Kouč Dynama Horejš: Bez Drobného i Sivoka si to nedokážu představit. Jarda ale má nabídku z Bayernu

Kouč Dynama Horejš: Bez Drobného i Sivoka si to nedokážu představit. Jarda ale má nabídku z Bayernu
ROZHOVOR

Jsou nejpříjemnějším překvapením dosavadního průběhu ligové sezony. Žádný stres z bojů o přežití, ale reálná touha po evropských pohárech. Taková je situace českobudějovického Dynama, které do bitev vede progresivní trenér David Horejš. Ten v obsáhlém rozhovoru pro eFotbal promluvil i o situaci kolem dvou stěžejních postav mužstva, tedy Tomáše Sivoka a Jaroslava Drobného.

Už za několik dní startuje zbývající část FORTUNA:LIGY. Převládá ve vás natěšenost, nebo spíš lehká nervozita z toho, co vám náročný program přinese?

Všichni se těšíme na to, až se fotbal zase rozeběhne. Právě proto ho přece děláme. Na druhou stranu nikdo neví, co po té pauze vlastně očekávat. Ta doba bez fotbalu byla pro každého až moc dlouhá. Zápasy teď půjdou rychle po sobě a my na to nejsme moc zvyklí. Sám jsem zvědav, jak se s tím vypořádáme.

Čekal jste, že Ligové grémium posvětí restart soutěže?

Připravovali jsme se na to, že liga opět začne. V novinách jsme si sice přečetli, že ne každý to tak chtěl, ale určitě jsme rádi, jak to dopadlo.

Několik vašich trenérských kolegů projevilo obavu z toho, zda na tak nahuštěnou termínovou listinu mají dostatečně široký kádr. Jak je na tom v tomto směru Dynamo?

Je to jedna z věcí, které samozřejmě řešíme. Náš kádr není nijak široký, ale to asi pro platí pro většinu mužstev. V jiné situaci jsou snad jen kluby jako Sparta, Slavia či Plzeň. Musíme na to kluky dobře připravit a podle toho je i trénovat. Kromě různých zranění přijde také únava. A určitě je jasné, že zvlášť ty klíčové hráče budeme mít problém nahradit. Ale nechceme se na to nijak vymlouvat. Jsme rádi, že se liga znovu rozeběhne a uvidíme, co nám ten náročný program vlastně přinese.

Větší prostor by teď měli dostat ti, na které se zatím v sezoně moc nedostávalo. Vidíte na některých hráčích, že cítí větší šanci poprat se o sestavu?

Konkurence vždycky musí být. Zbytek sezony těžko odehrajete v nějakých 15 lidech, takže samozřejmě každý cítí šanci. Teď jde o to, aby všichni byli dobře nachystaní, až přijde to samotné utkání.

Pokud to schválí výkonný výbor FAČR, tak zajímavou novinkou pro zbytek sezony by měla být možnost využít až pět střídání. Co na to říkáte?

Je to větší možnost sáhnout do zápasu, ale zase bude víc přerušení. Trochu se bojím, aby se tím až moc netahal čas... Ale zase tolik tohle neřeším. Výhoda to totiž bude hlavně pro kluby se širokým kádrem. Ty totiž budou mí na lavičce dostatek takových hráčů, kteří dokážou změnit vývoj utkání.

České Budějovice jsou v tuto chvíli jen bod od první šestky. Bude právě účast ve skupině o titul tím největším cílem pro zbytek sezony?

Samozřejmě úplně nevím, jak moc se na nás projeví ta dlouhá pauza, ale určitě chceme navázat na naše dosavadní výsledky a hlavně to první jarní kolo proti Mladé Boleslavi. Nebudu strkat hlavu do písku. Určitě se chceme poprat o co nejlepší výsledek. Podařilo se nám složit velmi dobré mužstvo a rádi bychom toho využili. Už na předsezonní tiskovce jsem říkal, že kdyby se nám povedlo urvat první šestku, byla by to pro nás jako pro nováčka hotová fantazie. Ale když se to nepovede, svět se nezboří. Snad bychom pak zůstali v té prostřední skupině, což by pro nás bylo také velmi slušné umístění. Každopádně si jsem jistý, že pro úspěch uděláme maximum.

Kdybyste měl zmínit ty největší důvody, proč Dynamu zatím vychází sezona až nad očekávání, které by to byly?

Myslím, že se nám fakt povedlo složit hodně kvalitní tým. Zůstala nám kostra z druhé ligy a do toho přišli kluci, kteří tomu dodali ještě větší kvalitu. Vyšel nám už úvod sezony, pak ale nastal malý útlum. Po utkání se Zlínem nám do Slavie odešel Lukáš Provod, což byl jeden z klíčových hráčů. Řešili jsme doplnění a všichni vědí, že už od léta jsme přemlouvali Tomáše Sivoka. A musím říct, že příchod jeho a Jardy Drobného celý náš klub neskutečně nakopnul. Myslím, že na hřišti to bylo hodně vidět. Fotbal je o detailech a my jsme bez těchto kluků dostávali velké množství zbytečných gólů. Oni ale přinesli obrovské zkušenosti i kvalitu a najednou si celý tým začal mnohem více věřit. Bez nich bychom určitě nebyli tam, kde jsme.

Sivok ale v létě končí kariéru. Nezkusil jste ho přemluvit, aby si ji aspoň o rok ještě prodloužil?

Samozřejmě jsme o tom mluvili. Všichni vědí, že Tomáš chtěl Dynamo i koupit. Řešili jsme spolu, že kdyby to vyšlo, jak by potom vypadal hráčský kádr a podobně. Říkal jsem mu, že když v létě skončí, jen těžko za něj seženeme adekvátní náhradu. On reagoval tím, že by v tom případě byl schopen ještě půlrok pomoci. S majiteli se však na odkoupení klubu nedohodl a tím to celé zhaslo. Počítáme s tím, že Tomáš v létě skončí. A na rovinu říkám, že mě strašně moc mrzí, že náš klub úplně opustí. Myslím, že nás ohromně pozvedl na hřišti i mimo něj. Je smutné, když takový kluk, kterého tu navíc mají všichni rádi, odejde jinam. Víc bych to ale ani nechtěl rozebírat.

Mluví se o tom, že by Sivok mohl zamířit do sportovního vedení Sparty. Měli by podle vás Letenští s tímto krokem dlouho neváhat?

Takového člověka by chtěl mít v klubu každý. Je to obrovský srdcař a do každé své práce dává 200 %. A miluje dva kluby, jedním je Dynamo a tím druhým Sparta. Fakt mě moc mrzí, že nebude pokračovat tady, protože by nám v jakékoliv roli hrozně pomohl. Pokud ho vezme Sparta, tak jsem přesvědčený, že s ním udělá ohromný krok vpřed.

To brankář Jaroslav Drobný uvažuje o tom, že by ještě chytal dál. Probíral jste s ním jeho případné pokračování v dresu Dynama?

S Jardou jsme velcí kamarádi a já věřím, že když bude mít chuť, tak nám ještě aspoň do zimy rád pomůže. Kdyby v jednu chvíli skončil on i Tomáš, tak fakt nevím, jak bychom je nahradili. Ale s Jardou je tohle těžké, protože on dopředu moc neplánuje.

Jak se podle vás Drobný rozhodne?

Víte, Jarda dostal už v zimě skvělou nabídku od Fortuny Düsseldorf. Mohl se stát trenérem brankářů bundesligového týmu, on to ale kvůli nám odmítl a raději zůstal pomáhat dál Dynamu.  Myslím, že jen málo lidí by udělalo něco takového. Já jsem si toho hrozně vážil a vážím doteď. Také ale vím, že nyní jedná o stejné nabídce s tím největším klubem v Německu, tedy Bayernem Mnichov. A tomu jen stěží můžeme jakkoli konkurovat. Když ale bude byť i minimální možnost ho tu nějak udržet, musíme se o to všichni pokusit. Je to fantastický kluk na hřiště i do kabiny. Přiznávám, že bez něj i bez Tomáše si to tu momentálně nedokážu představit.

Všechny zaujala jeho kritická slova v TIKI-TAKA. Řešil jste je s ním potom? A věděl jste hned, na koho míří?

Lhal bych, kdybych řekl, že jsme to pak spolu neprobírali. Probírali jsme to v kabině i s Martinem Vozábalem (sportovní ředitel klubu). Já vím, že Jarda je kluk, který by pro ten klub dýchal. Vždycky odvede sto procent a to samé chce i po ostatních. Ale taky je to člověk, který vždycky řekne, co si myslí. Jeho tady tížilo pár věcí a několikrát na ně upozornil. Ale nic se nedělo. Tak to zkrátka řekl veřejně a hotovo. Přitom kdyby ty věci fungovaly tak, jak mají, tak o nich nikdy takhle nemluví. Říkal jsem Martinu Vozábalovi, že buď ho za to budeme chtít trestat, nebo to přijmeme a zkusíme se změnit. Nechci nikoho jmenovat, ale každý tady věděl, o kom tehdy Jarda mluvil. A já tvrdím, že i takováto kritika nás může posunout dál.

Poslední věc se týká vás osobně. Šušká se o tom, že by vám Dynamo mohlo být po sezoně malé. Registrujete nabídky odjinud?

Upřímně říkám, že tohle vůbec neřeším. Jsem hrozně rád, že tady mohu trénovat, že předvádíme slušný fotbal a že jsme na tom dobře v tabulce. Vděčím za to hráčům i celému klubu. Vážím si toho, že jsme po 11 kolech byli poslední a vedení mě i přesto podrželo ve funkci. Případné nabídky tak nechávám na svém manažerovi a já se soustředím jen na Dynamo. Navíc jsem zastáncem toho, že na horu se má stoupat po částech.