Zápasy opět přinesou lidem do života štěstí, věří šéf UEFA. Stadiony se však nemusí zaplnit po zbytek roku

Zápasy opět přinesou lidem do života štěstí, věří šéf UEFA. Stadiony se však nemusí zaplnit po zbytek roku

Aleksander Čeferin se v interview pro Corriere della Sera rozpovídal o tom, co je podle něj důležité, aby se všechny ligy (včetně evropských soutěží) mohly opět rozeběhnout.

Hlavní postava evropského fotbalu cítí, že je důležité v této náročné době lidem dělat radost a fotbal je jednou z možností, jak toho docílit. „Od přírody se snažím být optimistický, a proto věřím, že v takových obtížných dobách bychom mezi lidi donesli kousek toho štěstí a každodenní normálnosti, kdyby se zápasy co nejdříve zase rozeběhly,“ uváděl Čeferin.

S diváky se logicky zatím nepočítá, a to možná až do konce kalendářního roku. „Velmi nám záleží na zdraví hráčů, trenérů i fanoušků. Pokud by došlo k restartu sezony, bylo by to bez diváků. Musíme respektovat všechna rozhodnutí, která udrží lidi v bezpečí. Nejdůležitější pro nás je opět začít hrát, fotbal může být zatím jenom v televizi… alespoň do chvíle, než se zase všechno vrátí do normálu, což nějaký čas ještě potrvá,“ svěřoval se prezident UEFA. Návrh od komise ovšem zní, aby se ochozy nezaplňovaly až do prosince. Tento bod se bude v budoucnu ještě na konferenci projednávat. 

Co se dokončení evropské sezony týče, doposud to vypadá, že by se předem stanovený plán měl splnit. „Evropské soutěže začnou podle toho, jak se rozeběhnou jednotlivé ligy. Je možné, že to bude v srpnu. Zatím nemáme pevně stanovený termín, dokdy je potřeba určit vítěze, nicméně dohrávat vše až v září by pro nás bylo velmi obtížné,“ doplnil Čeferin s tím, že kdyby se přeci jen nepodařilo ligy dohrát, o postupu do příštího ročníku LM a EL by rozhodovalo současné postavení v tabulce. Podobně, jako se tak stalo u nizozemské Eredivise, která byla vlivem následků koronaviru po důkladné debatě během pátečního podvečera oficiálně ukončena.