Galásek: Jednou bych se do role hlavního trenéra posunul rád – ať už v Německu, Česku, Holandsku či jinde

Galásek: Jednou bych se do role hlavního trenéra posunul rád – ať už v Německu, Česku, Holandsku či jinde

Tomáš Galásek sedí aktuálně na dvou židlích, které se však nijak netříští. Jednak vede sedmnáctku Norimberku, ve kterém dlouhodobě žije a jednak působí jakožto asistent Jaroslava Šilhavého u reprezentačního áčka.

To vše i přesto, že si dřív říkával, že na trénování nebude mít chuť. Názor ovšem dávno změnil. "Když jsem ukončil hráčskou kariéru, tak jsem se rozhodl studovat trenérskou licenci. A na stážích v Mönchengladbachu nebo Ajaxu Amsterdam jsem poznal, že by mě tahle práce naplňovat mohla. Bavilo mě to a stále mě to baví. Chci v tom pokračovat, zlepšovat se a získávat zkušenosti," pronesl v interview pro fotbal.cz sedmačtyřicetiletý odborník.

S respektem mu nepochybně pomáhá i úspěšná hráčská kariéra. "Zrovna nedávno mi kluci ze sedmnáctky v Norimberku říkali, že na YouTube viděli nějaké moje góly. Snaží se poznat, kdo je trénuje. Zároveň jim pořád můžu ukázat spoustu věcí na hřišti. Po tréninku s nimi zůstávám a individuálně se jim věnuju. Pilujeme třeba techniku střely a zároveň se snažím, aby hráči uměli kopat oběma nohama," zaznělo z úst někdejšího štítového záložníka, který vybojoval v Nizozemsku hned čtyři trofeje.

Muž s 69 mezinárodními starty si uvědomuje, že cesta ke statusu elitního trenéra nebude jednoduchá. "Dobrým trenérem můžete být, i když za sebou nějakou větší hráčskou kariéru nemáte. Ale na druhou stranu se podívejte na Kloppa nebo Guardiolu. Jako hráči byli ve svých týmech lídry a dávali hře řád. Teď jsou úspěšní i jako trenéři. Ohledně mě teprve uvidíme, jak daleko to dotáhnu jako trenér. Budu se snažit, abych byl úspěšný. Jako hráč jsem se postupně škrábal nahoru, a to samé si dokážu představit na trenérské úrovni. Už jsem působil v páté německé lize, trénoval jsem i žáčky a další věkové kategorie. Takže mládež a nižší úroveň už jsem si vyzkoušel," připomněl fotbalem.cz citovaný rodák z Frýdku-Místku, který prošel Tilburgem, Ajaxem, Norimberkem i M'gladbachem.

A co dál? "Jsem moc rád za šanci u reprezentace. Můžu sbírat neocenitelné zkušenosti a snad mám i přínos pro tým. A co bude v budoucnu? Těžko předpovídat. Každopádně doma jsem dostal zelenou, protože děti jsou už velké. Slýchám, že stále nejsem dost zkušený, ale právě tu zkušenost musím získat a jít tam, kde mi dají šanci se i po trenérské stránce rozvíjet. Pomoct by mi mohla hráčská minulost. Jednou bych se do role hlavního trenéra na nejvyšší úrovni posunul rád – ať už v Německu, Česku, Holandsku nebo někde jinde," doplnil.

Jakou roli nyní v českém nároďáku má? "Často mám na starosti pozorování nejbližších soupeřů. A pak se samozřejmě zapojuju do tréninků. Snažím se hráčům předat zkušenosti, které já jsem načerpal od té spousty trenérů, které jsem zažil," zakončil na fotbal.cz Galásek.