty. „Ministryně financí by měla mlčet,“ tvrdí hráči

Kterému klubu fandí Andrej Babiš? Schillerová urazila fotbalisty. „Ministryně financí by měla mlčet,“ tvrdí hráči
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

„To neděláš dobře, Aleno, s těmi fotbalisty,“ mohl by vytknout premiér Andrej Babiš své ministryni financí Aleně Schillerové poté, co nedávno zpochybnila morální právo českých profesionálních fotbalistů na příspěvek ve výši 25 tisíc korun v čase pandemické krize. Ví ale někdo, kterému klubu vůbec předseda vlády fandí? Český fotbal, který čítá pod největším spolkem v zemi jménem FAČR více než 330 tisíc členů, se cítí být výrokem ministryně uražen. Bohatí i chudí fotbalisté se vzácně spojili a rozhořčeně Schillerové vzkazují ať raději mlčí, když o věci nic neví. To její kolega, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch alespoň národu v pondělí oznámil, že ví, kolik fotbal hraje lidí. A udělal profihráčům i televizním fanouškům radost, když připustil, že liga bez diváků by mohla při příznivém vývoji situace začít i dříve než 8. června, což bylo vyhlášeno před týdnem.  

„Pokud jde o zápasy, které by byly bez diváků, to si představit dokážu,“ pravil na pondělní tiskové konferenci Adam Vojtěch. Obdobně vidí situaci i epidemiolog Roman Prymula.

„Ale budeme o tom ještě vést debatu v závislosti na vývoji epidemiologické situace. Nejsem úplně znalcem, kolik lidí je potřeba. Samozřejmě znám počet hráčů, ale nevím, kolik musí být trenérů, asistentů a týmu okolo, který je ještě jako podpora fotbalistů na místě přítomen. To budeme muset diskutovat se zástupci Ligové fotbalové asociace a dalšími organizacemi,“ doplnil ministr zdravotnictví, které už v úterý 14. dubna stanovilo počet lidí na sportovní akci do padesáti osob. To je ovšem v případě ligových fotbalových zápasů prakticky nemožné. Už ten den ovšem Vojtěch připustil, že o nějaké toleranci ohledně trenérského a dalšího zázemí lze uvažovat.

Před časem byl viděn ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček na fotbale v dresu „své rodné“ Mladé Boleslavi. Takže o něm asi něco ví. To nemohl Vojtěchovi na povelikonočním jednání vlády předem říci: „Hele, Adame, tohle není televizní pěvecká soutěž, to je fotbal, to v padesáti lidech s trenéry, rozhodčími, zdravotníky a kameramany dohromady nedají. Dej jim tam stovku.“?

Přednost tu mají kutilové a pejskaři

Poslední Vojtěchovo upřesnění, že bychom se fotbalu v Česku mohli dočkat dříve než 8. června, jsme se ovšem mohli dozvědět už před posledním víkendem v pátek 17. dubna. Redaktor serveru Idnes.cz Josef Kopecký se totiž prostřednictvím videa přímo zeptal ministra zdravotnictví, jestli je možný dřívější start fotbalové ligy než 8. června, a zda o tom již hovořil se šéfem Národní sportovní agentury Milanem Hniličkou, už během páteční tiskové konference. Jenže Vojtěch na ten dotaz v pátek vůbec nereagoval. Buďto ho stačil hned zapomenout, nebo nevěděl, co na to říci. Hlavně, že jsme se dozvěděli, jak je to se stříháním psů. Psí salony totiž byly již otevřeny, stejně jako se to povedlo už před Velikonocemi obřím hobbymarketům.

Je to jen úsměvný, ale vypovídající detail. V Česku, zemi Přemka Podlahy, přezdívaném také někdy „Čoklostán“, mají před fotbalem přednost kutilové a pejskaři. Těm je nutné i z voličského hlediska vyhovět. Fotbal může počkat, a to i co se pouhých informací týče.

„My nejsme fotbalový národ jako Němci. V Německu se v sobotu odpoledne při bundesligovém kole zastaví na dvě hodiny čas. Tady je to ale spíš národ chalupářů,“ posteskl si v rozhovoru pro magazín HATTRICK už před deseti lety známý hráčský agent a světoběžník Pavel Zíka.

Alžběta II. fandí Arsenalu, Macron přeje Marseille

Ovšem na druhou stranu bych těch 330 tisíc fotbalistů v zemi nepodceňoval. To je také docela velká síla a předseda FAČR by za normálních okolností všude jinde měl celospolečenský vliv jako člen vlády.

V Itálii, Anglii, Španělsku či Německu je nemyslitelné, aby tamní ministr čehokoliv „zapomněl“ na tiskovce otázku ohledně možného startu Serie A, Premier League, La Ligy či bundesligy. Víme, že britská královna Alžběta II. je fanynkou londýnského Arsenalu, že španělský král přeje královskému Realu Madrid, že francouzský prezident Emanuel Macron, který fotbal jakožto levý obránce sám hrával, fandí Olympique Marseille a že německá kancléřka Angela Merkelová je coby rodačka z bývalé NDR dokonce čestnou členkou Energie Chotěbuz.

Víme, že Václav Havel byl fanouškem pražské Slavie, že se jeho nástupce Václav Klaus celý svůj sportovní život vymezoval proti Spartě, a proto třeba v 80. letech přál Bohemce, že Mirek Topolánek coby „chachar“ fandil Baníku Ostrava, expremiér Jan Fischer zase Spartě a Jiří Paroubek i Bohuslav Sobotka jsou slávisté.

Ale ví vůbec někdo, kterému klubu přeje premiér Andrej Babiš? Že by Slovanu Bratislava, na jehož kurtech prý hrával coby kluk tenis? Nebo Servette Ženeva, za který měl při svých švýcarských studiích hrát juniorskou volejbalovou ligu? Těžko říci, víme jen, že si Babiš před třemi lety v rámci předvolební kampaně zakopal s juniorkou Slovan Liberec, což se ale některým tamním fandům příliš nelíbilo. Ano, Miloš Zeman teď přeje Slavii Praha, ovšem, jak sám přiznal, jen proto, že se jejími majiteli stáli Číňani. To je ale poněkud jiný příběh.

Schillerová: „Myslím, že by fotbalisté žádat neměli“

Fakt, že nevíme, komu ve fotbale fandí český premiér, je pro tuto zemi příznačný. I proto není divu, že ministryně financí Alena Schillerová se nedávno v Senátu podivila nad tím, že by o bonus pro OSVČ (osoby samostatně výdělečné činné) ve výši 25 tisíc korun měli žádat i profesionální fotbalisté. „Nechám to na těch fotbalistech a na jejich morálním přístupu, jestli si chtějí přijít říct. Myslím si, že by neměli,“ uvedla při debatě v Senátu. A pohrozila OSVČ výrokem, že kdo o pomoc státu požádá, aniž by měl nárok, musí počítat s kontrolou berních úředníků a v krajním případě až s osmi lety vězení.

Dodejme, že ve skupině OSVČ jsou profesionální sportovci v Česku vedeni kvůli zájmům klubů, jež za ně nechtějí platit zdravotní a sociální pojištění. Mezinárodní sportovní a fotbalové organizace, včetně těch hráčských, tuto praxi už léta kritizují a žádají, aby byla jako ve většině evropských států změněna a aby se profesionální sportovci v kolektivních sportech stali klasickými zaměstnanci.

K výrokům ministryně financí se jako jedna z prvních vyjádřila Markéta Vochoska Haindlová, předsedkyně České asociace fotbalových hráčů (ČAFH): „Je na místě podívat se na průměr a na hráče, kteří berou třeba dvacet tisíc korun, a vzít v potaz, že jim kluby platy snižují. Přišli o bonusy a prémie,“ reagovala na slova Aleny Schillerové šéfka hráčských odborů.

Problémy může mít až 90 procent hráčů

Sportovní ředitel ČAFH Pavel Hašek k tomu dodal, že až 90 procent fotbalistů, v době, kdy se nemohou hrát profesionální soutěže, bude mít existenční problémy. „Nevím, o čem se tady bavíme. Ti kluci jsou OSVČ, oni si to nevymysleli. Výrok paní Schillerové byl celkem nešťastný. Pramení to asi z neznalosti poměrů v českém fotbale. Kdyby v tom prostředí byla zběhlá, přišla by asi na to, že ne všichni fotbalisti jsou milionáři. Jsem rád, že kluci, kteří mají odměny slušné a tolik je to nepostihne, jsou schopni tím, že je paní Schillerová nazdvihla ze židlí, si o těch 25 tisíc korun také zažádat a poskytnout je buď na dobročinné účely, nebo posunout těm, kteří to potřebují,“ dodal Hašek.

„Jsem přesvědčen o tom, že hráči Sparty, Slavie nebo Plzně o příspěvek žádat nebudou, v tom může mít paní ministryně pravdu. Ale nějakých osmdesát procent fotbalistů to klidně udělat může,“ konstatoval Tomáš Pešír, předseda Hráčské fotbalové unie, tedy druhé hráčské organizace v Česku.

Jindřišek: „A co roušky do Číny a zase zpět?“

„Ve skupině na WhatsAppu jsme to komentovali, padala i slova, která nejdou zveřejnit. Paní ministryně fotbalu nerozumí. Vždyť spousta mladých kluků v lize nemá ani dvacet tisíc korun hrubého. Líbilo se mi vyjádření slávisty Vládi Coufala. Řekl to přesně: Kluci ze Sparty, Slavie a Plzně berou velké peníze, o příspěvek by určitě nežádali pro sebe, nýbrž by ho poskytli jako dar na nějakou potřebnou věc. Mám dojem, že tyto kluky paní ministryně naštvala, a že teď o ty peníze na just požádají,“ řekl serveru Sport.cz k tomuto ožehavému tématu zkušený kapitán Bohemians 1905 Josef Jindřišek.

„A kdybychom my, fotbalisté, měli řešit, že do Číny pošleme darem roušky a stát je za pár týdnů za desítky milionů nakoupí zase zpátky... Nás pak bude paní ministryně posuzovat, že nemáme žádat o pětadvacet tisíc? Vzhledem k počtu profesionálů v Česku se jedná o miliony. Ona má od státu velké výhody: bydlení, služební auto, řidiče. Ať se těchto věcí vzdá a ušetří státu peníze,“ dodal pro Sport.cz velmi naštvaný „Klokan“ Jindřišek,

„Útočit na morálku je totálně přes čáru,“ prohlásil výše citovaný slávista a český reprezentant Vladimír Coufal v pořadu TIKI-TAKA na O2 TV Sport. „Nevím, jestli zrovna ona (Schillerová) má na to právo, nechci, aby to znělo útočně, ale když nezná realitu, neměla by to říkat,“ pokračoval Coufal na adresu ministryně s tím, že hráči ve druhé lize berou třeba i jen 10 či 12 tisíc měsíčně a platy se někdy opozdí, takže pro ně nebývá snadné vyjít s penězi.

„Šikovný zedník bere stoprocentně víc než řada našich hráčů. Kluci, kteří přijdou do áčka z rezervního týmu, dorostu či z druhé ligy a nastupují minimálně, se nedostanou ani na dvacet tisíc korun,“ řekl pod podmínkou anonymity Sportu.cz jeden z manažerů českého prvoligového klubu.

„Zavnímala“ informace od zetě?

Těžko tedy říci, kam ministryně financí chodí pro informace, když se vyjadřuje k příjmům českých fotbalistů. Možná si přečetla něco o Messim, Ronaldovi či Tomáši Součkovi a řečeno jejím oblíbeným slovníkem to takto „zavnímala“. Nebo třeba něco zaslechla od svého zetě, manžela své dcery Davida Rusňáka, šéfa investiční skupiny DRFG a významného partnera hokejistů Komety Brno. V Kometě, totiž jak zjistil začátkem roku deník Sport, létají až v nečekané míře půlmilionové platy. Ovšem v řadě jiných klubů jsou na tom hokejisté většinově jako čeští fotbalisté.

Tahle kauza je dosti výmluvná. Ukazuje totiž ve svém detailu, proč si český sport – nejen ten profesionální – ve srovnání se zeměmi Evropské unie ve státní podpoře nevede příliš dobře. Tuzemští politici mu většinově moc nerozumějí a nemají o něj valný zájem. Nebylo by špatné, kdyby ve vládě seděl erudovaný člověk, který by paní ministryni i jejím kolegům včas vysvětlil, jak se ten fotbal vlastně hraje, kolik je třeba lidí k uspořádání zápasu a kolik v něm čeští hráči průměrně berou peněz.