Kdy se vrátí hlavní soutěže ve světě a jak to vypadá na Slovensku či v MLS?

Kdy se vrátí hlavní soutěže ve světě a jak to vypadá na Slovensku či v MLS?

Ptáte se kdy se vrátí hlavní soutěže ve světě? Pak se na toto pokusíme odpovědět a podíváme se na to, jak se budou fotbalové zápasy nejprestižnějších soutěží světa restartovat. Začaly nám už některé ligy jako je Bundesliga nebo česká fotbalová liga  a termín restartu oznámila i Premier League. Další evropské fotbalové ligy, včetně španělské La Ligy a italské Serie A, nyní pracují na plánech (a nebo již mají hotové) návratu během letošního léta. Vedení některých soutěží (a překvapivě  v zemích s mnohem nižším počtem obětí než ve Velké Británii,) například ve Francii, Belgii a Holandsku, se rozhodly, že riziko je příliš velké, a sezony definitivně ukončily.

Jak se připravují sázkové kanceláře na dohrání soutěží?

Mezi hlavními partnery fotbalových soutěží jsou napříč soutěžemi sázkové kanceláře které samozřejmě lobují za dohrání všech zápasů. Není divu. V obavách před odlivem a pasivitou sázejících většina sázkových kanceláří hledá nové způsoby jak nahradit příjmy o které přišly v posledních dvou měsících. V nabídce se objevilo mnoho esportu a důraz na mimořádné

nabídky vstupních bonusů za registraci. Velký přehled bonusových kódů nabízí například bonusovekody.cz. Možnost živých přenosů zdarma s bonusem při nové registraci se stalo novým standardem jak nabídnout lepší vstupní nabídku než konkurenční sázková kancelář. Tipsport a Fortuna jako největší sponzoři českého fotbalu a hokeje doufají, že dohrání soutěží již proběhne bez mimořádných komplikací. Po nemastných a neslaných zápasech běloruské fotbalové ligy se v kurzové nabídce objevují už plnohodnotná sousta v podobě zápasů Bundesligy a nebo 1. české fotbalové ligy. 

Budou fanoušci mít možnost sledovat zápasy ze stadionu?

Pojďme se také podívat kdy budou fanoušci mít možnost sledovat zápasy ze stadionu. Ve většině zemí se samozřejmě hraje za tzv. zavřenými dveřmi, nejinak to je i u nás.  Od minulého týdne se mohou konat sportovní akce pro 300 osob, ani tento počet ale v drtivé většině fanoušky do hledišť nedostane. Kluby totiž zvou do hlediště  převážně partnery a sponzory. Někteří příznivci by se mohli vrátit na stadiony až při dalším uvolnění vládních opatření – od 8. června bude moci být v areálu 500 lidí a od 22. června pak 1000 osob. Pokud se ptáte kdo může být přítomen na fotbalovém zápase pak poslouží následující přehled. Kde je patrné kolik lidí je minimálně zapotřebí pro standardní fotbalový zápas nejvyšší soutěže.

Bundesliga

Jako první se na začal hrát fotbal v Německu. Již o víkendu 16.-17. května odstartovaly první zápasy Bundesligy a sportovní nadšenci a a nedočkavý sázkaři na zápasy 1. a 2. německé fotbalové ligy mohou již sázet. Německo se k fotbalu vrátilo nejrychleji ze všech evropských zemí. Hraje se samozřejmě bez fanoušků na stadionech, všechny týmy byly uzavřeny v preventivní izolaci a mohly pendlovat jen mezi hotelem a hřištěm. Plán počítá s tím, že sezona skončí do 30. června, kluby si však odhlasovaly, že se případně může jít i přes toto datum. Pokud by se ročník nemohl z nějakého důvodu dohrát, měl by být vyhlášen mistr a určeni dva sestupující podle aktuální tabulky.

La Liga

Nejvyšší španělskou fotbalovou soutěž hraje každoročně 20 týmů. Španělská vláda postupně zmírňuje restriktivní opatření, jež v zemi platí od poloviny března a fotbalová liga se po koronavirové pauze znovu rozjede o víkendu 13. a 14. června s tím, že první zápas  (městské derby) mezi FC Sevilla a Betisem.bude ve čtvrtek 11. června. Tabulku vede Barcelona o dva body před Realem Madrid. Aktuální ročník by se měl stihnout dohrát v ideálním případě během sedmi týdnů do 26. července..

Premier League

V Anglii jsou oproti Německu opatrnější, Premier League se po nucené pauze zapříčiněné pandemií COVID-19 znovu nastartuje 17. června. Na programu budou dohrávky Manchesteru City s Arsenalem a Aston Villy se Sheffieldem United. Úvodní kompletní kolo se pak bude hrát mezi 19. a 21. červnem. Zápasy proběhnou bez přítomnosti diváků.a budou vysílány v přímém přenosu. Celkově zbývá dohrát 92 zápasů. V plánu  je ukončit ligovou sezónu do konce července šesti víkendovými utkáními a třemi koly uprostřed týdne. Vedení Premier League vydalo prohlášení, že mnoho pracovních míst závisí na návratu fotbalu, a že mohou pokračovat s dostatečnými bezpečnostními protokoly. Premier League původně plánovala hrát hry na osmi až deseti neutrálních a schválených stadionech, ale nyní probíhají další rozhovory mezi policií, Úřadem pro bezpečnost sportovišť, kluby a vládou o proveditelnosti hraní zápasů doma i venku. Manchester United, Wolverhampton Wanderers, Bournemouth, Tottenham, Chelsea a Norwich by mohli splňovat klíčová kritéria, ale domácí areál Liverpoolu, Evertonu, Watfordu, Burnley, Sheffielku United, Crystal Palace a Newcastle United se pravděpodobně nebude používat. Aktuálně vede tabulku Premier League Liverpool, s náskokem 25 bodů na Manchester City. Reds tak mají značně nakročeno k zisku mistrovského titulu, prvnímu po 30 letech. V zbývajících devíti kolech mu k tomu stačí dvakrát zvítězit.

Serie A

Termín, kdy se italská fotbalová liga znovu rozběhne, už je známý. Bude to sobota 20. června. Tento termín byl potvrzený po jednání národní fotbalové asociace. V Itálii, jedné z oblastí nejvíce na světě zasažených koronavirem, se nejvyšší fotbalová soutěž zastavila rozhodnutím vlády 9. března. Pro pokračování Serie A se nyní jednomyslně vyslovilo všech 20 zúčastněných klubů. V době přerušení italské ligy zbývalo dohrát jednotlivým týmům ještě 12 až 13 zápasů. Tabulka byla poměrně vyrovnaná, na prvním místě je v tuto chvíli obhájce titulu Juventus, kterému šlape na paty Lazio Řím, které ztrácí jenom pouhý jeden bod. Aby se vše stihlo odehrát do 2. srpna, tak je v plánu hrát v tempu, aby každý z týmů stihl během týdne dva zápasy.

Fortuna Liga

V ČR Ligová fotbalová asociace restartovala ligu prvním zápasem  v sobotu 23. května. Začala také i 2. fotbalová liga. Amatérské soutěže od třetí ligy níže včetně mládežnických, které řídí Fotbalová asociace ČR, už předčasně skončily. Restart první ligy schválilo 13 klubů. Karviná, Opava a Zlín se zdržely. V nižší lize byl proti pokračování pouze Sokolov. Liga odstartovala bez diváků, na stadion včetně hráčů a realizačních týmů smí jen 300 lidí. O opětovné zahájení jarní části 1. české fotbalové ligy se postaral duel Teplic s Libercem. První liga by se měla dohrát do 15. července, odvety baráže o nejvyšší soutěž pak do víkendu 18. a 19. července.

Slovenska hlavni liga

Slovenská fotbalová liga se po koronavirové přestávce znovu rozběhne nejdříve v sobotu 13. června. Slovenská liga se stejně jako ostatní evropské soutěže kvůli pandemii zastavila před polovinou března a původně byla přerušená do května. Slovensko patří k nejméně zasaženým evropským zemím nákazou covid-19. Pokud k restartu sezony dojde, odehraje se pouze polovina z deseti kol nadstavby a nikdo nesestoupí. Kluby se na tom dohodly na prezidiu Unie ligových klubů, která na Slovensku řídí nejvyšší soutěž. Všechna kola se odehrají během víkendu. Soutěž bude trvat do 11. července, respektive v případě baráže o Evropskou ligu do 17. července.  Po základní části vede obhájce titulu Slovan Bratislava o deset bodů před Žilinou.

USA hlavni liga

25. ročník soutěže Major League Soccer působící ve Spojených státech amerických a v Kanadě. Z důvodu pandemie covidu-19 byla liga 12. března, po dvou odehraných kolech, přerušena. Stále není jisté, kdy se liga znovu rozběhne, a jestli se odehraje celá v původním formátu.

Champions League

Evropská fotbalová unie kvůli pandemii koronaviru odložila všechny zbývající zápasy Ligy mistrů. Podle posledních neoficiálních zpráv by se Liga mistrů měla stihnout dohrát do konce července, nicméně mají přednost veškeré národní ligy. Předkola pro nový ročník Ligy mistrů by se měly stihnout odehrát v průběhu srpna. 

EURO 2020 respektive EURO 2021

Fotbalové mistrovství Evropy EURO 2020, které se mělo konat letos v průběhu června a července,  bylo kvůli pandemii koronaviru přeloženo o jeden rok. UEFA zároveň do odvolání přerušila všechny své soutěže včetně Ligy mistrů a Evropské ligy. Žádnou soutěž nechce rušit. UEFA se rozhodla odložit mistrovství Evropy do roku 2021. Hrát se bude od 11. června do 11. července příštího roku.

Budou fanoušci mít možnost sledovat zápasy ze stadionu?

Pojďme se také podívat kdy budou fanoušci mít možnost sledovat zápasy ze stadionu. Vě většině zemí se samozřejmě hraje za tzv. zavřenými dveřmi, nejinak to je i u nás.  Od minulého týdne se mohou konat sportovní akce pro 300 osob, ani tento počet ale v drtivé většině fanoušky do hledišť nedostane. Kluby totiž zvou do hlediště  převážně partnery a sponzory. Někteří příznivci by se mohli vrátit na stadiony až při dalším uvolnění vládních opatření – od 8. června bude moci být v areálu 500 lidí a od 22. června pak 1000 osob. 

Co se stane když hráč bude testován pozitivní?

Pokud vás zajímá co se stane,  když hráč bude testován pozitivní na koronavirus, nenechte si ujít následující řádky. Např. 18. května proběhly plošné testy na koronavirus u hráčů Slavie, realizačního týmu a dalších lidí, kteří zajišťují činnost týmu. Jeden z hráčů měl pozitivní test. Po dohodě s krajskou hygienickou stanicí zůstal celý klub do 2 dny  v preventivní karanténě. Samotný hráč s pozitivním výsledkem podstupuje povinnou karanténu.Ministerstvo zdravotnictví nepožaduje po fotbalové lize pravidelné odběry hráčů na koronavirus, pouze však  testování zástupcům soutěže doporučil. Zároveň se podle MZ ale může stát, že celý tým půjde kvůli prokázané nemoci covid-19 do karantény.

Fotbalový hráči si to ve volném čase rozdali ve FIFA

Pokud jste někde poslední dobou zaznamenali, že fotbalový hráči si to ve volném čase rozdali ve hře FIFA, pak je řeč o turnaji Datart e:LIGA Challenge v hraní hry FIFA20. Playstation je pro spoustu hráčů ideálním prostředkem k odreagování ve volném čase. Proto není náhoda, že se v řadách ligových fotbalistů pohybuje několik velmi zdatných „gamerů“, kteří by se neztratili ani ve světě esportu. Hráči 1. České fotbalové ligy se během dubna, kdy jsou odkázáni k individuálnímu tréninku, zúčastnili turnaje Datart e:LIGA Challenge v hraní hry FIFA20. Do akce se zapojilo po jednom hráči ze dvanácti klubů FORTUNA:LIGY. Fanoušci fotbalu tak mohli alespoň online obdivovat umění některých ligových hvězd s ovladačem v ruce. Pro sázkaře nepříjemné období, kdy není na co sázet tak alespoň oživilo ze strany sázkových kanceláří zařazení esportů do kurzové nabídky. Dle serveru bonusovekody.cz byli tyto nové registrace doprovázeny akčními promo kódy s mimořádnou bonusovou nabídkou. 

Vítězem se stal Matouš Trmal ze Slovácka, který si zlato vykopal s týmem Barcelony. Jednadvacetiletý brankář celku z Uherského Hradiště přetlačil v dramatické finálové sérii opavského Železníka, když rozhodující trefu vsítil až v prodloužení třetího duelu. Právě Trmal tak tak získal možnost určit organizaci, která obdrží finanční dar ve výši 100 tisíc korun z nadačního fondu LFA Zelený život na boj proti koronaviru. Brankář 1.FC Slovácko rozhodl ve spolupráci se svým mateřským klubem svou výhru za vítězství v turnaji Datart e:LIGA Challenge v celkové výši sto tisíc korun si rovným dílem rozdělí Krajská nemocnice v Uherském hradišti a Dětský domov z Uherského Ostroha.