Tvrdík se opřel do šéfa ligy: Pan Svoboda tuhle krizi nezvládl, jeho přístup je pro nás ohromnou ostudou

Tvrdík se opřel do šéfa ligy: Pan Svoboda tuhle krizi nezvládl, jeho přístup je pro nás ohromnou ostudou

Úterý 12. května bude dnem, kdy se konečně dozvíme o osudu obou českých nejvyšších soutěží. V téže dni nás ovšem také čeká volba vedení Ligové fotbalové asociace (LFA), tomu současnému končí čtyřletý mandát a vrchní šéf Dušan Svoboda si v něm podle názoru Jaroslava Tvrdíka nevedl vůbec dobře. 

„Experti hovoří o tom, že koronavirus způsobil nejhorší krizi od konce druhé světové války. Cestou mobilní komunikace a telekonferencí jedná vláda České republiky a celý firemní sektor. To, že Dušan Svoboda přes opakované žádosti klubu od začátku března společnou poradu klubů nesvolal, je jeho neuvěřitelná ostuda. Jsme asi jediná liga v Evropě, kde je něco podobného možné. Informací je naprosté minimum, budeme se je dozvídat až na místě úterního jednání,“ zmiňoval Tvrdík v rozhovoru pro Lidové noviny, kde se snažil poukázat i na jiné země, kde je ta komunikace na úplně jiné úrovni. „Od viceprezidenta Juventusu Pavla Nedvěda vím, jak spolu navzájem komunikuje italská liga nebo jak probíhají telekonference UEFA nebo ECA (Evropská klubová asociace). Vedení LFA zřejmě názor svých členů prostě nezajímá a svůj mají již hotový.“

Pokud se opět obě české soutěže rozeběhnou, můžeme očekávat nová bezpečnostní opatření. O jaká se však bude jednat, to se opět dozvíme v tom zmíněném datu, a sice 12. května. Některé body dokumentu se však zdají být ještě nedopilované. Velký otazník budí zejména část týkající se pozitivního nálezu na covid-19…

„Šéf expertního týmu Ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar ve čtvrtek večer v Českém rozhlase jasně řekl, že epidemiologická opatření pro fotbal budou stejná jako u ostatních občanů České republiky. Považuji tento postup za jediný možný v současné situaci. Nedovolíme žádné ohrožení zdraví nebo životů hráčů a členů realizačního týmu. Jestliže vedení LFA bude prosazovat jakékoliv výjimky, bude to dělat na svoji odpovědnost a ponese za to právní následky. Absolutně není akceptovatelné přenášet odpovědnost na hráče a žádat po nich podpisy pod revers. Nejsem zdravotní expert, ale souhlasím spíše s názorem předsedy lékařské komise FIFA. Fotbalisté jsou spolu na hřišti, v šatně i ve sprše. Jsou spolu v autobusech při přepravě na zápasy. Není to o penězích, je to otázka zdraví. Musíme být velmi opatrní,“ cituje server lidovky.cz slova předsedy představenstva Slavie.

Jaroslav Tvrdík se dále zaměřil čistě na současného ligového šéfa, jenž mimo jiné zastává ještě roli předsedy pražského svazu a místopředsedy Sparty. Ve své roli prý doslova neobstál. Dokonce přišla i narážka na to, co by se dělo, kdyby ligu momentálně vedla Plzeň a nikoliv Slavie.

„Buďme upřímní, kdyby dnes Plzeň byla první a Sparta druhá, současné vedení LFA by ligu již bez diskuze s kluby dávno ukončilo. Motivem rozhodovacího procesu hrát za každou cenu je přesvědčení Plzně, že může předhonit Slavii a ambice Sparty dostat se na pohárová místa. Nemám jim to dokonce ni za zlé. Jen přitom nesmí pošlapávat pravidla férové soutěže anebo hazardovat se zdravím hráčů. Těším se na ně v Edenu, my chceme vyhrávat hlavně na hřišti,“ pokračoval Tvrdík v rozhovoru pro Lidové noviny. „Dušan Svoboda krizi nezvládl. Ve své funkci by měl pracovat pro kluby, mluvit s nimi, koordinovat jejich činnost. Měl by si rozmyslet, co vlastně chce. Jestli chce pokračovat ve vedení LFA způsobem, kterým ji řídil poslední dva měsíce, měl by raději od své kandidatury upustit. Měl by také odstranit svůj konflikt zájmů a pracovat naplno pro LFA. Měl by se zavázat, že pozici reprezentanta profesionálního fotbalu ve výkonném výboru FAČR přenechá kandidátovi jiného týmu LFA,“ uzavíral.