Nebojte se a hrajte! aneb Je dobře, že profesor Kolář doporučuje, aby už Peltovi skončil absťák

Nebojte se a hrajte! aneb Je dobře, že profesor Kolář doporučuje, aby už Peltovi skončil absťák
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Můžete si o něm myslet cokoliv. Ostatně by ho v půlce června měl čekat soud kvůli podivnému rozdělování státních dotací, což se jeho advokáti nyní ještě snaží oddálit. Ano, řeč je o Miroslavu Peltovi, bývalém předsedovi FAČR, který právě kvůli této dotační kauze už před třemi lety musel svou funkci opustit. Nyní dělá „jen“ šéfa ligového FK Jablonec. Jak na jiném místě citujeme z jeho pondělního interview serveru isport.cz, Pelta už má prý „absťák“ a chce ligu dohrát. A také věří, že příští úterý 12. května na ligovém grémiu zvedne velká většina klubů ruku pro dohrání nejvyšší soutěže podle původního plánu. 

Ostatně v jiném velkém rozhovoru pro deník Sport tento Peltův názor podporuje i profesor Pavel Kolář, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství UK a jeden z nejrespektovanějších evropských fyzioterapeutů. Mimochodem také jeden z jedenácti spoluautorů známého otevřeného dopisu lékařů Univerzity Karlovy, který vyzývá k návratu k běžnému životu.

Hrát fotbal je naše práce

Na Peltovi je sympatické, že chce ligu dokončit, přestože jde do neznáma a může si výsledkově jen uškodit. Kdyby byla nyní Fortuna:liga ukončena, tak jako se to kvůli státním nařízením stalo ve Francii nebo Nizozemsku, zůstal by jeho Jablonec třetí a šel by opět do Evropské ligy.

„To je ale nesmysl, chci hrát. Stavím se k tomu kladně. Vždyť je to přece naše práce, hrát fotbal. Byli bychom sami proti sobě. Nevím, proč bych měl být proti,“ říká Velký čáp, jak se Peltovi přezdívá.

Lze namítnout, že Miroslav Pelta jako první v Česku po začátku pandemie sáhl svým hráčům na platy. A to prý dost hodně. Takže by se mohlo zdát, že chce hrát hlavně kvůli tomu, aby alespoň nějaké finance pro klub získal.

I to ale jablonecký boss ve Sportu přiznává: „Finance jsou taky důležité. Ale já mám hlavně absťák na fotbal. Je to kombinace těchto dvou věcí, asi tak to vidím. Je potřeba pracovat s realitou. Teď se pojďme bavit o fotbale, o tom, že dohrajeme ligu.“

Jak jsem už říkal, o Peltovi si můžete myslet, co chcete, ale aspoň žije v reálném světě. Ví, jak je těžké v Česku shánět pro fotbal peníze, což se mu nakonec může stát osudným. A nežije jako nějaký „fachidiot“, jenž sice možná rozumí fotbalu, ale jinak se o nic kromě balonu a branek, bodů a vteřin nestará.

Nelze pět měsíců v roce nehrát

Fotbalisté opravdu nemohou hrát jen a pouze sedm měsíců v roce a celých pět zbylých měsíců se na to své hraní připravovat. Jsou to lidé ze sportovního showbyznysu, kteří jsou placeni za to, že baví lidi na stadionech, ale hlavně, což se bude dít nyní, u televizorů. Show must go on!

Když bylo klubům loni přidáno pět kol nadstavby, začali někteří trenéři brečet, že to je moc zápasů atd. Přitom zapomněli na to, že jim byly zároveň zrušeny osmifinálové, čtvrtfinálové a semifinálové odvety Českého poháru/MOL Cupu. Což jsou pro pohárové finalisty hned tři zrušená utkání. Takže nejde o pět zápasů navíc, ale pro špičkové týmy třeba jen o dva, tři duely navíc.

Pokud chci víc peněz za televizní práva, musím pro to něco udělat a přinést víc zajímavých a kvalitních střetnutí. A že někteří funkcionáři tvrdí, že to zatím nic nepřineslo a že nadstavba loni moc netáhla a diváky nijak zvlášť nenadchla? A čí je to vina? Té nadstavby, nebo spíš klubů, že ničím navíc diváky nezaujaly? I já si dovedu představit atraktivnější a napínavější model nadstavby, než je ten současný, ale to by někteří konzervativci řvali ještě víc.

Profesor Kolář: „Sportovci se nemusejí bát“

Pokud jde o dohrání první a druhé fotbalové ligy v Česku, profesor Pavel Kolář, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství UK, mj. v interview pro Sport říká:

„S tím virem se musíme naučit žít. Ale zdraví sportovci či mladí lidé se ho nyní nemusejí bát. Proto bych například i souhlasil s tím dohrát fotbalovou ligu. Samozřejmě zatím bez diváků a za přijetí příslušných hygienických opatření. Třeba ta, co chystají v bundeslize, jsou dobrou inspirací. Při nakažení hraje velkou roli nejen potkání se s virem, ale i dávka, kterou organismus dostane. Jakási virová nálož. Takže když se letmo potkáte s nakaženým člověkem, je to něco jiného, než když s ním bydlíte v malém bytě. Proto dodržovat i v klubech určitá hygienická opatření, je správné. Ale trénovat či sportovat při existenci tohoto viru možné je.“

Tak vida, možná všechno špatné bude i pro něco dobré. Kluboví lékaři nyní budou zdravotní stav svých svěřenců včetně teploty sledovat mnohem více než dosud. Co si budeme nalhávat, i s virózou či s narychlo sraženou teplotou pomocí prášků klubové opory (nejen) v české lize před dobou koronavirovou občas nastupovaly. To tedˇ zcela jistě odpadne.

Chce to i náhradní nouzovou variantu bez nadstavby

Věřme, že kluby za týden rozhodnou ligu dohrát a že se to v Česku povede v plném rozsahu. Ovšem, jak tu píšu už snad podesáté, kdyby to z nějakých důvodů (zhoršení pandemické situace v zemi, karanténa více hráčů či týmů) nešlo, měly by si týmy jako náhradní variantu odhlasovat, že za ukončenou se dá soutěž mimořádně považovat třeba po dohrání 30 kol základní části. Přesně podle instrukcí a doporučení UEFA.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.