Páník: Zrovna já na pauze trochu vydělal. Měl jsem delší čas na to poznat mužstvo a jeho charakterové vlastnosti

Páník: Zrovna já na pauze trochu vydělal. Měl jsem delší čas na to poznat mužstvo a jeho charakterové vlastnosti
ROZHOVOR

Těžší start na lavičce Zlína si  jen stěží mohl představit. Veleúspěšného kouče Bohumila Páníka čeká v obnovené ligové premiéře ostrý test na hřišti Jablonce, odkud se body nikdy nevozí snadno. Moravané ale musí zabrat hned od začátku, aby se co nejdříve dokázali dostat z barážových vod. Co ostřílený lodivod říká na rychlý sled utkání i možnost využít až pět střídání?

Jak je mužstvo připraveno na náročný program, který ho čeká?

To ukáží až mistrovské zápasy. Někdy to vypadá, že na tom dobře nejste, ale ta samotná utkání vás pak dokáží mile překvapit. Proto nerad dělám prognózy dopředu.

Zatímco v generálce na ligu jste přejeli Brno 5:0, pár dní předtím vás někteří hráči zklamali v duelu s Kroměříží (4:1). Napravili si tak proti Zbrojovce svou reputaci?

Já jsem nikdy neřekl, že mě zklamali. Každý zápas má své plusy i mínusy a každému hráči sedne samozřejmě trochu jinak. Je ale pravda, že proti Brnu to už mělo určité parametry. Ta hra byla mnohem dynamičtější a tvrdší než v těch předešlých utkáních. Už jen proto, že soupeř měl vysokou úroveň.

Všechny týmy musely před restartem ligy absolvovat kontrolní test na virus covid-19. Oddychl jste si, že ve Zlíně byli všichni negativní?

Samozřejmě jsme moc rádi, že jsme tady všichni zdraví. To je to nejdůležitější. Pokud se liga skutečně dohraje, budeme potřebovat všechny naše hráče, abychom to zvládli. Ty zápasy půjdou v rychlém sledu a bude jen velmi málo času a prostoru na regeneraci. Zvlášť když jsou ty regenerační linky vesměs všechny zavřené... Tohle je zkrátka dost nedomyšlené. A je pro mě těžká představa to skloubit tak, aby mužstvo každý třetí nebo čtvrtý den podávalo kvalitní výkony. Když ligu dohrajeme ve zdraví, tak budu velice rád. To je pro mě to nejpodstatnější.

Šanci by ve zbytku ligy měli dostat také ti, na které se zatím příliš nedostávalo. Vidíte na hráčích, že cítí větší šanci poprat se o sestavu?

Ti hráči tohle dobře ví. Teď má každý slušnou šanci zatlačit na ostatní a já jsem za to moc rád, protože jak říkám, my budeme potřebovat přínos úplně všech v týmu. Ten program do konce sezony bude fakt náročný a je potřeba, aby každý z kluků byl v co nejlepší formě. Dá se říct, že teď nepotřebujeme jedno mužstvo, ale hned dvě.

Převládá ve vás natěšenost na restart, nebo spíš obavy z toho, co nahuštěná termínovka přinese?

My jsme tu od toho, abychom hráli zápasy. Vždyť právě kvůli nim celou dobu trénujeme. Mistrovské utkání je tak vyvrcholení celé naší snahy. Když bychom nehráli, je to stejné, jako když kuchař vaří celé dopoledne oběd, ale nikdy ho nedodělá. Nikdy nezjistí, jestli lidem chutnal nebo ne. Pro fotbalisty je tím konečným produktem zápas. Ten je pro nás něco jako takové novodobé gladiátorské hry. Takže pokud se liga dohraje, tak jedině dobře. Pokud ne, bude se holt muset rozhodnout nějak jinak. Na rozjezd se ale všichni těšíme.

Při utkání budete moci využít až pět střídání. Berete to jako výhodu?

Pokud na střídačce máte hráče, kteří jsou výkonnostně velmi blízko těm na hřišti, tak to určitě je jedna z možností, jak ovlivnit průběh zápasu. Já věřím, že takové chvíle samozřejmě nastanou. Pro nás trenéry to pak bude zase nová zkušenost.

Myslíte si, že by se tato inovace mohla přenést i do příští sezony?

To se bude muset pečlivě vyhodnotit na základě toho, jak s tím který trenér uměl pracovat, komu to pomohlo a komu ne… Nerad něco hodnotím dopředu. Vždy si rád nechávám určitý odstup a to platí i v této věci. Vždycky musíte danou věc prožít a až pak ji nějak hodnotit.

Kvůli koronavirové pandemii se vaše obnovená ligová premiéra na lavičce Zlína protáhla o téměř dva a půl měsíce. Jste nervózní, co vám přinese, nebo se o něčem takovém nedá ve vašem věku vůbec mluvit?

Nervózní asi ne, ale máme respekt k soupeři. Jablonec je výborné mužstvo a každý rok bojuje o evropské poháry. Má dlouhodobě silný kádr, a když zrovna nemá hráče, tak si je někde půjčí. Ta konkurence i fotbalová úroveň je tam opravdu vysoká. Ale co se týče té dlouhé pauzy, tak bych řekl, že zrovna já jsem na ní trochu vydělal. Měl jsem tak delší čas na to poznat mužstvo a jeho charakterové vlastnosti. Jak se někteří hráči chovají, jak by mohli zapadnout do organizace hry a podobně. Zda jsme dobře připravení, ale ukáže až samotný zápas.

TRENÉR ZLÍNSKÝCH ŠEVCŮ: KAŽDÉMU ŘÍKÁM, ŽE V LIZE BUDEME POTŘEBOVAT HNED DVA MANČAFTY