Střelec Liberce Kuchta si brousí zuby na Teplice: O Vachouškovi jsem měl zcela jiné mínění. Nevím, co ho to popadlo…

Střelec Liberce Kuchta si brousí zuby na Teplice: O Vachouškovi jsem měl zcela jiné mínění. Nevím, co ho to popadlo…
ROZHOVOR

Jeho góly mají vystřílet Slovanu Liberec cestu do pohárové Evropy. A začít může už v sobotní dohrávce na hřišti Teplic. Tedy na místě, kde třiadvacetiletý Jan Kuchta loni touto dobou hostoval. Ale nebyla to šťastná mise. A ukončila ji hodně kritická slova sportovního manažera Štěpána Vachouška, který se tenkrát do Kuchty nevybíravě opřel v médiích. Nejen o tom promluvil dravý forvard v rozhovoru pro eFotbal.

Jak se po té dlouhé pauze těšíte, až zase vypukne FORTUNA:LIGA?

Těšíme se moc. Jen samozřejmě nevíme, jak to bude všechno probíhat. Před prázdnými tribunami jsme ostrý zápas ještě nikdy nehráli, takže jsme plní očekávání. Ale myslím, že připraveni jsme dobře. Kvalitně jsme potrénovali, což nám dokládá i zpětná vazba od našich kondičních trenérů. Teď to bude hlavně o nás, jak k tomu přistoupíme. Já doufám, že už z Teplic si odvezeme tři body.

Jan Rajnoch v nadsázce prohlásil, že poté, co viděl některé individuální tréninkové plány, si musí hráči připadat jako maratónci. Sedí toto přirovnání?

Podle mě určitě. Myslím, že mohu mluvit za každého z týmu, když řeknu, že i proto se fakt všichni na fotbal už tolik těšíme. Jen myslím, že aspoň některým z nás bude zpočátku trochu překážet míč. Těch tréninků s balónem nebylo zas tolik, což ale platí pro všechny týmy. Uvidíme, v jakém světle se ukážeme už teď v Teplicích. Pro nás je ten zápas velkou šancí posunout se na čtvrté místo.

I díky oné dohrávce bude váš program do konce sezony extrémně náročný. Jak se to dá zvládnout?

Náročné to samozřejmě bude. Musíme vsadit na domácí regeneraci a dobrý spánek. Nikam moc nechodit, ale věnovat se svému tělu, aby nepřicházela zbytečná zranění. Od kondičních trenérů nám teď přišly nějaké suplementy na rychlejší regeneraci, což by nám taktéž mohlo pomoci. Máme veškerý servis, abychom to zvládli a byli úspěšní.

Je velká komplikace, že k regeneraci nebudete smět využívat společné prostory?

Uděláme, co můžeme. Každý si to vyzkoušel už dřív. Napustíte si studenou vanu, do ní dáte ledy… I tohle je věc, která vám v tom může jenom pomoci.

Úvod jara zastihl Liberec ve skvělé formě. Mrzí vás, že pauza přišla zrovna v takovouto chvíli?

Mrzí to hodně. A nejen mě, ale i všechny lidi v klubu. Vstup do jara jsme měli fakt dobrý. Vepředu nám to fungovalo a vzadu jsme inkasovali pouze jeden gól. Cítili jsme se výborně. Teď na to chceme navázat, i když zpočátku to bude asi trochu skřípat. Musíme ale pokračovat v tom, jak jsem hráli, než přišla tahle pandemie.

Váš trenér Pavel Hoftych se vyjádřil v tom smyslu, že mu některá nařízení vlády během koronavirové krize přišla až moc přísná. Jaký názor máte vy? Souhlasíte s ním?

V tomhle jsem s trenérem určitě zajedno. Podle mě byl kolem všeho až příliš velký humbuk. I liga se koneckonců mohla rozjet dřív, než po nějakých šesti týdnech přípravy. Když si vezmete, že nákupní centra jsou otevřená a jaké je tam množství lidí… S trenérem tak naprosto souhlasím.

Na úvod druhé části jara vás čekají Teplice. Tedy klub, kde jste hostoval a s nímž jste se nerozešel zrovna dvakrát hladce. Cítíte na sobě o to větší chuť v sobotu uspět?

V Teplicích jsem tenkrát nebydlel, to město mi nepřirostlo k srdci. Ale dával jsem góly a snažil se na maximum. Co se stalo potom… S panem Hejkalem (trenérem Teplic) to bylo férové, ale to vyjádření pana Vachouška (sportovní ředitel) jsem nechápal. Nevím, co ho to popadlo. Ale už je to za mnou. Beru to tak, že tam jedu jako soupeř a udělám to nejlepší pro Liberec.

Štěpán Vachoušek tehdy prohlásil, že jste nenaplnil jeho očekávání. Že fotbalu nedáváte všechno a že odchod z Teplic pro vás bude poučná facka. Neměl jste chuť si s ním jeho slova vyříkat?

Abych řekl pravdu, tak ani ne. Věděl jsem o tom svoje. Jen mě zarazilo, že mi to neřekl do očí, ale raději to vzkazoval přes média. To mě zamrzelo. Měl jsem o něm zcela jiné mínění. Ale tím to pro mě skončilo a pana Vachouška už neřeším.

Zvýšenou motivaci tak necítíte?

Samozřejmě že chuť porazit Teplice tam je. Ale že bych měl nějakou zvýšenou motivaci zrovna kvůli panu Vachouškovi, to určitě ne.

Jak jste spokojený v Liberci, který vás v zimě odkoupil ze Slavie?

Jsem tu naprosto spokojený. Je tu kvalitní zázemí a město je fakt nádherným místem pro život. Navíc se nám dařilo i na hřišti, což je další velké plus. Určitě odsud neutíkám.

Slovan je známý tím, že stejně jako třeba nedaleký Jablonec nebrání svým hráčům odcházet za lepším. I to je pro vás jistě dalším pozitivem…

Rozhodně ano. Můj agent je domluvený s panem Karlem (majitel Slovanu), že když přijde nějaká nabídka, můžeme to řešit. Co mám zprávy, tak nějaké oťukávačky už jsou, ale to jde zcela mimo mě. Já jsem maximálně koncentrovaný na to, abychom se dostali do Evropy. Co si budeme povídat, Liberec tam prostě patří. Máme dostatečně kvalitní kádr, aby se to povedlo. Navíc když jsme dál ve hře i v českém poháru.

Odkud podle vás vede snazší cesta? Z ligy, nebo právě z poháru?

Myslím, že v obou soutěžích máme slušnou šanci. Nedokážu teď říct, která z nich je větší. V semifinále MOL Cupu nás teď ale čeká Olomouc, což je asi nejschůdnější možný soupeř. Uděláme maximum, abychom prošli až do finále.

A máte nějakou vysněnou soutěž nebo zemi, kam byste se po přestupu z Liberce chtěl případně podívat?

Žádnou vysněnou soutěž nemám. V tomhle jsem soudný. Co přijde, to přijde. Jdu krůček po krůčku a teď to fakt neřeším. Buď něco bude na stole v létě, nebo ne. Já jsem tu každopádně spokojený. Zase ale vím, že kdyby přišla nějaká opravdu dobrá nabídka, tak by mi Liberec ve štěstí asi nebránil.