Obavy klubů o zdraví hráčů? Jsou to jenom kecy, které do ligy vůbec nepatří, čílí se Franz Straka

Obavy klubů o zdraví hráčů? Jsou to jenom kecy, které do ligy vůbec nepatří, čílí se Franz Straka
ROZHOVOR

Začít zase hrát, nebo tuto sezonu FORTUNA:LIGY definitivně odpískat? Už v úterý bude jasno. Ostřílený trenér František Straka ale preferuje první variantu a některé argumenty, proč už raději do míče nekopnout, vidí jako nesmysly.

Na stadionech pusto prázdno, ligy se nehrají, v televizi běží do kola zápasové reprízy. Jak tohle coby známý milovník fotbalu snášíte?

Pro nikoho z fotbalového prostředí to samozřejmě není vůbec příjemné. Byli jsme zvyklí sledovat dění u nás i v Evropě a období bez fotbalu je prostě hodně zvláštní. Člověk si možná ani neuvědomuje, v jaké jsme situaci. Jsem ale hrozně rád, že už v pátek začne německá bundesliga. Je to signál, že se svět zvolna vrací zase k normálu.

Německý fotbal velmi dobře znáte. Překvapuje vás, že bundesliga začíná tak brzy?

Při těch problémech, co tam mají, asi trochu ano. To je potřeba říct, protože v Německu na ten vir zareagovali později než u nás. Ale asi vědí, co dělají. A samozřejmě je to otázka peněz. V Německu se točí ve fotbale miliardy a všichni si uvědomují, že kdyby se bundesliga už znovu nerozjela, mělo by to na kluby drtivý dopad. A to pochopitelně platí i pro ty nižší soutěže. Ten scénář by byl pro řadu klubů katastrofický.

Jaké výsledky teď mohou fanoušci očekávat? Myslíte si, že po té dlouhé pauze nebude o překvapení nouze?

Hlavně se bude hrát bez diváků, kteří ve fotbale dělají hrozně moc. Jaké to je, si dobře pamatuji z trénování v Egyptě. Když nejsou na zápase diváci, je to celé tristní. Ale výkony samozřejmě ovlivní i ta dlouhá pauza. Kdo byl předtím rozjetý, má rázem po výhodě, naopak komu to moc nešlo, ten si aspoň mohl trochu vydechnout. O to víc to ale bude celé zajímavější.

Blíží se zásadní datum 12. května, kdy kluby rozhodnou o tom, zda se dohraje aktuální ročník FORTUNA:LIGY. Jak podle vás hlasování dopadne?

Kdyby se liga neměla dohrát, bylo by to fatální. Zvlášť když se o rok odložilo mistrovství Evropy a ten prostor tady je. Liga se dohrát prostě musí. Je to nezbytně nutné už jen proto, aby se předešlo různým spekulacím.

Zastánci názoru už nehrát se brání tím, že na tak nabitou termínovou listinu nemají dostatečně široký kádr a bojí se o zdraví hráčů. Berete to jako výmluvu, nebo jde o zásadní fakt?

Jsou to jenom kecy, které do ligy vůbec nepatří. Každý z těch klubů má dostatek hráčů na to sezonu dokončit. Tvrdit něco jiného je nesmysl. Já jsem jednoznačně pro to ligu dohrát.

Nemůže být liga tím, že se bude hrát systémem středa - neděle, paradoxně zajímavější?

My jsme na to byli dříve zvyklí. Tímhle stylem jsme díky pohárům hráli celkem pravidelně a nikomu to nevadilo. Ať teď každý ukáže, na co doopravdy má. Navíc je ta situace pro všechny kluby stejná.

Pokud se soutěž znovu rozjede, může podle vás Plzeň ještě ohrozit Slavii?

Pro Slavii přišla ta pauza v příhodnou dobu. Odešli jí klíčoví hráči a spolu s nimi zmizela i forma. To Plzeň byla naopak rozjetá a začala sešívaným šlapat na paty. Teď ale nikdo neví, co bude. Pokud liga začne, všichni budou na nové startovní čáře. Je to pořad otevřené.

A co Sparta? Půjde podle vás v tabulce razantně nahoru?

Tohle nedokážu posoudit. K týmu přišel Václav Kotal, kterého já znám jako hráče, nikoli coby trenéra. I proto si netroufám nic odhadovat. Těch nejistot je tam pro mě hodně. I Spartě ale přišla pauza vhod. Doufám, že si během ní nastolila nějaká pravidla a už konečně začne kráčet po té správné cestě.

Ještě se zeptám na Karvinou, kterou jste na podzim trénoval. Start jara jí vyšel, takže zachrání se podle vás v lize?

Já doufám, že ano. Bylo velmi důležité, že v Karviné pochopili, že všechno je o kvalitě.  Už já jsem apeloval na to, aby se kádr zkvalitnil, ale nebylo to vyslyšeno. V zimě už však do klubu přišli velmi dobří hráči a rázem to šlo hodně nahoru. Karviná byla fakt rozjetá a já myslím, že kdyby nenastala ta pandemie, tak by šla ještě více nahoru. Prioritou je však samozřejmě záchrana a já věřím, že ji zvládne.

A co vy a vaše plány? Chtěl byste zase někde naskočit, nebo si teď od fotbalu plánujete ještě chvíli odpočinout?

Samozřejmě bych zase moc rád trénoval. Ať už tady nebo venku. Jsem nabitý energií a chtěl bych se co nejdříve vrátit. Preferoval bych zahraničí, to je jasné, ale situace teď není dobrá. Tak uvidíme, co bude.