Svědík o odchodu Zajíce: Baník je pro Tomáše dobrá volba. Ale přestup si řídil pan agent

Svědík o odchodu Zajíce: Baník je pro Tomáše dobrá volba. Ale přestup si řídil pan agent
ROZHOVOR

Jednoznačně podporuje názor, že aktuální ročník FORTUNA:LIGY je třeba dohrát na hřišti. A nechápe ty, kteří hledají důvody tak neučinit. Takové je smýšlení úspěšného kouče Slovácka Martina Svědíka, který v otevřeném rozhovoru pro eFotbal.cz promluvil i odchodu útočníka Tomáše Zajíce či budoucnosti brankáře Matouše Trmala. 

Zatímco ostatní ligové týmy začaly s tréninky ve skupinách už minulý týden, vy jste dal svým hráčům na tu dobu volno a do zbraně je povolal až toto pondělí. Co vás k tomu vedlo?

Věděli jsme, co děláme. Jelikož jsme se nejdříve připravovali na datum nějakého 16. května, hráči měli od začátku pauzy jen minimální volno. Navíc jsme trénovali i po dvojicích s míčem, takže oproti ostatním týmům jsme byli trochu napřed. Proto jsme věděli, že si následný týden volna můžeme v klidu dovolit. I když slovo volno bych snad asi ani nepoužil. Jelikož kluci ani neměli kam vyjet, tak se drželi dál v kondici. Ale myslím, že to pro ně bylo důležité z hlediska psychiky. Navíc měli napracováno a pro nás budou stejně nejdůležitější až ty kompletní tréninky. Doufám, že už brzy začnou. Jen tak se totiž co nejlépe připravíme na plánovaný rozjezd sezony.

Cítíte na hráčích, že už po fotbale mají velký hlad?

Samozřejmě, vždyť kvůli zápasům ten fotbal všichni děláme. Proto je myslím trochu nešťastné, když teď slýchám i názory, že by se sezona radši rozjet neměla. Moc tomu nerozumím. Tak vláda nám dá ústupky, abychom hrát mohli, a my najednou řekneme, že to vlastně ani nechceme? To jako nejsme všichni připraveni udělat nějaké ústupky? Aspoň z mého pohledu je tedy jednoznačně správné, aby se ročník dohrál přímo na hřišti. Měli bychom si vážit už jen toho, že tu šanci máme. Náš úkol je se na to dobře připravit. A ne hledat důvody, proč bychom měli radši skončit.

Třeba trenér Teplic Stanislav Hejkal v rozhovoru pro eFotbal uvedl, že je jednoznačně pro to ligu dohrát, zároveň má ale vzhledem k šířce kádru obavy z natřískané termínové listiny. Jak se na to díváte coby kouč Slovácka, které taktéž nemá zrovna dvakrát objemný kádr?

Standa má samozřejmě pravdu v tom, že některé týmy zkrátka nemají až tolik hráčů. To bude samozřejmě výhoda pro ty s nabitými kádry, ale to se nedá nic dělat. Zběsilé tempo bude stejné pro všechny. A za sebe musím říct, že šanci aspoň dostanou ti, na které se zatím tolik nedostalo. Pak už bude jenom na nich, v jakém se předvedou světle. Určitě se najde někdo, kdo všechny mile překvapí. Souhlasím s tím, že ten program bude hodně náročný, ale je potřeba na tom vidět i nějaká pozitiva. Navíc štěstí přeje připraveným. Kdo se na závěr sezony dokáže po všech stránkách nachystat, ten bude mít samozřejmě výhodu.

Jednoznačně se tedy kloníte pro to, že je lepší ligu dohrát v rychlém tempu, než aby ta pauza bez fotbalu byla třeba rovnou půlroční…

Přesně tak. Ligu prostě musíme dohrát. Jen je důležité zvolit rozumné termíny, kdy začít a kdy skončit. A toho se držet. Všechno je totiž mnohem složitější, když se to furt někam posouvá. Ať ale ligu klidně dohrajeme až v červenci, ten prostor na to je. A některé argumenty, že bude problém se smlouvami hráčů, po pravdě moc neberu. I tohle se dá přeci řešit. Jen musí být ochota na tom začít pracovat. A to se pochopitelně týká i dalších věcí, které se musí ještě doladit. Pevně ale věřím tomu, že se všechno zvládne tak, aby liga odstartovala.

Když už toto téma opustíme, co říkáte na to, že vás po sezoně opustí útočník Tomáš Zajíc? Překvapivě ale neposílí Mladou Boleslav, nýbrž ostravský Baník…

Jsem samozřejmě trochu zklamaný, že už ho nebudu mít v týmu. Tomáš je útočník, na kterého jsme hodně sázeli, navíc s velkým vztahem ke klubu. S jeho odchodem se však dalo počítat. Jen mě tedy překvapilo, že si nakonec vybral Baník a ne Mladou Boleslav. Vypadá to, že si to řídil pan agent... Ani to nechci příliš komentovat. Pokud ale přestup ztroskotal na tom, že si agent pro sebe nevymohl víc peněz, tak mi to nepřipadá vůbec korektní.

Hodil by se vám Tomáš spíš do Mladé Boleslavi?

Tohle mi asi nepřísluší komentovat. Čistě podle sebe si ale myslím, že by to pro něj mohlo být lepší v Baníku. Možná skončí Milan Baroš, Kuzmanovič se Smolou jsou zase typologicky jiní hráči než Tomáš. Z tohoto pohledu je to dobrá volba. Víc bych to ale asi nehodnotil, já mám tady svých starostí dost.

A budete žádat po vedení, aby vám v létě přivedlo adekvátní náhradu?

My se o tom s vedením průběžně bavíme. Odchod Tomáše jsme očekávali, takže jsme už na něj na přestupním trhu nějak reagovali a reagovat budeme i dál. Víme přesně, jaké posty chceme v létě posílit. Útočník jistě bude mezi nimi.

Velmi žádaným zbožím je talentovaný brankář Matouš Trmal. Jak těžké bude ho v létě udržet v kádru?

To bude záležet hlavně na Matesovi, jestli on sám vycítí, že už je čas na přesun do většího klubu. Je to otázka nabídky. Já osobně si myslím, že má na přestup ještě čas. Můj názor však nebude až zas tolik důležitý. Mates si snad každopádně uvědomuje, že je mu 21 let a už má u nás pozici jedničky. To v tomhle věku není příliš časté a měl by si toho hodně vážit. Navíc se u nás může stále zlepšovat. Víme, kde má ještě rezervy a v čem by se mohl dál posouvat. Zda se ale on sám rozhodne zůstat, nebo třeba vyslyší nabídku odjinud, je teď těžké předvídat.

A jaká panuje situace okolo velezkušeného Michala Kadlece? Bude v týmu pokračovat i v příští sezoně?

Michal podepsal smlouvu na další rok, takže určitě zůstane s námi. Jsem za to moc rád. Od doby, co přešel na stoperskou pozici, předvádí velmi dobré výkony. A i když je mu už 35 let, tak v jeho případě nehraje věk žádnou roli. Je na něm vidět, že ho fotbal pořád hodně baví. Navíc sám cítí, že je tahle sezona z jeho strany dobrá. Proto se rozhodl dál pokračovat.

V médiích proběhla zpráva, že byste si přál přivést do realizačního týmu Jiřího Saňáka. Můžete to potvrdit?

Žádná diskuze na toto téma neproběhla. V tuto chvíli to tak není na pořadu dne.