Mourinho si zavzpomínal, jak ukončil nadvládu Barcelony

Mourinho si zavzpomínal, jak ukončil nadvládu Barcelony
ROZHOVOR

„The Special One“ poskytl rozhovor pro madridský deník Marca. Portugalský stratég hovořil o koronavirové krizi. Zavzpomínal také na působení v Realu Madrid.

Jak žijete s koronavirovou krizí v Londýně?

Fotbal doma sleduji více než kdy jindy. Analyzuji a učím se hodně od ostatních týmů a trenérů. Chybí mi fotbal, normální svět, ale teď musíme být trpěliví a opatrní. Je to boj, který se týká náš všech a musíme ho všichni zvládnout.

Co říkáte na návrat do soutěží?

Pokud dohrajeme zbylých devět ligových zápasů, bude to dobré pro všechny. Bylo by to dobré znamení. Byť by to bylo bez diváků, tak tam budou televizní kamery a fotbal bude moct sledovat mnoho milionů lidí doma u obrazovek.

Už je to osm let od památného vítězství ve španělské lize. Real Madrid pod vaším vedením v sezoně 2011/2012 získal rekordní počet bodů a zaznamenal rekordní počet gólů. Považujete to za největší úspěch v kariéře?

Těžko říct, jestli to byl můj největší bod v kariéře. Ale nepochybuji o tom, že šlo o něco výjimečného. Ukončili jsme nadvládu Barcelony. Dokázali jsme to tím nejlepším způsobem, kdy jsme získali největší počet bodů a gólů. Nešlo jen o výhru v lize, ale zapsali jsme se do historie.

Avšak na konci sezony jste byli zklamaní, protože jste v LM vypadli s Bayernem.

Je to tak. V té sezoně jsme byli nejlepší ve Španělsku, ale i v Evropě. Prohra s Bayernem byla velmi bolestivá.

Ve Španělsku jste čelili nejlepší Barceloně v historii. Na hřišti byl Xavi, Iniesta, Messi a Guardiola na trenérské lavičce. Co bylo klíčem úspěchu a výhře v lize?

Myslím, že jsme to dokázali díky tomu, že jsme si našli styl hry, ve kterém jsme byli nejlepší. Přizpůsobili jsme všechny aspekty tak, abychom je dostali do našich hráčů. Samozřejmě, že nemůžeme zapomenout na velký talent jednotlivých hráčů a porozumění na hřišti beze slov. Všichni byli jednotní a koncentrovaní na to, abychom se stali mistry.

Dříve se říkalo, že Madrid byl „rock and roll“ kvůli jeho extrémně vysokému tempu hry, které bylo pro soupeře smrtelné. Jaké byly klíče k dosažení vítězství v lize na taktické úrovni?

Ten výraz si dobře pamatuji. Měli jsme dobře organizovanou obranu a každý z hráčů dokonale věděl, co má dělat. Za týmovou hrou byla spousta disciplíny a organizace. Navíc jsme dokázali dělat velmi výbušné přechody, byli jsme velmi přímočaří. Taky jsme měli skvělé hráče, kteří hráli jako skutečný tým, to všechno bylo klíčem k úspěchu.