Podle majitele Znojma chce město fotbal na jihu Moravy utlumit. Klubu hrozí pád do krajského či okresního přeboru

Podle majitele Znojma chce město fotbal na jihu Moravy utlumit. Klubu hrozí pád do krajského či okresního přeboru

1. SC Znojmo, někdejší dlouholetý účastník druhé ligy a současný klub z MSFL, který zastihlo ukončení soutěží kvůli koronavirové krizi na třinácté pozici, se dostal do velkých finančních potíží.

Ekonomické trable by dokonce mohly tradiční jihomoravskou značku vystřelit až do krajského přeboru. Vlastník Jiří Tunka však dělá všechno pro to, aby se to nestalo a ohledně pomoci se obrátil na fanoušky.

Online už tak je crowdfundingová kampaň s prodejem šál, které by mohly obstarat alespoň část prostředků na chod a provoz klubu. "Zkoušíme veřejnost, abychom u nás udrželi alespoň třetí ligu a nemuseli jít hrát krajský nebo dokonce okresní přebor. Každá koruna je pro nás teď důležitá. Budeme bojovat za to, abychom klub udrželi," citoval server aktualne.cz majitele Znojma, jenž je od loňské zimy jediným akcionářem.

Podpořili ho i jeho zaměstnanci - zatímco záložník František Malár pomohl téměř 19 tisíci korunami, hlavní trenér Milan Volf přispěl částkou 105 tisíc korun.

Tunkovi nepomohla ani současná pandemie koronaviru - jeho firmy totiž působí právě v dopravě a cestovním ruchu. "Jsem jediný akcionář klubu a také pociťuju kvůli koronaviru obrovské finanční ztráty ve svém podnikání. Dostáváme se sami do finančních problémů a nemáme z čeho klub táhnout. Od města jsme na třetí ligu nedostali ani korunu. Nikdo nám nedal peníze. Pokud to nebudu financovat já ze svého, a už mi na to opravdu moc peněz nezbývá, budou nám chybět miliony. Letos město nedalo naší akciové společnosti žádnou dotaci, a to z důvodu, že jsme měli přibližně čtrnáct dní po splatnosti dluh, který nebyl vyšší než dvacet tisíc. Bylo to strašně tvrdé, ale město takovým způsobem postupuje vůči fotbalu už přes dva a půl roku. Zdá se mi, že fotbal chtějí utlumit," nechal se slyšet první muž 1. SC, jehož slova nabídlo aktualne.cz.

Pakliže by Tunka neuspěl ani ve čtvrtečním dialogu se starostou Znojma, další šanci by mohl nabídnout nově vyhlášený program Covid-Sport, o kterém tento týden hovořil šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička. Celá země by si měla rozdělit jednu miliardu korun, nicméně pomoc budou potřebovat stovky klubů, což sám moc dobře ví i Tunka, jehož značka se honosila prvoliogvým statusem ještě před sedmi lety.