Stabilní budoucnost Žižkova nevede cestou pronájmu. Vedení Viktorie chce stadion od radnice koupit

Stabilní budoucnost Žižkova nevede cestou pronájmu. Vedení Viktorie chce stadion od radnice koupit

Prostory neodpovídající požadavkům pořádání zápasů druhé nejvyšší ligy pro ročník 2020/21 a neochota městské části přistoupit na konstruktivní a oboustranně výhodné řešení situace kolem stadionu. To jsou hlavní body, které ve čtvrtek projednávali zástupci vedení klubu s vedením Městské části Praha 3. Za Viktorku byli jednání přítomni majitel klubu Martin Louda a předseda představenstva klubu Milan Richter.

Na programu byla především výzva licenčního manažera FAČR ke splnění podmínek pro další existenci profesionálního fotbalu na Žižkově směrem k městské části z března 2020 a s tím spojená snaha současného vedení Viktorky o dohodu s městskou částí o investicích nutných pro splnění licenčních požadavků, o investicích do vylepšení nevyhovujícího zázemí a budoucnosti žižkovského stadionu.

„Po sdělení ze strany FAČR jsou nyní na stole v zásadě dva scénáře. Městská část, jakožto správce stadionu, na své náklady a co nejrychleji provede úpravy dle požadavků fotbalové asociace v částce přibližně 50 milionů. My chceme vědět, zda je Trojka připravena touto cestou jít. Pokud ne, je tu druhá, pro fotbal, fanoušky, mládež, prostě pro všechny, daleko lepší varianta. Nutné změny, opravy a modernizaci provedeme my, a to vše za předpokladu, že se staneme vlastníkem stadionu a k němu patřících pozemků,“ okomentoval situaci Martin Louda, majitel FK Viktoria Žižkov.

S tím však nesouhlasí Městská část Praha 3 a nabízí klubu pronájem. „Pronájem za korunu je sice na první pohled líbivá varianta, ale jasně ukazuje, že se městská část nechová ke svému majetku odpovědně a nás jako partnera chce jen opít rohlíkem. To je, jako kdyby vám někdo pronajal neudržované auto bez motoru. Vy ho sice dostanete do nájmu za korunu, ale abyste s ním mohl jezdit, musíte do cizího investovat spoustu peněz. Ta nabídka je na stole jen z toho důvodu, že si to pomyslné auto městská část neumí opravit sama a chce, abychom to za ně zařídili my. Navíc, námi opravené a plně funkční auto si chce i nadále nechat. Je to absurdní, protože stadion dlouhodobě zanedbávali a důsledkem jejich chování je jeho dezolátní stav. Minulé investice městské části byly provedeny pouze v návaznosti na chyby ve správě stadionu i ostatních pozemků a toho, že byl rozvoj fotbalu na Žižkově tou poslední věcí, která by vedení městské části zajímala. Proč se tedy nyní neukáží jako solidní a dlouhodobý partner jak pro klub, tak pro obyvatele Žižkova a nedohodnou se s někým, kdo chce rozvíjet klub a spolu s ním logicky i stadion. Když budeme mít stadion pouze v nájmu, nemůžeme pro jeho rozvoj udělat vůbec nic. Nemůžeme jednat o pozemcích stadionu, nemůžeme se naplno účastnit ani jednání s asociací a nemůžeme se účastnit ani legislativních procesů spojených s jeho modernizací. Máme svázané ruce a například varianta toho, že by se celý kompletně zrenovoval, okamžitě padá. Nájem pro nás není variantou. Viktorku mám v srdci, chci tu být dlouho a klub vrátit tam, kam patří. Městská část však musí pochopit, že ani já bych nebyl dobrý hospodář, kdybych investoval desítky až stovky milionů korun do něčeho, co mi nepatří,“ osvětluje Martin Louda, který má jasný plán a je ochoten se k němu naplno zavázat.

„Upřímně nechápu, proč se městská část prodeji tolik brání. Pro ni je to win-win situace. Ušetří náklady na opravy, dostane peníze za prodej a bude se moci opět chlubit skvělou organizací, která se ročně stará o výchovu stovek mládežnických fotbalistů. Tedy i o sportovní vyžití pražských dětí. Už nyní jsem do udržení, rozvoje i provozu klubu investoval více než 50 milionů a hodlám v tom pokračovat i do budoucna. Já jsem ochoten do toho jít a zainvestovat i další nucené modernizace a rozvoj. Chci vybudovat fungující A-tým, kvalitní mládežnickou základnu a jednoho dne dát Viktorce i vytoužený nový stadion. Klidně si dám do smlouvy, že pokud se tak nestane, Trojce to do poslední koruny zaplatím,“ pokračuje Louda.

„Dám jim tedy jasnou záruku a konečně utnu spekulace, které mě osočují z toho, že si tady jen kupuji levný pozemek. Vždyť jen současné investice do klubu mě vyšly za půl roku na šedesát milionů. Ještě k tomu jsem nyní ochotný ihned vložit 50 milionů do splnění požadavků FAČR nutných pro další ročník profesionální ligy. V neposlední řadě to v budoucnu budou stovky milionů do udržení kvalitního fungování klubu. Buď jsem blázen, nebo argumentace radnice postrádá logiku,“ zdůrazňuje Louda.

„Samozřejmě, že pokud městská část bude do stadionu ochotna investovat a do několika let postaví nový, zatleskám a rád si ho od nich dlouhodobě pronajmu. To je standartní proces, který funguje v evropských zemích a současně i v některých českých městech. Nynější ekonomická situace tomu však příliš nepřeje a z mého pohledu jsou určitě důležitější věci, do kterých by radnice měla investovat,“ vysvětluje Martin Louda.

„Mým cílem je domluvit se a udělat maximum pro to, aby byla Viktorka znovu chloubou českého fotbalu. Na Žižkově jsem vyrůstal, mám k Žižkovu citový vztah a bez profesionálního fotbalu si ho ani nechci představovat,“ zakončil Louda.

A co pohled z druhé strany barikády? "Nový majitel klubu za námi přišel s nabídkou na odkup stadionu za odhadní cenu. Má představu, že rozhodnutí o prodeji padne během jednoho měsíce a na samotný prodej intenzivně tlačí. Součástí nabídky je poměrně nekonkrétní příslib investic s výhledem na možnou stavbu nového stadionu. Konkrétní plány na stavbu takového stadionu však neexistují. My takovou nabídku nebereme na lehkou váhu. Současně si ale jsme vědomi možných rizik, která by plynula z prodeje rozsáhlého obecního pozemku v centru Prahy. Představa pana Loudy navíc je, že by se prodej uskutečnil za netržní cenu. Pokud bychom poskytnutím pozemku podpořili výstavbu nového fotbalového svatostánku, rádi bychom nejprve viděli, jak má nový stadion vypadat, a měli jasné záruky, že zde skutečně bude stát. V případě výstavby preferujeme pronájem pozemku na 99 let za symbolickou cenu, případně společný PPP projekt. Dovedeme jednat i o prodeji pozemku, ale za zcela jasných, transparentních a neprůstřelných podmínek za účelem výstavby stadionu. Do doby, než se takové řešení najde, domlouváme s FAČR podmínky pro prodloužení licence a jsme připraveni do stávajícího stadionu z padesátých let investovat až 25 mil. Kč. Klubu jsme jako jedno z možných řešení nabídli i pronájem stadionu za korunu, pokud převezme péči o celý areál," uvedl starosta Prahy 3 Jiří Ptáček, jenž "obléká dres" TOP 09/STAN.

"Stadion Viktoria Žižkov se rozprostírá na velmi lukrativních pozemcích v centru města. Po desítky let čelil vysokému zájmu developerů, kteří by zde rádi viděli jiné využití, než je fotbal. Případný prodej bez jasných záruk a navíc za odhadní cenu by byl ze strany městské části absurdním a velmi rizikovým krokem. Je třeba si uvědomit, že jen za 30 let změnil fotbalový klub čtyřikrát svého vlastníka a ten předposlední přivedl klub do nucené dražby. Extrémní tlak na rychlý prodej stadionu vlastníkem fotbalového klubu, který je navíc spoluvlastníkem okolních pozemků, je přinejmenším zarážející," zakončil zastupitel Prahy 3 za Piráty Jiří Svrček.