Mladoboleslavský kapitán Hubínek: Všichni fotbalisté nejsou milionáři

Mladoboleslavský kapitán Hubínek: Všichni fotbalisté nejsou milionáři
ROZHOVOR

Přerušení soutěže v důsledku vládních opatření proti šíření koronaviru vrhlo fotbalové kluby do bezprecedentní situace a připravilo je téměř o veškeré příjmy. Nejrychleji na to zareagovali v Jablonci a Mladé Boleslavi, kde se vedení domluvilo s hráči na snížení základních mezd o dvacet procent. „Přišlo nám to logické a pochopitelné, bez problému jsme s tím souhlasili,“ říká mladoboleslavský kapitán Michal Hubínek, jenž se během vynucené pauzy věnoval „na plný úvazek“ online studiu vysoké školy.

Jak jste kromě plnění individuálního plánu trávil volno?

Hodně mě vytěžovala škola. Studuju v Boleslavi třetím rokem podnikovou ekonomiku a management obchodu na Škoda Auto Vysoká Škola. Kvůli opatřením vlády jedeme v online režimu, a zpočátku jsme doháněli ty první dva týdny po uzavření škol, kdy se vlastně nic nedělo, protože nikdo nevěděl, co a jak. Máme hromadu úkolů, které zaberou ještě větší hromadu času. Denně jsem se jim vážně věnoval třeba šest sedm hodin.

Co táhlo prvoligového fotbalistu s poměrně slušnou smlouvou v předním českém klubu ve třiadvaceti letech na vysokou školu?

Já jsem byl ke studiu vedený odmalička a titul z vysoké školy prostě chci mít, ať už bakaláře nebo magistra. Je jasné, že po fotbale budu muset něco dělat a čím lépe připravený do téhle etapy vstoupím, tím to pak bude jednodušší. Takže když jsem přestupoval do Boleslavi a nezávisle na tom jsem dostal od kamaráda doporučení na tuhle vysokou, měl jsem celkem jasno, že tam chci nastoupit.

Co jste dělal do školy naposledy?

Prezentaci na koronavirus, takže o něm vím skoro všechno!

A máte z něj strach?

Když jsem o něm slyšel poprvé a přečetl si, koho nejvíc ohrožuje, jak se projevuje a co dělá s tělem, tak jsem strach neměl. Trochu jsem znervózněl, když se začal šířit do Evropy a do Česka, ale myslím, že mladí lidé se zdravým životním stylem a dobrou imunitou, navíc aktivní sportovci, by měli covid zvládnout. Vím, že to není žádná sranda, ale věřím, že i kdybych se nakazil já, tak si s tím mé tělo poradí. Mám k tomu ale jednu takovou perličku.

Jakou?

Asi dva tři tréninky před vyhlášením nouzového stavu našel Jarda Zelený na Twitteru příspěvek, ve kterém se nějaký uživatel, kterého vůbec neznám, ptal, kdo z české ligy asi dostane koronavirus jako první. A do komentářů přidal svůj tip: Michal Hubínek. Vzhledem k tomu, že se neznáme a já nejsem nijak zvlášť známý nebo moc na očích, tak si ze mě pak kluci dělali chvíli srandu. Tak doufám, že tomuhle klukovi nebo pánovi radost neudělám. Taky si myslím, že naše vláda zareagovala včas a svými opatřeními šíření koronaviru zpomalila.

Nepřišla Mladé Boleslavi ta pauza v důsledku vládních opatření vzhledem k jarní formě trochu vhod?

Myslím, že spíš ne. Samozřejmě celá ta naše „jarní“ situace, včetně zranění Máry (Matějovského) a veškerého zimního oslabení kádru, nebyla ideální a nevypadalo to s námi úplně dobře. Ale na druhou stranu už jsme se v posledních zápasech pomalu zvedali, a teď nemyslím jen výkonově, ale naposledy v Ostravě konečně i výsledkově, a právě proti Slavii, která na jaře také nepředváděla zrovna „evropské“ výkony, jsme na to mohli klidně navázat a minimálně ji potrápit. Takže z tohohle pohledu bych řekl, že je pro nás přerušení soutěže rozhodně škoda.

Spolu s hráči Jablonce jste byli těmi prvními, kteří přistoupili na snížení mezd. Jak k tomu došlo?

Přišlo to samozřejmě z vedení. Věděli jsme, že náš klub čeká těžké období, protože dostává asi celkem hodně peněz od Škodovky, která kvůli sníženému odbytu musela dokonce zastavit výrobu a sama se asi tak trochu dostala do problémů. Takže když za námi z vedení přišli s návrhem na snížení základních výplat o dvacet procent, řekli jsme si v kabině i s členy realizačního týmu, že je to celkem logické a pochopitelné, a bez problému s tím souhlasili.

Jak se na návrh vedení tvářili mladší hráči? Hodně se mluví o tom, že ne všichni fotbalisté jsou milionáři a že základní mzdy zejména těch nejmladších často nedosahují ani výše průměrných platů…

Všichni fotbalisté rozhodně milionáři nejsou a ve většině případů neberou ani žádné statisíce, jak si lidé často myslí. Právě z toho důvodu se v Boleslavi to snížení mezd nevztahovalo na hráče s nejnižšími smlouvami, což jsou buď junioři nebo kluci v širším kádru, kteří pendlují mezi áčkem a béčkem.

Jak se potom díváte na vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové, která mezi žadateli o kompenzační bonus ve výši pětadvaceti tisíc korun pro OSVČ „nechce vidět žádné fotbalisty“ a útočí na jejich obecnou morálku?

Podle mě jsou i mezi fotbalisty lidé, kteří počítají každou korunu, a potom nevidím žádný důvod, proč by si v takovém případě nemohli o bonus zažádat. I když si paní ministryně myslí něco jiného, tak na něj mají právo, protože ta škoda jim vznikla. Věcí morálky to samozřejmě je, ale z trochu jiného pohledu. Nejde o to, jestli jste, nebo nejste fotbalista, ale jestli ty peníze existenčně potřebujete, nebo nepotřebujete.

Vy jste si žádost podal?

Celý rozhovor s kapitánem Mladé Boleslavi a mnohem víc si přečtete v novém čísle časopisu HATTRICK, které je právě teď na stáncích.