Baník je nyní v nejlepší finanční kondici v historii, tvrdí Lička

Baník je nyní v nejlepší finanční kondici v historii, tvrdí Lička

Pětašedesátiletý odborník a bývalý kouč české jednadvacítky Verner Lička ocenil majitele Baníku Ostrava Václava Brabce, jemuž podle jeho slov vděčí aktuálně čtvrtý tým Fortuna:ligy z Bazalů za mnohé.

"Majiteli Václavu Brabcovi se v posledních letech podařila neuvěřitelná věc. Z klubu v troskách vybudoval fungující celek. Baník je nyní v nejlepší finanční kondici v historii. Když jsem slyšel o rozpočtu, málem jsem omdlel, protože oproti mému působení v klubu je až dvojnásobný. Jistota příjmu je strašně důležitý faktor," podotkl na serveru iSport.cz rodák z Hlučína.

Mimořádně důležité je podle něj budování zázemí. "Baník je první klub, který s tím začal. Současné luxusní podmínky vytvářejí lidem pro práci takové možnosti, že úspěch je nezbytný a zavazující. V mých očích se Baník zařazuje mezi čtyři nejzajímavější kluby v republice ke Spartě, Slavii a Plzni. Tyto celky mají právo na to mít vysoké ambice. Další už jsou pod nimi, třeba Mladá Boleslav, která má sice podporu Škodovky, ale jen finanční. Chybí mi tam tradice a fanouškovské zázemí," poukázal v interview pro Deník Sport trenér, jenž vedl Ostravu hned dvakrát a kromě ní seděl i na lavičkách Wisly Krakow, Górniku Zabrze či Kataru SC.

I díky této skutečnosti by měly Baník čekat v budoucnosti pěkné časy. Ale bude třeba trpělivosti. "Řeknu to otevřeně, i když se na mě bude spousta lidí zlobit. V Česku neexistuje klub, který má ve sportovním úseku jednotný systém výroby hráčů. Hodně klubů už se o to snaží, v některých etapách už toho skoro dosahují, ale aby to bylo propojeno od přípravek až do áčka, to u nás není. A neudělá se to přes noc. Musí se to dát na papír, pak přesvědčit vedení. A když už se to nastaví, trvá několik let, než to začne fungovat. Až třetí etapou je chvíle, kdy se to promítne do áčka. Jiná cesta pro klub jako Baník není. Má svou tradici, identitu, tohle je jeho DNA. Jsem optimista, že se takový stav opět vrátí, ale může to trvat osm až deset let. Je to maraton. Úspěch bude i to, když se u zavedeného systému vydrží. Musejí se vybrat správní lidi a Baníku se upsat na několik let. Jakmile se bude něco měnit, nemůže to mít efekt," upozornil na stránkách Sportu Lička.

To, že má nový stratég Luboš Kozel smlouvu na tři roky, kvituje. "Je dobře, že Luboš dostane prostor. Ale pozor, on už dostává úkoly. Má hrát o poháry, hezký fotbal a ještě omladit. A vzhledem k tříleté smlouvě ten celý proces nestihne. Nejde to, je to fantazmagorie. Navíc se musí vymezit zodpovědní lidé, protože trenér áčka nebyl angažován, aby vychovával mladé. On musí plnit úkoly spojené s A-týmem, které sice jsou provázány s juniorkou či akademií, ale měl by už jen profitovat z té práce pod ním," uzavřel pro server isport.blesk.cz držitel zlaté olympijské medaile z LOH 1980, podle nějž klubu i pomůže, když se odebere do důchodu Milan Baroš. "Král je mrtev, ať žije král. Kdyby se na Ostravsku udělala anketa o největšího miláčka, Milan asi s přehledem vyhraje. Ale s jeho odchodem Baník neoslabí, naopak bude ještě lepší. Nemyslím to zle. Kdyby byl fit a mohl hrát, měl by na to třeba ještě pět roků, ale rozhodují zdravotní potíže."