Některá vládní nařízení postrádají selský rozum, říká Poborský a přidává názor, že by bylo výhodnější přejít na systém jaro - podzim

Některá vládní nařízení postrádají selský rozum, říká Poborský a přidává názor, že by bylo výhodnější přejít na systém jaro - podzim

Jaký názor má na dokončení stávajícího ligového ročníku ředitel Úseku elitní mládeže FAČR a vedoucí regionálních fotbalových akademií v jedné osobě Karel Poborský?

"Fotbal je fenomén a jako první se vrací do soutěžního kolotoče, což je i přání UEFA. Je tedy určitě dobře, že liga bude pokračovat, a nezbývá než věřit, že se také bez karantény dohraje. Tedy včetně nadstavby, protože soutěžní pravidla jsou jasná a měla by se dodržovat. Včetně vyhlášení mistra ligy, ale až po sehrání zbývajících celkem jedenácti kol," pronesl na serveru aktualne.cz bývalý záložník Slavie, Sparty, Lazia, Benfiky i Manchesteru United.

Jak se podle něj může změnit tabulka, když týmy ztratí výhodu domácího prostředí? "Může se toho dost změnit. Například Slavia se s náskokem 16 bodů před druhou Plzní považovala už za jistého mistra. Jenže teď má už jen osmibodový předstih a čeká ji jedenáct utkání. Žádný trenér přesně neví, co může po dlouhé pauze od svých svěřenců čekat. Natož aby stoprocentně věděl, co na soupeře bude platit. Takže konečná tabulka může vypadat úplně jinak, než dnes. Pro fanoušky to může být zajímavé," přednesl na stránkách aktualne.cz 118 mezinárodními starty opředený "Steve", jenž svou báječnou klubovou kariéru rozjížděl v Jiskře Třeboň.

Co říkal nedávnému restartu nejvyšší německé soutěže? "Na bundesligu jsem se moc těšil, ale musím přiznat, že moc nezaujala. Byl to hodně smutný pohled, dokonce jsem si říkal, že vznikl nějaký nový sport. Hrálo se bez atmosféry, bez vitality, bez emocí. Snad i v tomto směru brzy nastane aspoň částečný posun," pokračoval v interview pro aktualne.cz vicemistr Evropy z roku 1996 a semifinalista Eura 2004.

Jak se tváří na spoustu nových hygienických nařízení? "Je to něco úplně nového a jsem rád, že jsem to nikdy nezažil. Všechno mi to připadá hodně zvláštní. Mám na mysli například dopravu k zápasům několika autobusy nebo osobními auty, používání více kabin, čekání na sprchy, nepodávání si rukou před zápasem… A potom se naopak hráči můžou mačkat při rohových kopech. Některá nařízení podle mě postrádají selský rozum. Jsou to však rozhodnutí vlády, takže je nutné je plně respektovat. Jen si myslím, že tyto zvláštnosti mohou mít na hráče nepříjemný psychický vliv," doplnil Poborský, jehož slova vyšla na portálu aktualne.cz.

Pokud jde o ekonomické ztráty, v českých klubech by podle něj nějaké velké finanční propady být neměly. "Pokud samozřejmě se svojí pomocí vydrží obchodní partneři a očekávaný příjem by měl zůstat i z televizních práv. Částky ze vstupného nejsou ve většině klubů nijak závratné a snad se postupně budou moci ochozy stadionů zase zaplňovat. Nemalá rána je to však pro řadu klubů v Německu, Anglii, Španělsku či Itálii, kde na zápasy chodí velké množství fanoušků," ozřejmil.

Protože má liga skončit v polovině července a finále MOL Cupu dokonce až po ní, letní pauza má být tentokráte mimořádně krátká. "Jednoduché to nebude. Po náročném závěru této sezony se dvěma zápasy v týdnu si hráči budou potřebovat aspoň trochu odpočinout. Avšak v létě by se fotbal měl hrát, takže na klidné dny a hned vzápětí na přípravu moc času nebude. Jinak jsem už slyšel názory, že by možná bylo výhodnější přejít na systém jaro - podzim, známý z první poloviny padesátých let minulého století," uzavřel na webu aktualne.cz osmačtyřicetiletý internacionál.