Majitel Pardubic Pitter: Nepostup? Mnohem větším zklamáním by bylo, kdyby se letos nezačal stavět Letní stadion

Majitel Pardubic Pitter: Nepostup? Mnohem větším zklamáním by bylo, kdyby se letos nezačal stavět Letní stadion
ROZHOVOR

Je spoluvlastníkem klubu, který je na čele druhé nejvyšší fotbalové soutěže. Cílem, avšak nikoliv prioritou, je tak pro jeho Pardubice postup o patro výš, tedy mezi týmy FORTUNA:LIGY. Jak moc ztrátová je pro Východočechy pauza způsobená koronavirem a proč by se Vladimír Pitter už znovu nepustil do bitvy o hokejový celek z téhož města? 

V pondělí 25. května se znovu rozeběhne FN liga. Spadl vám kámen ze srdce, že takto dobře rozjetou sezonu nemusíte předčasně odpískat?

Ano, spadl. Jsem rád, že se po více jak dvou měsících bude pokračovat.

Jak jste nesl poslední dny před Ligovým grémiem, kde se rozhodlo o pokračování obou nejvyšších soutěží? Nebyl jste trochu nervózní, jak hlasování dopadne?

Dá se říct, že téměř v poklidu. A to možná i proto, že jelikož jeden z našich akcionářů (Vít Zavřel) je zároveň v kontrolním výboru LFA, tak jsme dostávali průběžné informace k vývoji.

Z druhé ligy se proti restartu soutěže postavil jen Sokolov. Překvapil vás tak hladký průběh hlasování?

Nepřekvapil. Věřil jsem, že to dopadne a že si každý přejeme to dohrát na hřišti.

Dá se říct, jaké všechny komplikace přinesla klubu ta dlouhá koronavirová pauza? A našly by se třeba i nějaká pozitiva?

Finální komplikace asi budeme schopni zbilancovat, až se dokončí tato sezona a následně začne ta následující. Co je již zcela evidentní, tak kvůli stávajícím omezením určitě přijdeme o příjmy ze vstupného. Neobdrželi jsme veškeré dotace, jak bylo původně plánováno. A jelikož jsme museli zastavit chod mládežnických celků, byly přerušeny i některé příspěvky. Ale také se uvidí, jak se tato situace dotkne našich partnerů, se kterými budeme řešit smlouvy pro novou sezonu.

Velký strašákem je pro všechny kluby hrozba, že se nakazí některý z hráčů. Máte informace, jak v té chvíli postupovat?

Ano, to máme. Obdrželi jsme seznam opatření, který je spojen s obnovou profesionálních soutěží.

Jak velkým problémem je pro vás fakt, že zbytek sezony odehrajete bez diváků?

Když pomineme finanční hledisko, tak je to samozřejmě nepříjemnost, kterou musíme respektovat a v rámci příslušných nařízení nepřesáhnout stanovené počty. Poslední návštěvy byly čím dál vyšší a i díky našemu umístění se na jaře dala očekávat ještě větší návštěvnost. Ale věřím, že i tak se vynasnažíme vytvořit hráčům při domácích zápasech takovou atmosféru a podporu, aby je to hnalo za vítězstvím.

Je jasné, že se Pardubice budou chtít ve zbytku sezony porvat o postup do první ligy. Byl byste zklamán, kdyby to nakonec nevyšlo?

Když už se to tak pěkně nastartovalo, tak by to určitě škoda byla a i já bych byl byl možná trochu zklamaný. Ostatně i jarní část se nám podařilo dobře zahájit, až přišlo právě to přerušení soutěže. Ale bral bych to tak, že je to sport a další zkušenost pro náš celý klub. Mnohem větší zklamání by pro mě ovšem bylo, kdyby se letos nezačal stavět Letní stadion. V listopadu minulého roku došlo definitivně k znovu odsouhlasení zastupitelstvem o jeho výstavbě s podmínkou maximální ceny. V průběhu prvního čtvrtletí se následně finalizovala projektová dokumentace, a tak už netrpělivě očekáváme, kdy bude vypsáno výběrové řízení, jelikož v plánu bylo zahájení výstavby v září 2020. Z mého pohledu tomu už nic nebrání.

Všichni vědí, jakým způsobem ovlivnili loňskou baráž o postup do nejvyšší soutěže rozhodčí. Nemáte ve skrytu duše obavy, aby to letos nebylo podobné?

Já toto neřeším. Když budeme sportovně lepším týmem, tak pak věřím, že to můžeme zvládnout. Je to především o hráčích a vstřelených gólech.

V čem vlastně vidíte tu nejsilnější zbraň, která by váš tým měla dovést až k postupu?

Týmovost, dravost a především chuť hráčů i celého realizačního týmu včetně vedení se zase posunout o stupeň výše. A tím ostatně naplnit jeden z hlavních cílů, který jsme si na začátku našeho vzniku stanovili.

Není žádným tajemstvím, že jste usiloval stát se majitelem také hokejových Pardubic. Jak jste vzal rozhodnutí klubu, které v jednání dalo přednost Petru Dědkovi?

Zjednodušeně řeknu, že jsem ho vzal na vědomí. Když není z druhé strany zájem o spolupráci, ačkoliv to neuměli říct do očí, tak už jsem to hodil za hlavu a tím to pro mě skončilo. Víte, já umím prohrát, přijmout porážku a uznat, že soupeř byl lepší. Ale prohrát 0:1 z penalty v 90. minutě, která nebyla, tak to neuznávám. Nemám rád křivdy a ve své fotbalové kariéře jsem dostal minimálně tři červené karty, které právě byly způsobeny špatným rozhodnutím rozhodčího v závěru zápasu. Vadí mi, že tomu člověk věnoval nějaký čas a úsilí v podstatě od léta minulého roku, kdy pan Dědek nebyl vůbec na scéně, a on se teď prezentuje jako spasitel. To také považuji vůči ostatním dlouholetým partnerům klubu za ne zrovna šťastné. Ale patrně je to jeho styl prezentace.

Měl byste opět zájem, pokud by Dědek z koupi klubu nakonec vycouval?

Jak jsem uvedl výše, tak pro mě to skončilo. S lidmi, se kterými jsme společně do tohoto projektu šli, tak jsme si k tomu řekli své a nikdo už po tomto průběhu nemá momentálně chuť jít do něčeho společně se Statutárním městem Pardubice. Oni nám ukázali, jak to mají nastavené.

Berete to nyní tak, že aspoň máte více času na své firmy a pardubický fotbal?

Tak v tom se nic nezmění. Ve všech těchto vámi zmíněných aktivitách to máme dobře dlouhodobě nastavené a vše běží, jak má. Fakt je ale ten, že mám více času trávit s rodinou a mám také víc prostoru na myslivost a rybaření, ke kterému jsem se po letech vrátil.