Csaplár: Nepochybuju, že v Česku jde stvořit klub, který může vyhrát EL a hrát semifinále LM. jenže...

Csaplár: Nepochybuju, že v Česku jde stvořit klub, který může vyhrát EL a hrát semifinále LM. jenže...

Momentálně volný Josef Csaplár, jenž může od září na Kladně spolu s Ivanem Haškem či Antonínem Barákem přednášet na nové Vyšší odborné škole profesních fotbalových studií, je bez klubové příslušnosti od svého konce ve Zlíně, čímž získal čas na čtení knížek od chytrých lidí z různých sportů a v neposlední řadě samozřejmě viděl hodně zápasů. 

Bývalý kouč Panioniosu Atény či Wisly Plock se vzdělává i ve svých sedmapadesáti letech a chtěl by se zase o něco posunout. To vše kvůli budoucí nabídce od nového klubu, aby do něj dle svých slov přišel nachystaný a mohl srovnat obrovský rozdíl mezi českými a západními kluby.

To je to opravdu tak markantní? "Já ani teď nepochybuju, že v Česku jde stvořit klub, který může vyhrát Evropskou ligu a hrát semifinále Ligy mistrů. Jenže na to byste se museli vzdělávat, být na hřišti od nevidím do nevidím, dělat si to těžší. Jednodušší je říct, že Csaplár je blbec, budu to dál dělat podle svého. Ale vyrábět fotbal po Česku je cesta do pekla. Není to vůbec tak, že v Česku se rodí blbci a na Západě Terminátoři. Musíte ale vědět, čím můžete konkurovat. Na to potřebujete studovat, nasávat nové trendy, nový způsob trénování," uvedl v interview pro server sport.cz mediálně vděčný odborník, jenž se odmítá topit v klišé jako většina jeho kolegů.

I na našem území jde podle něj vybudovat klub západního střihu. "Dokázali jsme to tenkrát v Liberci, v několika obdobích Sparta. Zásadní otázka je, jak dlouho na této cestě klub v Česku vydrží. Moje zkušenost je taková: Někam přijdu, přinesu něco nového, lidi jsou nadšení. Přinese to většinou sportovní, ekonomický výsledek. Jenže období, kdy projekt šlape, vydrží maximálně dva roky. Největší problém českého fotbalu je udržet náročnost, kvalitu, nastavená pravidla," připomněl na sport.cz vítěz Polského poháru i Superpoháru z roku 2006.

Nepřibližuje se jeho normám alespoň mistrovská Slavia, která dokázala remizovat na barcelonském Camp Nou a tuzemskou nejvyšší soutěž si až dosud podmanila velice suverénně? "Zaplaťpánbůh, že se Slavia do Ligy mistrů dostala, že tyto zápasy mohla hrát. U mě je tam ale hodně otazníků. Řekněme, že tohle není moje cesta. Na mě je moc rozhazovačná, málo ekonomická. A z pohledu klubu málo náročná. Nemůžu koupit třicet hráčů z české ligy, aby pětadvacet z nich nehrálo. Oslabím tím konkurenci. Pokud máte nejvyšší cíle, tohle dobré není. Bayern za dob šéfa Uliho Hoenesse finančně podporoval tradiční kluby, které sestoupily. Chtěl, aby hrály bundesligu. Potřebujeme co nejtěžší soupeře, tvrdil Hoeness. Pokud někdo skoupí spoustu hráčů, jen zlomek z nich se uplatní a zbytek jde na hostování. Ti kluci přijdou do klubu, kde hráči berou desetkrát míň. Do prostředí, kam vlastně nepatří, kde být nechtějí. Pomáhá tohle českému fotbalu, české lize? Nepomáhá. Pomáhá to Slavii? Sakra ne! Slavia potřebuje těžké soupeře, aby byla v Evropě silná. Pokud je to jinak, nejste ti velcí. Jen chcete drobný. Vyhrát českou ligu, shrábnout peníze z Ligy mistrů. Ale nepřemýšlíte, co dál," doplnil na serveru sport.cz Csaplár, podle nějž měl Liberec svého času desetkrát menší rozpočet než současné vršovické "S" a i tak dokázal vyřadit francouzského mistra Lyon, skolit vítěze Ligy mistrů AC Milán a vystavit stopku hned třem španělským celkům.

Eden byl svědkem čistě slávistické řežby, v níž nejvíce zaujal dvougólový Stanciu
Csaplár si získává respekt lesáků: Když vidí moji práci, třeba si řeknou, že nejsem takový idiot