Letní transferní období z české ligy bude velmi komplikované, předvídá Paska

Letní transferní období z české ligy bude velmi komplikované, předvídá Paska

To, že by měly letos v létě padat přestupové rekordy, se všeobecně neočekává a mohou za to úspory související s koronavirovou krizí. Týká se to zahraničního hemžení i dění v tuzemsku...

"Pro všechny platí, že jakýkoli transfer je v dnešní době ekonomicky mimořádně závazný, musí být velmi, velmi opatrné. Plánují menší přestupy nebo příchody zadarmo, jak jsme nyní zaregistrovali u Plzně. Jakmile se fotbal rozjede, na fotbalovém trhu určitý pohyb začne, ale bez velkých peněz. Každý klub bude velmi šetřit," uvedl na serveru aktualne.cz agent Pavel Paska.

Přestupový trh ovlivní více faktorů. "Nedovedeme odhadnout, jak se liga bude hrát, kdy se vrátí diváci, kolik VIP míst kluby prodají. Nejvíc peněz do českého fotbalu teče z evropských pohárů a prodejů hráčů. Ty nyní budou ztížené tím, že na zápasy nebudou moc jezdit zahraniční skauti, trenéři, ředitelé. Přijdou o možnost vidět hráče live, budou se muset spolehnout na platformu Wyscout nebo na různé video techniky. A koupit hráče za velké peníze, podepsat ho na čtyři roky jen na základě videa, to je strašně těžké. Také tenhle faktor, že se bude hrát bez diváků, ovlivní fotbalový trh," předpověděl šéf společnosti ISM, jehož slova vyšla na portálu aktualne.cz.

I když se bude hrát a kolotoč se rozjede nanovo, před prázdnými tribunami to nebude ono. "Letní transferní období z české ligy bude velmi komplikované. Co se týče diváků - nejenže na zápasech nebudou moci být skauti, ale nesmíme zapomenout i na nepřesvědčivý optický dojem z toho zápasu. Vzpomeňme na utkání Sparty s Trabzonsporem, které se hrálo za zavřenými dveřmi. Bylo to divné, hluché, slyšeli jsme každé kopnutí balonu, každý pokyn. A teď mi řekněte, jestli tohle dokáže někoho nadchnout natolik, aby dal velké peníze za některého z hráčů," podotkl na aktualne.cz manažer, do jehož portfolia spadá také Patrik Schick nebo Adam Hložek.

Jak dlouho by se mohl domácí fotbal z krize vzpamatovávat, aby se vše vrátilo do zaběhlých kolejí? "Všichni přemýšlejí ekonomicky a nezbyde nic jiného než nějaký čas vydržet. Rok by se dal překlenout, ale pak už příjmy přijít musí. Když se české týmy v létě kvalifikují do evropských pohárů, bude všechno v pořádku. Ovšem pokud se Liga mistrů a Evropská liga hrát nebudou, čeká nás strašně těžké období a v přespříští sezoně bychom to museli dohnat tak, že by šli do základních skupin všichni čeští zástupci. Musela by do českého fotbalu přitéct miliarda a půl," uzavřel Paska, jehož názor najdete na aktualne.cz.

 

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.